Урок з біології у 8а класі на тему «Імунологія на службі здоров’я»
Відкритий урок з біології у 8а класі
на тему: «Імунологія на службі здоров'я»
Мета уроку:створити умови для формування знань про імунологію.
- дати уявлення про захисну систему організму – імунітет;
- формувати нові біологічні поняття – про види імунітету, про їх особливості, про вакцину, сироватку, алергію, про способи переливання крові, про резус-фактор;
- показати користь щеплень.
- розвивати інтелектуальні здібності, логічне мислення, мовлення, увага та пам'ять;
- Формувати прийоми узагальнення та аналізу, виділення головного;
- сприяти розвитку вміння працювати індивідуально та у співпраці.
- виховувати почуття патріотизму з прикладів наукових біологічних відкриттів;
- переконувати у практичній необхідності знань фізіологічних процесів;
- продовжувати гігієнічне, фізичне виховання, доводячи небезпеку шкідливих звичок;
- переконувати у необхідності здорового способу життя та користі профілактичних щеплень.
Обладнання:комп'ютер, медіапроектор, презентація «Імунологія на службі здоров'я», таблиця «Кров», електронний диск 1 С «Біологія 8 клас», карти роздавання для перевірки пройденого матеріалу, портрети вчених.
Тип уроку:комбінований.
Методи:оповідання з елементами бесіди, робота в парах, самостійна робота з підручником та роздавальним матеріалом, демонстрація презентації, повідомлення учня, читання учням уривка з твору А.С.Пушкіна.
Використовувані технології:ІКТ,проблемного навчання, технологія проектів, навчання, технологія критичногомислення.
План уроку
- Організаційний момент.
- Актуалізація знань.
- Вивчення нового матеріалу.
- Історія винаходу вакцини.
- Природний та штучний імунітет.
- Алергія.
- Тканинна сумісність. Переливання крові.
- Резус - фактор.
VI. Домашнє завдання.
I. Організаційний момент
(Вчитель вітає учнів, перевіряє готовність до уроку)
II. Актуалізація знань.
Хлопці! З якою темою ми ознайомилися на останньому уроці?
- Фронтальна робота
- Що таке імунітет? Види імунітету.
– Що входить до складу імунної системи?
- Чим антитіло відрізняється від антигену?
- Яке значення Т-лімфоцитів та Б-лімфоцитів.
- Індивідуальна робота.
м. Тканинна рідина
Назвіть тему нашого уроку (учні відповідають).
Припустіть мету уроку (учні відповідають).
- Робота в зошитах (запис теми уроку)
Заповітна мрія людини – не хворіти. Здійснити її допомагаєімунітет. Він виступає унікальним захисником організму, безперервно піклуючись про нього. Наразі серед населення проводиться вакцинація проти грипу. Навіщо нам потрібні щеплення? Чому в одних випадках застосовують вакцини, а в інших – сироватки? Чому одні люди хворіють на інфекційні хвороби, інші ні? І головне питання уроку - Чому імунологія стоїть на службі здоров'я? Ось на ці та інші питання намагатимемося відповісти протягом нашого уроку.
Імунологія – наука про імунітет. Її внесок у медицину, тваринництво та інші галузі народного господарства величезний. (Презентація, слайд 6)
Зробимо екскурс в історію. Люди за всіх часів страждали від інфекційних хвороб. Послухаємо уривок із твору О.С. Пушкіна
Нині церква спорожніла; Школа глухо замкнена; Нива свято перезріла; Га темна порожня; І селища, як житло Погоріле, стоїть, - Тихо все. Один цвинтар Не пустіє, не мовчить. Похвилинно мертвих носять, І стогнання живих Боязливо Бога просять Заспокоїти душі їхні! Похвилинно місця треба, І могили між собою. Як перелякане стадо, Тіснуть тісною чергою.
(учень читає уривок з твору А. С. Пушкіна “Бенкет під час чуми”).
Про що йдеться в даному уривку?-можлива відповідь учнів: про епідемію чуми.
Вчитель:Глибокий слід в історії людства залишили епідемії чуми, холери, віспи, грипу. У 14 столітті Європою пройшлася страшна епідемія «чорної смерті», яка забрала 15 млн. чоловік. Це була чума, що охопила всі країни і від якої померло 100млн. людина. Не менш страшний слід залишила по собі й натуральна віспа, названа «чорною віспою». Вірус віспи став причиною загибелі 400 млн. чоловік, а ті, що залишилися живими, засліпли назавжди.Зареєстровано 6 епідемій холери, остання у 1992-93 роках в Індії, Бангладеш. Епідемія грипу під назвою «іспанка» у 1918-19 роках забрала життя сотень тисяч людей, відомі епідемії під назвою «азіатський», «гонконгський», а в наші дні – «свинячий» грип. (Презентація, слайд 8)1. Історія винаходу вакцин
Розповідь із демонстрацією отримання щеплення проти натуральної віспи Е. Дженером.
Першу вакцину винайшов англійський вчений Едуард Дженнер (1749 - 1823). Він зауважив, що жінки, які доїли хворих на віспу корів, у яких на вимені були віспи бульбашки, набагато рідше хворіли на натуральну віспу. Дженнер взяв рідину з осінніх бульбашок жінки, що хворіла на коров'ячу віспу, і переніс її на подряпану шкіру хлопчика. Через деякий час він заразив цього хлопчика натуральною віспою, але хлопчик не захворів. Справа в тому, що вірус коров'ячої віспи, безпечний для людини, викликав в організмі пацієнта появу антитіл, що нейтралізують вірус чорної віспи. На жаль, Е. Дженнер ніколи не намагався пояснити, чому вакцина викликає імунітет.
Продовжив справу Дженнера французький мікробіолог Луї Пастер (1822–1895). Він перший зрозумів, що збудниками хвороб є мікроби, і звернув увагу на те, що людина, яка перехворіла на інфекційне захворювання, надалі, як правило, стає до нього несприйнятливою (набуває імунітет). Пастер припустив, що організм людини при першій зустрічі з мікробами навчається розпізнавати їх і при повторній зустрічі відразу вживає заходів до захисту від хвороби. Тоді, якщо вдасться послабити мікроорганізми настільки, що вони викликатимуть захворювання людини лише у легкій формі, людина, яка перенесла таку хворобу, виявиться захищеною від мікробів, які викликають це захворювання. Досліди підтвердили цю думку.Препарати з ослаблених мікробів (або їх отрут) стали називати вакцинами (від латів. vacca – корова) на згадку про першу вакцину, створену Дженнером. Процедура введення вакцини отримала назву вакцинація або щеплення. Після щеплення імунітет розвивається у середньому протягом місяця. В даний час імунологи створили вакцини від десятків найнебезпечніших хвороб і тим самим врятували мільйони життів. (Презентація, слайд 11)
Великий внесок у вивчення імунітету зробив український вчений І. І. Мечников. У 1882 р. він відкриває механізм клітинного імунітету, за що у 1908 одержує нобелівську премію. З молодих років захоплювався Ілля Мечников біологією. Напрочуд обдарований від природи, з визначними здібностями, він у 14 років вступив до Одеського університету і незабаром, проявивши себе неабияким дослідником, блискуче закінчив його. У 18 років Мечников надрукував першу наукову працю, а у 22 роки отримав вчений ступінь магістра зоології та звання доцента у Харківському університеті. За рік він захистив докторську дисертацію. А гуморальний імунітет відкрив німецький вчений Пауль Ерліх. (Презентація, слайд 12-13)
2. Постановка проблеми:
Найстрашніші хвороби позбавляли життя одних і не вражали інших. Людина заражається частіше, ніж хворіє, інакше кажучи людина не завжди хворіє.
3. Робота у групах
Група № 1 ЗавданняПрочитайте текст § 19с.94-96. Знайдіть визначеннявакцинаісироватка. Випишіть дані визначення у зошит. Вкажіть особливості застосування вакцин та сироваток для збереження здоров'я людини. Визначте зв'язок між поняттямивакцина, сироваткатаантитіла. Заповніть таблицю.Увага! Час виконання завдання 5 хвилин.
Порівняльнахарактеристика вакцини та сироватки.
| Ознаки порівняння | Вакцина | Сироватка |
| Що містить? | ослаблені мікроорганізми | готові антитіла |
| Як організм отримує антитіла? | виробляє самостійно | у готовому вигляді |
| Як швидко розвивається імунітет? | протягом тривалого часу | протягом короткого часу |
| Для чого застосовують? | для профілактики | для лікування |
- малюнок;
- міні-твір;
- міні-казка або вірш;
- плакат та ін. Зверніть увагу на зв'язок понятьалергіятатканинна сумісністьз поняттямімунітетта здоров'ям людини.Увага! Час виконання завдання 5 хвилин. На подання результатів 2 хвилини.
Увага! Час виконання завдання 5 хвилин. На подання результатів 2 хвилини.
Подання результатів груп(виступи груп)
Під час виступів груп вчитель доповнює матеріал уроку:
- Види імунітету(Презентація, слайд 15)
- Групи крові(Електронний додаток);
- Резус-фактор (Електронний додаток);
- нездоровий спосіб життя (куріння, алкоголь, наркотики, нестача сну);
- неправильне харчування;
- стреси;
- забруднене довкілля;
- важкі фізичні та розумові навантаження;
- часті бактеріальні та вірусні хвороби, які послаблюють організм і виснажують імунну систему.
- Фактори, що підвищують імунітет:
2.Дотримання правил особистої гігієни
3.Повноцінне харчування
- 4.Чіткий розпорядок дня.
- 5.Активний спосіб життя
- вивченням імунітету займається наука-імунологія;
- вивчення механізмів імунітету дозволило розробити запобіжні щеплення вакцини та лікувальні сироватки;
- Вивчення імунних властивостей організму дозволило зрозуміти причини виникнення алергії, подолати тканинну несумісність, убезпечити переливання крові. (Презентація, слайд 16)
Встановіть відповідність між способом придбання людиною імунітету та її видом
| Спосіб придбання |
1) передається у спадок 2) виникає під дією вакцини 3) формується після перенесеної хвороби 4) вроджений 5)виникає при введенні лікувальної сироватки
Б.Штучний
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |
| А | Б | А | А | Б |
1. Що нового ви дізналися щодо цієї теми.
2. Припустіть, як можуть знадобитися ці знання у повсякденному житті.
Здоров'я – це не просто дар, це ще й постійна робота над собою. Нагородою ж служить прекрасне самопочуття, чудове здоров'я та цікаве, активне життя! Міцного вам імунітету!