Урок української мови для учнів 4-х класів на тему - Узагальнення знань про ознаки дієслова як

Мета уроку: розвивати абстрактне і образне мислення учнів; узагальнити та систематизувати знання з цієї теми, збагачувати словниковий запас.

Устаткування: комп'ютер, мультимедіа, мультимедійна презентація.

Хід уроку

1. Організація класу. (Додаток 1, слайд 1)

– Нас запросили до країни Глаголії відвідати казковий палац Часів дієслів. Невидимі мешканці приготували нам сюрпризи-завдання. Думаю, що ми зможемо розгадати ці завдання, оскільки добре знайомі з цією незвичайною частиною мови, призначення якої “виражатиме саму дію”.

2. Політ на хмарах. Грамматично-орфографічна зарядка. Хвилина чистописання. (слайд 2)

- А ось і наші кораблики-хмари, на яких ми полетимо до казкової країни Глаголії. Але що це за незвичайні поєднання букв на хмаринках? Мабуть, це перша звістка з країни Глаголії.

української

- Поєднання букв – це закінчення дієслів та суфікси дієслів.

Запишіть у зошит розписи “дієслівних” хмарк.

- За якими ознаками ми розрізняємо дієслова з-поміж інших частин мови?(з питань, закінчень, суфіксів)

- А що ви знаєте про дієслово як частину мови?(самостійна частина мови…)

- Давайте поспостерігаємо яка роль дієслів у нашій мові?(за допомогою дієслів зображуються дії, якщо прибрати всі дієслова, то зникне експресія дії – показник емоційності дії).(слайд 3)

А річка ця по луках і схилах Летить, дзюрчить, сміється, як дитина, Дзвінить, лопоче, скаче по каменях.

- Про що довідалися, прочитавши віршовану строфу? - Які слова допомогли визначити основнудумка? Які це слова і до якої частини мови належать? - Що станеться з віршованою строфою, якщо ці слова зникнуть? - Так яка ж роль дієслів у мові?

3. На лексичній галявині.

А) Вибірковий диктант. Лексико-граматичний та орфографічний аналіз дієслів. (слайд 4)

Подивишся, а навколо трава, квіти, ягоди.Біліютьромашки,синіютьдзвіночки,алеєстигла ягідка суниці. А скільки звуківпочуєшу лісі! На маківці берези голосно кукує зозуля. У глухій ялиновій частіше тихо попискує рябчик. Без замовчаннятріщатьконики.Гудятьджмелі та бджоли.

- Як ви визначили дієслова?

- На які правила зустрілися орфограми у дієсловах? Поясніть їхнє написання.(ненаголошена голосна в корені, приставці, суфіксі, закінченні; голосна після шиплячих; м'який знак після шиплячих; подвоєна приголосна.)

- Прочитайте дієслова. Які з них позначають колір?(біліють, синіють…)- Підберіть інші дієслова кольору та вживайте їх у складі речення. (жовтіють кульбаби. Зеленіє молода трава…)- Які із записаних дієслів передають звуки лісу?(дзижчать, тріщать…)- Підберіть інші дієслова звучання, складіть з ними речення. (Свисчать іволги. Журчить струмок. Шелестить трава)- Випишіть самостійно по два дієслова звучання і кольори з тексту.

Яскраво світить зоря в блакитному небі, тихо сходить сонце над великим селом. І сяє поле ранковою росою, наче смарагдом чи бірюзою. Крізь очерет високе озеро дивиться, яскравими вогнями блищить і горить. Від квітів на полях ллється запах навколо і сяє роса на траві сріблом. (І.Суріков)

Б) Ознайомлення з семантикою дієслів світла. Лексико-орфографічний таграматичний розбір дієслів.

- Що це?! Наша галявина висвітлилася яскравим сонячним світлом. А ось і розгадка! Подивіться, на галявину один за одним "вибігають" дієслова:блищати(Як він яскраво світиться, блищить!),сяяти(Ще яскравіше виходить блиск від дієслова, і все навколо освітилося рівним яскравим світлом!),виблискувати(Це дієслово не тільки яскраве, але від нього випромінюється іскристе, переливається світло!) Дієслова встали в ряд і взялися за руки. Хто найсміливіший?! Зрозумійте, чому дієслова стали в один ряд і взялися за руки?(Вони близькі за змістом)

- А чому першим “вибіг” на галявину дієслово блищати, потім потім – сяяти, потім – сяяти?(Дієслова відрізняються ступенем посилення дії випромінювання світла)

- Знайдіть місце цим дієсловам у синонімічному ряду.

В) Лексико-стилістичні вправи. Поетична хвилинка.

Виблискує (де?) у траві (на сонці, над лісом, вдалині, тут…) Блискає (як?) яскраво (сліпуче…) Блискає (як що?), як золото (як алмаз…)

- Прочитайте виразно уривки з віршів і знайдіть речення, у яких вжито одне із дієслів аналізованого синонімічного ряду.

Травка зеленіє, сонечко блищить Ластівка з весною в сіни до нас летить.

Сяє сонце, води блищать, На всьому усмішка, життя у всьому, Дерева радісно тремтять, Купаючись у небі блакитному.

Але сонце знову заграло. Гроза пройшла. Боже мій, як веселовиблискуєвсе навколо, як повітря свіже і рідке, як пахне суницею та грибами!

Сяяло сонце, зітхав степ, блищала трава в діамантах дощу, і золотом блищала річка.

ЗАПИС У ЗОШТОМУ: Сонечко блищить. Сяє сонце, води блищать. Як весело сяє все навколо!Сяяло сонце, блищала трава, золотом блищала річка.

- А тепер подивимося, як використовуються в поетичних рядках форми дієсловаБЛИСТИТИ:блищатьзамістьблищать.Прочитайте речення; визначте, які дієслова пропущені, та обґрунтуйте їх вибір для кожної пропозиції.

Весело… Місяць над селом; Білий сніг... Синім вогником.

Місяць під косою... А у лобі зірка...

Слова для довідок:виблискує, сяє, горить, блищить.

У І.Суріковамісяць сяє, висвітлює яскравим рівним світлом землю, від впливу місячного світла та нічного неба білий сніг іскриться,блискаєсинім вогником.

А.С.Пушкін для позначення дії місяця вибирає дієсловоблищить,а для зірки –горить,ймовірно, тому, щоб посилити яскравість, блиск зірки: зірка сяє яскравим, сліпучим блиском, а місяць лише випромінює яскраве світло. Пушкінські рядки доповнюють синонімічний ряд одним із значень дієсловагоріти(блискає яскравим, сліпучим блиском).

- Запишіть будь-яку з пропозицій щодо пам'яті.

4. У майстерні Дятла. Лексико-словотвірні вправи. (слайд 11)

– Дієслова запросили нас до майстерні майстра своєї справи Дятла. Він кує одяг для дієслів, але у Дятла черга! Кого ж він запросить до себе? Подивіться, він вибрав нашого старого знайомого - дієсловоблискати.Сподобалося йому це дієслово, от і захотів Дятел з ним пограти, а нам свою майстерність показати. Будьте уважні, стежте за забавами Дятла і записуйте, в якій формі є нам дієслововиблискуватипісля кожної гри.

1) Дятел ударив по закінченню (звіркать) і замінив його закінченням 3-ї особи мн.ч. наст.вр., вийшло дієслово …(блискають).2) Додав майстер до дієслова приставкуза-, вийшло слово…(засяють).3) А тепер майстер-чарівник замінив закінчення –ютзакінченням–і,а між суфіксом і закінченням вставив ще суфікс-л-, вийшов дієслово …(засяяли).4) Дятел прибрав приставку, а закінчення замінив таким, яке буває у дієслів ж.р. у пр.вр., вийшло слово ... (виблискувала).5) Майстер-умільець замінив у дієслові суфікс-а-суфіксом-ну-, Вийшло дієслово ...(блиснула).

- У яку форму "одяглися" дієслова?(уч-ся називають грам.ознаки:час, відмінювання, обличчя, число, рід (у дієслів в Прош.вр.))- Як ви розрізнили час дієслів?

- У чому ви бачите відмінність у значенні дієслівблискають - заблискають, блискали - засяяли, блищала- блиснула?(ЗА- надає дієсловам значення початку дії, -НУ- вказує на миттєвість дії.)

- Про що можна сказати, вживаючи дієсловоблиснула (блиснув)?(блискавка, вогник зірка) - Наведіть приклад двох дієслів, що мають приставку ЗА-і позначають початок дії.(зазеленів, заіскрився, загрався)

5. У Палацовому парку. Конструювання тексту. (слайд 12)

- Тепер ми йдемо до Палацового парку. (звучить тиха музика) Парк сповнений сонячного світла, аромату запашних трав та квітів, дзвінких голосів птахів. Складіть кілька пропозицій або текст про те, що ви побачили у парку. Дієслова вживайте відповідно до своєї висловлювання.

6. Підсумок уроку.

– Чим зацікавила вас країна Глаголія? - Які дієслова нам зустрілися по дорозі? - Чи використовували ви ці дієслова у своїх оповіданнях? - Хто хоче прочитати складений текст? - А ось і кораблики-хмарини, які повернуть нас із країни Глаголії. І останній сюрприз: розгадайте секретхмар! (слайд 13)

мови

7. Домашнє завдання.

  • Намалювати Дієслово.
  • Знайти у художній літературі речення з дієсловами світла, звучання, кольору.