Урок навколишнього світу в 4-му класі на тему - Як людина використовує енергію

Устаткування:

табличка "Скарбничка ерудиту";

плакат із зображенням гори, на яку кріпляться питання та дитячі відповіді, ілюстрації джерел енергії та забруднення навколишнього середовища.

Цілі : Створити умови для формування уявлення молодших школярів про:

використання енергії людиною;

наслідки нерозумного використання;

Викопні види палива.

Розвивати логічне мислення через встановлення причинно-наслідкових зв'язків.

Виховувати вміння працювати у співпраці, дбайливе ставлення до ресурсів, природи.

Хід уроку.

Учитель:За всіх часів людині не давала спокою безтурботна природа. Не терпілося йому поставити дрімучі сили природи собі на службу.

Хочете дізнатися, про що йтиметься на уроці? Тоді вам доведеться трохи попрацювати

1.Актуалізація отриманих знань. (У цій таблиці вам необхідно відзначити правильні відповіді х, а неправильні о, заповнюючи спочатку перший рядок, а потім другий)

Усі корисні копалини є горючими речовинами.

Горюча масляниста рідина зі специфічним запахом, поширена в осадовій породі, на глибині 1-2 км. – це нафта.

Кам'яне вугілля є цілком безпечним матеріалом для будівництва.

Тверда горюча корисна копалина рослинного походження, чорного кольору, горить яскравим полум'ям – це вугілля.

Природний газ - газоподібні корисні копалини, що утворюються в земній корі. Він використовується як паливо та сировина для хімічної промисловості.

Ресурси планети - це сума всіх корисних для людини речовин, які є в її надрах та на поверхні.Кількість всіх та будь-яких ресурсів обмежена.

Що поєднує ці слова (нафта, газ, вугілля)? (йдеться про викопні види палива)

Навіщо вони служать? (Для отримання енергії)

Як ви думаєте, про що йтиметься в ньому мова?(про те, як людина використовує енергію).

2.Повідомлення теми уроку(відкривається дошка, на ній плакат із зображенням гори)

Що ви знаєте про це?(Карта успіху)

Позначте на шкалі успіху, які ваші знання з цієї теми.

Учитель:Для того, щоб стати упорядниками журналу, необхідно бути справжніми ерудитами в цій галузі. Тому я пропоную включити рубрику “Скарбничка ерудиту” (дітям роздають Додаток 1), де буде зібрано найцікавіші факти з цієї теми. Крім того, ми повинні пам'ятати, що будь-яка проблема схожа на гору із трьома оглядовими майданчиками, розташованими на різній висоті. Якщо ми освоїмо обов'язковий матеріал та відповімо на запитання:

Які корисні копалини є джерелом енергії?

Як людина використовує ці копалини?

то ми зможемо поглянути на проблему з першого оглядового майданчика: з неї видно багато, але не все. Якщо розберемося з додатковим матеріалом, то опинимося на другому оглядовому майданчику та наші горизонти бачення проблеми розширяться. Якщо ж зможемо побачити перспективи вирішення проблеми, то зможемо піднятися догори цієї гори і, можливо, навіть вплинути на майбутнє.

Отже, ми зробили перший крок і визначилися з темою “Як людина використовує енергію”.

3. Вивчення нового матеріалу (у додатку перший рівень "Корисні копалини - джерела енергії").

А що таке енергія?(робота зі словником)

Народження енергетики сталося багато років тому, коли людинавчилися добувати вогонь. Спробуємо встановити взаємозв'язок між збільшенням різноманітних джерел енергії, зростанням населення і дедалі активнішим використанням техніки. Людина видобуває так багато нафти, газу, вугілля тому, що все більше потребує енергії для виробництва необхідних для життя товарів та послуг. У наш час енергії людям потрібно дедалі більше, оскільки вони вигадують дедалі більше нових винаходів, котрим потрібна енергія. Хотілося б дізнатися, як справи з видобутком і використанням вугілля, нафти, газу.

Повідомлення дітей про вугілля, нафту, газ.

Нафта – темна масляниста рідина із гострим запахом. Нафта – найголовніший мінеральний ресурс планети, що є основою економіки більшої кількості країн світу. Для того, щоб видобути нафту, бурять глибокі свердловини, для чого споруджують бурові вежі. По трубах нафта надходить у нафтосховища, залізничні цистерни та нафтопроводи. Нафта використовується для вироблення електроенергії та переганяється на паливо, яке використовується літаками, суднами, сотнями мільйонів автомобілів. З нафти отримують синтетичні матеріали, що використовуються у народному господарстві та побуті (пластмаси, фарби, ліки).

Газом ми найчастіше називаємо метан, який горить синім полум'ям у пальнику кухонної плити. Видобувають його з підземних газових родовищ у Сибіру та в Середній Азії, поблизу Каспійського моря та під його дном. Україна має величезні ресурси газу. Найбільшими родовищами є: Уренгойське, Заполярне, Оренбурзьке, Ставропольське. Газ можна отримувати так само шляхом особливої ​​переробки вугілля та сланців – горючих каменів. Хіміки із газу роблять синтетичні волокна для виготовлення одягу. Сьогодні газ використовують на заводах, котелень для підігріву води центрального.опалення, в автомобілях як альтернативу бензину.

Висновок: (короткі відповіді питання першого рівня)

4.Закріплення отриманих знань (у додатку другий рівень “Скаргова книга природи”).

Учитель:Коли ж масштаби перетворення енергії досягли сьогоднішніх величин, людство почало відчувати як брак ресурсів, так і всі недоліки їх негосподарського використання.

І в цей час сумна природа Лежить навколо, зітхаючи важко, і не мила їй дика свобода, Де від добра невіддільне зло. І сниться їй блискучий вал турбіни, І мірний звук розумної праці, І спів труб, і заграва греблі, І налиті струмом дроти.

Те, що для людини може бути добром, для природи часто обертається злом.

До чого може призвести нераціональне використання паливних ресурсів?

Перед вами тексти, вивчивши які ви зможете закінчити висловлювання, їх ми помістимо на сторінки “Скаргової книги природи” (крім того, із запропонованих ілюстрацій необхідно вибрати ті, що стосуються саме вашої теми).

Забруднення атмосфери відбувається.

Причини забруднення гідросфери.

Наслідки кислотних дощів:

Парниковий ефект спричинить……..

Головний забруднювач атмосфери міст – автомобільний транспорт. На її частку припадає до 70% викидів. Окрім забруднення атмосфери токсичними вихлопами, автомобіль піднімає клуби пилу, що містять кремній, окис заліза, барій. Однією гуми кожен автомобіль розсіює в атмосферу близько 10 кг. При спалюванні твердого палива на ТЕС в атмосферу надходять сірчистий та сірчаний альдегіди, фтористі сполуки, а також домішки миш'яку.

Нафта – це з основ сучасної промисловості. Щороку у світі добуваютькілька мільярдів тон нафти та близько половини цієї кількості – у морях та океанах. За морського видобутку до 1% потрапляє у воду: видобули 1 мільйон – 10 тисяч тонн нафти у воду. Найсерйознішу небезпеку таять аварійні розливи нафти. У 1988р. в районі півострова Аляска танкер "Ексон Валдіз" сів на мілину і отримав пробоїну. У Тихий океан вилилося 36 тисяч тонн нафти. Береги вкрилися товстим шаром мазуту. Загинуло кілька десятків тисяч водоплавних птахів. Нафта розчиняє жир на пташиному пір'ї, і холодна вода підступає до шкіри птахів, і, зрештою, вони гинуть від холоду. Біологи вважають, що внаслідок аварійних розливів нафти у світі щороку гине близько 1 мільйона водоплавних птахів!

Парниковий ефект та глобальне потепління клімату.

Ще в 1827 році французький фізик Жозеф Фур'є припустив, що атмосфера Землі виконує функцію свого роду скла у теплиці: повітря пропускає сонячне тепло, не даючи йому при цьому випаровуватись у космос. “Природний” парниковий ефект – це усталений збалансований процес, тому цілком логічно припустити, збільшення концентрації “парникових” газів у атмосфері має призвести до посилення парникового ефекту, що, своєю чергою, призведе до глобального потепління клімату. Кількість вуглекислого газу в атмосфері неухильно зростає вже більше століття через те, що як джерело енергії стали широко застосовуватися різні види викопного палива (вугілля і нафта). За останні 100 років середньорічна глобальна температура піднялася на 0,3-0,6 0 С. На думку вчених, якщо збережеться тенденція глобального потепління, це призведе до зміни погоди та збільшення кількості опадів, що, у свою чергу, призведе до підйому світового океану . Наслідки потепління клімату відчуватимуться на Північному та Південномуполюсах, де температура, що збільшилася, призведе до підтавання льодовиків. Збільшення температури на 100С, викличе підвищення рівня світового океану на 5-6 м, що призведе до затоплення багатьох прибережних територій.

Кислотний дощ утворюється в результаті реакції між водою та оксидом сірки та різними оксидами азоту. Ці речовини викидаються в атмосферу автомобільним транспортом, внаслідок діяльності металургійних підприємств та електростанцій, а також при спалюванні вугілля та деревини. Вступаючи в реакцію з водою атмосфери, вони перетворюються на розчини кислот – сірчаної, сірчистої, азотистої та азотної. Потім разом зі снігом чи дощем вони випадають на землю. Основні наслідки випадання кислотних опадів:

загибель риб, водних рослин у водоймах;

ослаблення та загибель дерев, особливо хвойних порід;

уповільнення росту культурних рослин: помідори, соя, квасоля, шпинат, морква;

виникнення та загострення багатьох хвороб дихальної системи людини, передчасна загибель людей.

"Скарбничка ерудиту" (повідомлення дітей)

Отже, що відбувається, коли людина вторгається в природу, порушуючи рівновагу?

Що ж ми побачимо з другого оглядового майданчика?

5. Застосування отриманих знань (у додатку третій рівень "Альтернативні способи отримання енергії").

Згадайте, якщо ми зможемо побачити перспективи вирішення цієї проблеми, то зможемо піднятися на вершину гори.

Якими є альтернативні способи отримання енергії?

енергія припливів та відливів

Підсумки: Що нового та цікавого із створеного нами програми можуть дізнатися хлопці?

Карта успіху (обговорення)

1. Збільшити “Скарбничку ерудиту” з цієї проблеми.

2.Спробуйте порахувати кількість легкових автомобілів,що проходять поряд з вашим будинком або школою за 1 годину. Підрахуйте, які збитки екологічній обстановці вони завдають, якщо відомо, що автомобіль викидає щогодини близько 60 кубічних метрів вихлопних газів. Спробуйте знайти сумарну кількість вихлопів протягом дня, провівши спостереження щонайменше 3 разу.