Урок української мови у 4 класі Тема Прикметник як частина мови

Урок української мови у 4 класі

Тема:Прикметник як частина мови.

Цілі:-узагальнити знання дітей, отримані раніше, про прикметник;

- формувати навичку редагування тексту;

- вчити підбирати синоніми та антоніми;

- вдосконалювати навичку розбору слів та речень;

- розвивати орфографічну пильність;

- розвивати інтерес до предмета;

- виховувати вміння працювати у групі, у парі;

1. Організаційний момент.

- Яка хмарка вам більше подобається?

- Рада, що у вас гарний настрій. А ось ялинка сумує, скоро свято, а на ній немає прикрас. Зараз ми з вами розгадаємо кросворд, а для цього спробуємо вигадати вірш, розвішимо прикраси і дізнаємося тему нашого уроку.

^ 2. Повідомлення теми та цілей уроку.

- Що можна повісити на ялинку?

( На дошці слова для довідок: хлопушка, намисто, цукерка, гірлянда, мандарин, дощ, пряник, квіточки, ліхтарик).

-Деякі слова вже вписані, інші впишемо, коли підберемо риму для вірша. Слова треба змінювати.

Вийшло слово художниця. Що це за художниця? Я вам підкажу цю частину мови, а яка ви скажете мені самі, коли відгадаєте загадку:

Художницю нашу знає весь світ.

Розфарбує художниця всякий предмет.

Відповідає завжди на такі питання:

Який? Яке? Яка? Які?

- Що це за частина мови?

- Отже, тема нашого уроку: «Частина мови –прикметник"

Наше завдання – пригадати все, що ми вже знаємо. З'ясувати, яку роль мають прикметники у мові. Роботи дуже багато, тож треба бути дуже уважними, активними.

^ 3. Гра «3 зайвий»

На дошці записано групи слів. Потрібно знайти зайве і пояснити, чому ви так думаєте.

1) сніг, сніговик, сніговий; ( скласти сл.соч., підписати частини мови)

- З якою частиною мови пов'язане прикметник?

Прикметник пов'язане з іменником.

- Розберемо прикметник за складом.

2) казкові, чарівний, прозорі

- Про що можна сказати? (про візерунки на склі)

- Складемо словосполучення, визначимо число.

Прикметник змінюється за числами.

– Як назвати одним словом ці слова? (синоніми)

До прикметника можна підібрати синоніми.

3)чудесне,дивовижна, чарівна;

- Скласти словосполучення, визначити рід.

Прикметник змінюється за пологами.

4) білий, чорний, теплий;

– Як називаються такі слова?

- Словохолоднийза складом.

До прикметника можна підібрати антоніми.

5) Відгадайте загадку:

Художник цей усім на диво

Без рук холодною зимою,

Малює чудові картини.

Ви здогадалися, хто такий?(мороз)

- Запишіть однокорінні слова.

- Ходить мороз горами, долинами, ходить у великих валянках. Іде тихо, нечутно. А сам усе на всі боки поглядає: то тут, то там свою чарівну картину поправляє.

Сьогодні на уроці ми спробуємо словами намалювати цю картину.допоможуть прикметники і ті знання, які у нас є.

Прокинувся я вранці, підбіг до вікна і ахнув.(підкреслити головні члени, скласти схему однорідних членів).За ніч художник Мороз змінив усе довкола.

На вікні чарівник намалював______________узоры.(Розберемо пропозицію.У сущ. визначити відмінок. Слово на вікні розібрати як частину мови).

^ 5. Гімнастика для очей.

Закрийте очі і уявіть їх.

Ми розглянули візерунки на шибці. А тепер подемо на скло, зігріємо своїм диханням. З'явилася маленька кругла цятка. Виглянемо у двір.

- Що ми побачимо?

^ 6. Робота з розвитку промови.

- Вставити пропущені слова, у прикметників визначити рід та число. Якщо є помилки, виправити їх.

Всі луки, і галявини вкрив (яким?)___________(сут.2 скл.)___________. Кожен пень у лісі укутав (який?)_____________(сущ.3 скл.)________.На кущах (які?)_____________шапки.

Мороз зачарував дерева. Дерева принишкли і задрімали. Стара липи стогнуть і охкають уві сні. Їли повісили (антонім до слова легені) _________

лапи. (Синонім до речі крихітні) ______________ купуються ялинки в снігу. А (яку?)_____________берізку обсипав інеєм. Ягідки червоної ребини, немов яскраві вогники, припудрені морозом. Ліс у зимовому мереживному виглядає дуже урочисто.

У повітрі кружляють(які?) ___________(сущ.1скл.)______________.

Сніжинки сяють на сонці і схожі на (що?)_________________.

(Яка?)______________картина вийшла у художника

А у нас вийшов чудовий гарний текст.

- Якого типу? (оповідання, опис, міркування)

- Слова якоїсь частини промови допомогли намзробити текст гарним?

- А ще порівняння та синоніми.

^ 7. Робота з деформованим текстом.

- Текст гарний, ялинка ошатна. Можна чекати на свято. Яке ж свято без подарунків та привітань? У нас на уроці гості. Нині ми зачитаємо їм привітання. Але біда. Від сильного пориву вітру воно розсипалося на речення. Я пропоную вам попрацювати у групах та зібрати текст.