Урок з навколишнього світу - Осінь
Тема: Осінь. Що нам осінь подарувала?
Мета:
- познайомити учнів із осінніми місяцями, їх відмітними ознаками;
- навчити розрізняти овочі, фрукти, їстівні чи їстівні гриби;
- розвивати спостережливість;
- виховувати любов до рідної природи.
I. Організаційний момент
Продзвенів дзвоник. Він покликав нас на урок. Дружно підвелися, потяглися. І один одному посміхнулись. Тихо сіли. На мене всі глянули.
II. Введення у тему уроку
Загадка:
Прийшла без фарб і без кисті І перефарбувала все листя
– Після якої пори року приходить осінь? - Скільки осінніх місяців? — А чи знаєте ви їх? Зараз перевіримо.
Спустів наш шкільний сад, Павутинки в далечінь летять, І на південний край землі Потягнулися журавлі Розчинилися двері шкіл, Що за місяць до нас прийшов?
Робота з прислів'ями:
Вірш:«Подивися, як день прекрасний» (читає учень)
Подивися, як прекрасний день І як ясний небосхил, Як горить під сонцем ясен, Без вогню палає клен. І кружляти над галявою Як жар-птиця, лист багряний …
Загадка:
Все похмуріше обличчя природи – почорніли городи, оголюються ліси. Змовкли пташині голоси Ведмідь у сплячку завалився Що за місяць до нас з'явився?
Вірш:«Осінній наступ» (читають учні)
Стало менше Сонячного світла, Птахи збираються в політ. Крок за кроком Відступає літо, Осінь у наступ йде. Спалахнули пожежі Золоті, Пар, як дим, Клубитися над водою. Наче парашутики кольорові, Закружляло листя надземлею.
- Як називається пора рясного опадання листя? - Чому листя опадає восени з дерев?
Завдання дітям: «Я осінній листок»
– Про що думає осінній листок. (Міркування учнів)
Загадка:
Поле чорно-білим стало, падає то сніг, то дощ, і сильніше похолодало, Льодом скувало води рік.
Листопад – ворота зими.
Фізмінутка
Вітер дуже раптом повіяв. (руки вгору - нахили) Листя з дерева змахнув (руки вперед - зліва направо) Закружляло листя все (кружляють) Прилетіли всі до землі (присіли )
Перелітні птахи
- Яких птахів називають перелітними? - Чому їх так називають? Назвіть перелітних птахів нашого краю. - Чому птахи відлітають на південь?
- Але осінь все ж таки славна пора. Чимало, дарує нам подарунків.
– Що ж дарує нам осінь? (Фрукти. овочі, гриб, ягоди)
Овочі в кошик Фрукти в тарілку
– Навіщо люди вирощують фрукти, овочі? Навіщо вживають у їжу?
(Підручник стор. 18-19 «Хто як одягнений». Читання учнями)
- Які ж ягоди можна восени збирати, де ростуть? - Вгадай хто я? Я запашна зелень. Мене часто плутають з кропом та селера. Використовують майже у всіх стравах. (Відповідь: «Петрушка») (Знайдіть петрушку на картинках)
Пісенька:«Падає, падає листя» (Виконують учні)
«Загадки про гриби»
Подосиновик – чому так називається. Підберезовик - чому так називається. Опеньки - чому так називається. Як одним словом назвати ці гриби? Лисички – чому так називається. Як збирати гриби? Білий гриб - чому так називається. (їстівні гриби) Сироїжки - чому так називається.
Мухомор чому так називається. Бліда поганка - чому так називається. Як одним словом назвати ці гриби? Помилкові опеньки - чому так називається. (Не їстівні гриби) Мухомор корисний лосям. Бліда поганка є отруйним грибом. У хибних опеньків немає «спіднички».
- Добігає кінця зустріч з восени.
Підсумок
– Підніміть руки кому подобається осінь? Який осінній місяць подобається більше та чому?