Урок по темі - Практичний догляд за швейною машиною, чищення, мастило та заміна голки

Мета уроку: Ознайомити з прийомами чищення, мастила швейної машини та заміною голки в ній.Завдання:

  • навчальні - навчити прийомів чищення, мастила та заміни голки,
  • розвиваючі - оволодіти цими прийомами,
  • які виховують - поважне ставлення до праці, відповідальність, акуратність, вміння працювати в групі, взаємовиручка та підтримка.

Обладнання: швейні машини з ручним приводом; таблиці «Схема мастила швейної машини», «Схема утворення човникового стібка»; сервісні набори (викрутки та пензлики); масляни; машинні голки; нитки; ножиці; зразки якісного машинного рядка.

Хід уроку.

I. Організація уроку.

  1. Перевірка готовності учнів до уроку, зовнішній вигляд, відвідуваність.
  2. Повідомлення теми та мети уроку.
  3. Робота в зошиті — записати число, тему та домашнє завдання.

ІІ. Перевірка домашнього завдання. Усне опитування з самостійних письмових робіт у зошитах. 1. У чому полягає догляд за швейною машиною? 2. Яким видом олії роблять мастило швейної машини? 3. Чому не можна змащувати рослинним чи вершковим маслом, що може статися з машиною? 4. Як називається інструмент для відкручування кріпильних гвинтів? 5. Чим чистять вузли швейної машини? 6. Для чого не обходимо догляд за швейною машиною?

ІІІ. Вивчення нового матеріалу. 1. Швейна машина вимагає дбайливого відношення, систематичного та ретельного догляду за нею. Берегти від механічних пошкоджень, пилу та іржі. Своєчасне чищення та мастило забезпечує легкість ходу, безшумність роботи, збільшує термін служби обладнання. Мастило треба проводити тільки у певнихмісцях, де виникає тертя, що призводить до передчасного зносу деталей порушення зв'язків між ними і зрештою, до неполадок у роботі машини та її псування. (Вчитель вказує на таблицю мастила швейної машини). Інструменти для чищення, мастила та заміни голки: викрутки, пензлики, маслянки з машинним маслом. Носик маслянки глибоко вводять в отвори і капають по 1-2 краплі. Щоб мастило було рівномірним і деталі краще притиралися необхідно кілька разів повернути махове колесо на себе.

2. Заміна голки. Довгий жолобок оберігає нитку від обриву, коли голка опускається в тканину, нитка ховається в жолобок, не торкаючись тканини. Нитка в голку завжди заправляється з боку довгого жолобка. У швейних машинах з ручним приводом голка встановлюється в голкотримач, таким чином, щоб довгий жолобок дивився у бік стійки рукава.

3. Чищення механізму двигуна тканини. Голкову пластину знімають для чищення зубчастої рейки, послабивши два гвинти на пластині.

4. Човниковий комплект розбирається за схемою на плакаті на дошці. Деталі повинні суворо послідовно розкладатися на столі, що полегшить їхню установку при складанні. При виконанні цих завдань необхідно дотримуватися ПТБ при роботі з викруткою, бути уважними та обережними, оскільки лезо викрутки дуже гостре.

IV. Практична робота(за інструкційними картами - додатки1 і 2)

  1. Вийняти голку з голкотримача за допомогою викрутки, застромити її в голницю.
  2. Почистити механізм зубчастої рейки.
  3. Розібрати, почистити, змастити та зібрати човниковий комплект.
  4. Згідно зі схемою мастила швейної машини на плакаті зробити цю операцію, самостійно визначаючи місця мастила, вказані на плакаті «Схема мастила».
  5. Вставити нову голку вголкотримач. Прошити неодруженим ходом.
  6. Зробити взаємоконтроль - одна група розбирає, чистить, змащує і збирає вузли швейної машини, встановлює нову голку, а інша група робить заправку даної швейної машини і виконує зразок машинного рядка. Таким чином, перевіряється — чи правильно проведено збирання вузлів.

V. Підсумок уроку. 1. Закріплення дослідженого матеріалу. Відповісти на запитання: — Яке значення має своєчасний догляд за швейною машиною? — Як впливає мастило на тертя? — Чому не можна змащувати олією? — Як називається олія, якою змащуються швейні машини? — Які деталі швейної машини необхідно змащувати? — З ким ви можете поділитися, прийшовши додому, здобутими сьогодні на уроці знаннями?

2. Аналіз уроку. Учитель аналізує роботу учнів на уроці, відзначаючи правильність організації робочого місця, дотримання правил з ТБ, результат виконання практичної роботи, допущені помилки.

3. Виставлення оцінок, їх аргументація.

Література:

  1. Заняття з обслуговуючої праці у IV – VIII класах. Метод. розроблення уроків. За ред. І.М. Федорова. М., «Освіта», 1975 .
  2. Технологія. 7 клас (дівчинки): поурочні плани за підручниками за ред. В.Д. Симоненка / авт.-упоряд. О.В. Павлова. - Волгоград: Вчитель, 2007.