Урок української мови у 9 класі «Синтаксичний розбір СПП», Міжнародний освітній портал «»

Мета : повторити раніше пройдений навчальний матеріал з СПП з різними видами придаткових.
Завдання :
1. удосконалювати орфографічні та пунктуаційні навички; розвивати аналітичні вміння у синтаксичному розборі СПП; 2. розвивати та вдосконалювати вміння та навички уч-ся зі складання схем СПП та синтаксичного розбору даних пропозицій; 3. виховувати в учнів почуття патріотизму до Батьківщини та поваги до оточуючих людей
Форма роботи: фронтальна, групова (домашнє завдання)
Обладнання : підручник «українська мова» (Е. Д. Сулейменова, З. К. Сабітова, Алмати «Атамра», 2009), картки, комп'ютер (презентація)
Хід уроку:
І. Організаційний момент
Здрастуйте, хлопці! Сідайте. (Бахтіяр розповідає вірш)
Не дуже світлі небачених країн Чудових, багатих, красивих, Але дорогий серцю лише ти, Казахстан, Давши мені життя і сили! Адже тут проживає особливий народ- З відкритою і щедрою душею І в дні достатку, і в роки негараздів Ми разом, ми поряд з тобою. Мені дороге повітря вільних степів, Як символ свободи п'янкою! Ти став незалежним, мій Казахстан, Як у небі орел ширяючий! Так нехай твій багатий і гордий народ Не знає ні воєн, ні напастей! Хай у світі, злагода і дружбу живе І кожен нехай буде щасливий.
Дякую, Бахтіяр, за побажання. І я вам, хлопці, пропоную побажати щось одне одному, тому що ви є не тільки однокласниками, але ще й друзями. (Побажання уч-ся один одному)
Дякую! Ось із такими хорошими побажаннями та гарним настроєм ми почнемо урок.
ІІ. 1) Налаштування учнів нароботу
І я підібрала девіз, під яким ми з вами сьогодні працюватимемо:
Помилок не лякайся, З помилками справляйся, Знайти вірний шлях завжди готовим будь.
Так як при вивченні нового матеріалу, а також при повторенні ми часто робимо помилки, намагатимемося їх не робити.
У кожного на столі лежить листочок, на якому виділені елементи нашого уроку, протягом всієї нашої роботи я попрошу вас ставити мінуси навпроти тих завдань, де у вас будуть помилки або де у вас виникнуть питання. Домовились?
- Орфографічна розминка (правопис не з іменниками);
- Визначення типів придаткових речень;
- Визначення типів підпорядкування придаткових у СПП;
- Синтаксичний аналіз складної пропозиції (ССП);
- Синтаксичний аналіз СПП;
- Будувати схеми складних речень
Завдання нашого уроку полягають у тому, що ми закріпимо весь пройдений матеріал, пов'язаний зі СПП, і розвиватимемо наші навички в усному та письмовому аналізі даних пропозицій.
2) Орфографічна розминка
Нам потрібно трохи розім'ятись, і тому спочатку проведемо з вами невелику орфографічну розминку. Запишемо число, класна робота. Хто хоче вийти до дошки?
1) невіглас (неук, малограмотний), невіра (безбожжя, безвір'я, заперечення), негода (біда), невігла (грубий, невихований), недуга (хвороба), недотепа (незграбна, незграбна), недбалість (безладність), ненасть , погода), ненависть (ворожнеча, огида), нечупара (безтурботний, брудний), незнайка () - не вживаються без не
2) нещастя (біда, горе) - щастя; непорядок (безлад) - порядок;нездоров'я (хвороба) - здоров'я; неввічливість (грубість) - ввічливість; недовіра (підозрілість) - довіра; несхвалення (осуд) - схвалення; незалежність (свобода) - залежність; неуважність (недбалість) - уважність; неосвіченість (дурість) - освіченість
- Підібрати до другої групи сущ.синоніми.
— Що ми згадали з вами? (правопис не з сут., а також синоніми)
3) Перевірка домашнього завдання
А тепер перевіримо вашу домівку. Ви повинні були підготувати на сьогоднішнє заняття презентацію (аналіз СПП з будь-яким типом придаткового), і ви працювали в парах. І так почнемо, хто хоче?
Запитання вчителя до презентації:
1. Чи може той самий союз використовуватися в різних типах придаткових? Як ви визначатимете тип придаткових? Чи вмієте ви ставити запитання?
2. Чим підрядне означальне відрізняється від придаткового пояснювального?
4) Повторення придаткових речень (уст.раб.)
Отже, хлопці, ви сказали, що вмієте ставити запитання до підрядних, це ми зараз перевіримо. Робота за картками: зачитуєте пропозиції, задаєте питання, визначаєте тип придаткового. Працюємо швидко.
Все-таки мені здається, що ви не маєте права так чинити. (вад.)
Для того, щоб швидше прийшов Новий рік, ми стрілки годинника перевели вперед. (цілі)
Вона співала мотиви, які торкалися до сліз. (визнач.)
У князя дурнувате обличчя, хоча багато хто вважав його людиною розумною. (Поступки)
У човна не було весел, тож довелося веслувати дошкою. (наслідки)
Якби знав усі наслідки, не поліз би у воду. (Умови)
Там, де ще не зняли трави, вітерець шурхотив зелений трав'яний шовк. (Місця)
Стадо заціпеніло, коли здавсямчав на всіх парах товарний поїзд. (Часу)
- А зараз на повторенні виконаємо цифровий диктант (взаємоперевірка).
1. Здавалося, дорога вела на небо, бо скільки не дивився, вона все піднімалася. Це СПП із двома підрядними. так - 1 ні - 0 2. [ ], (Бо, (скільки),). Ця схема даної пропозиції: Здавалося, дорога вела на небо, бо скільки не дивився, вона все піднімалася. 3. Вранці хлопчик розбудив мене і розповів, що він сам щойно бачив, як борсук лікує свій обпалений ніс. Це СПП із паралельним підпорядкуванням. так - 1 ні - 0 4. Якщо поет живе у ладі зі своєю рідною мовою, сили поета удесятеряються. Це СПП з підрядним поступки. так - 1 ні - 0 5. Вирішили йти завтра, якщо дощ перестане. Це СПП з підрядними умовами. так - 1 ні - 0 6.Вирішено було йти завтра, якщо дощ перестане. Підрядна пропозиція розташована після головного. так - 1 ні - 0 7. українською мовою існує 3 види підпорядкування. так - 1 ні - 0
Чи є, хлопці, у вас питання щодо ваших помилок? Що вам потрібно вдома ще повторити?
— А зараз я зачитаю вам текст і попрошу вас визначити його основну думку:
Кочівник, зустрівши в пустелі вмираючого від спраги мандрівника, ніколи не проїде на своєму верблюді повз. Він напоїть бідолаху, нагодує, довезе до найближчої криниці, де завжди є люди. І піде далі, щоб, швидше за все, ніколи більше не зустрітись. Тисячі подібних випадків уклалися в степовий закон: «Якщо ти зустрінеш людину, порадуй її: може, ти бачиш її востаннє». Це вираження безкорисливої доброти благородніше моралі казок, що зустрічалися мені в дитинстві, де герой допомагає викинутій на берег рибі, а коли його човен перекинув шторм, врятована ним колись риба чудовимчином допомагає йому. (7) (Олжас Сулейменов «Думки різних років»)
(Основна думка тексту: доброта, милосердя, розуміння без будь-яких корисливих цілей)
- Дякую! Усі згодні чи в когось є своя думка?
А тепер основну думку сформулюйте у письмовій формі у вигляді СПП з будь-яким підрядним та визначте його тип.
5) Повторення синтаксичного розбору складної пропозиції А зараз ми з вами згадаємо синтаксичний розбір складної пропозиції. Бажаючий до дошки: Ще землі сумний вигляд, а повітря вже навесні дихає. (Повіст., невоскл., ССП з проти.союзом: 1. двосост., розпр.; 2. двосост., розпр.) [ ===== _________], а [_________ ====== ==].
— Тепер хтось мені скаже порядок розбирання будь-якої пропозиції.
— На сторінці підручника 161 маєте порядок розбору СПП, прочитайте, будь ласка, і скажіть, що ми маємо вміти визначати у СПП? — Я візьму пропозицію з тексту, якого я вам зачитувала, і зробимо його синтаксичний розбір біля дошки: Він напоїть бідолаху, нагодує, довезе до найближчої криниці, де завжди є люди. (Повіст., невоскл., СПП з придат.определ.: 1. двусост., розпр., осл.однор.сказ.; 2. двусост., розпр.) [ _____ ======, = ===, ======], (де ===== _________).
- Чим відрізняється схема ССП від схеми СПП?
— Тепер проаналізуємо пропозицію зі складнішою структурою: І ось вона перед людиною, яку знала за дев'ять місяців до народження її, кого вона ніколи не відчувала поза своїм серцем. (Повіст., невоскл., СПП з придаточ.визнач., з однорідним підпорядкуванням: 1. односост., розпр.; 2. односост., розпр.; 3. двосост., розпр.) [ _____ ], ( якого =====) (кого ________ =====).
6) Закріплення
Тестування
1. При синтаксичному аналізі спочаткуаналізується пропозиція: А) по емоційному забарвленню (за інтонацією) Б) за метою висловлювання В) типи спілок (з'єднувальні, противні, розділові) Г) тип придаткового речення Д) за наявності граматичної основи (просте чи складне)
2. У СПП ми повинні вміти визначати: А) емоційне забарвлення Б) мета висловлювання В) типи спілок (з'єднувальні, противні, розділові) Г) тип придаткового речення, а також тип підпорядкування Д) за наявності граматичної основи (просте чи складне)
3. Перерахуйте типи підпорядкування придаткових у СПП: А) оповідальне, окликове, запитальне Б) окликове, неокликувальне В) паралельне, однорідне, комбіноване, послідовне Г) витлумачальне, означальне, обставинне Д) роздільне, противне, сполучне
4. На скільки груп діляться всі СПП: А) 2 Б) 4 В) 5 Г) 6 Д) 8
5. Вкажіть пропозицію, в якій підрядна пропозиція відноситься до одного слова в головному: А) А він уже будував плани переходу через перевал, ніби могло це відбутися буквально з настанням нового дня. (Айтм.) Б) Адже відомо, що тільки людина обставляє так урочисто свою смерть. (Купр.) В) Якщо людина залежить від природи, то і вона від неї залежить: вона її зробила - вона її переробляє. (Франс) Г) Стадо заціпеніло, коли з'явився товарний поїзд, що мчав на всіх парах. (Алімж.) Д) Одного разу, коли я прийшов у хатинку на курячих ніжках, мені відразу кинулося в очі пригнічений настрій її мешканок. (Купр.)
6. Визначте вид придаткового речення: Там, де ще не зняли трави, вітерець шорстів зелений трав'яний шовк. (Шол.) А) изъяснительное Б) определительное У) місця Г)цілі Д) порівняльне
7. Визначте вид придаткового речення: Але насип там був такий високий, що слониха не наважилася спуститися вниз. (Алімб.) А) тлумачне Б) причини В) мети Г) способу дії Д) поступки
8. Вкажіть СПП з підрядним означальним: А) Він попрощався з нею, твердо вірячи в те, що розлучаються вони ненадовго. Б) Ми любимо щедрість українських зим, що перетворюють чарами своїм безбарвну пару на кришталь та самоцвіти. (Рилен.) В) Вони виїхали на покос, коли вусі на лузі була майже половина хутора. (Шол.) Г) Якби ви знали, що це була за чудова людина. (Купр.) Д) Вона згадала, щось саме умиротворене вираз вона бачила на масках великих страждальців — Пушкіна і Наполеона. (Купр.)
9. Вкажіть спосіб підпорядкування придаткових в СПП: І ось вона перед людиною, яку знала за дев'ять місяців до народження його, кого вона ніколи не відчувала поза своїм серцем. (М.Г.) А) паралельне Б) послідовне В) однорідне Г) неоднорідне Д) комбіноване
10. Вкажіть спосіб підпорядкування придаткових у СПП: Слон не знав і не думав про те, хто зірвав ці плоди і склав їх на його шляху, не знав, що лісові люди підгодовують його, щоб у ватажка вистачило сил дійти до глибини зеленої імли. (Алімж.) А) паралельне Б) послідовне В) однорідне Г) неоднорідне Д) комбіноване
Взаємоперевірка (відповіді на слайді)
ІІІ. Підсумок уроку
Учні пишуть есе на тему «Що я повторив на уроці?»
Наприклад: Цей урок мені дуже сподобався, Я швидко засвоїла нову тему, тому що нова тема була надана в легкій, доступній формі. Я дійшла висновку, що суфікс, як добра людина, може змінити значення слова, надати словузменшувально-пестливий відтінок. Ми можемо називати маму не просто маму, а матуся, сонце – сонечко, сестра – сестричка тощо.
— Подивіться на свої картки, і скажіть, що вам потрібно вдома повторити?
Д/З скласти синквейн зі словом «Батьківщина», упр.362 (закон.предл.)