Узагальнення знань про ознаки іменника як частини мови

Мета

  • узагальнити, систематизувати та актуалізувати наявні знання про іменник;
  • розвивати усне і пояснювальне мовлення учнів, розширювати їх лексичний кругозір;
  • вчити розмірковувати, формулювати свої думки, висловлювати їх уголос;

ХІД УРОКУ

I. Повідомлення мети уроку. Постановка навчальної задачі.

Сьогодні на уроці ми повторимо і узагальним наявні у нас знання про іменник. А допоможуть нам у цьому сторінки творів О.С. Пушкіна. Зустрічаючи іменники у рядках великого поета, ми узагальним усе, що знаємо про ознаки цієї частини промови.

II. Робота із опорними схемами. Систематизація знань.

- Отже, згадаємо все, що нам відомо про іменник.

- Іменник – це частина мови, яка відповідає на запитання КТО? або що? і означає предмет, наприклад…

- Іменники бувають власні та номінальні, наприклад…

- Іменники бувають одухотворені і неживі, наприклад…

- Іменники бувають трьох пологів: чоловічий, жіночий і середній рід наприклад ... Це постійні ознаки іменника.

- Іменники змінюються за числами, наприклад… Є іменники, які мають тільки однину або тільки множину, наприклад,метро- іменник вживається тільки в однині,брюки- тільки у множині числа.

- Іменники змінюються за відмінками. Зміна іменників за відмінками називається відмінюванням. українською мовою 6 відмінків: І.П.- хто? що?, Р.П. - Кого? чого?… і т.д.

- По закінчення іменники діляться на три відміни: до 1-го відмінювання відносяться сущ. м. н. і ж. нар. ззакінченнями -А, -Я, наприклад ... і т. д.

ІІІ. Робота над значенням іменника як частини мови. Розвиток короткочасної слухової механічної пам'яті.

- Я пропоную послухати знайомі вам рядки, порахувавши, скільки іменників вжив поет:

Вітер морем гуляє І кораблик підганяє; Він біжить собі у хвилях На піднятих вітрилах. 10 Мимо острова крутого, 10 Мимо міста великого; Гармати з пристані палять, Кораблю пристати наказують.

- Скільки іменників зустріли? (Обговорення).

- Зараз я повторно прочитаю ці вірші, після чого ви запишите всі іменники, поставивши їх у початкову форму.

(Учні виконують завдання з наступною колективною перевіркою.)

- Доведіть, що записані вами слова – іменники.

- Знайдіть серед записаних іменників однокорінні (корабель, кораблик). Розберіть їх за складом.

IV. Вправи у розрізненні власних і номінальних іменників.

- Згадайте твори Пушкіна, у назві яких є власні імена. (Відповіді дітей)

- Давайте уточнимо, які іменники відносяться до власних.

(Власні імена позначають єдині у своєму роді предмети, цим хіба що виділяючись із кола інших однорідних предметів: країн багато, але Україна – одна, поетів багато, але О.С.Пушкін – один).

Завдання на дошці: за гласними буквами здогадатися, які власні імена з казок Пушкіна тут «сховалися»:

Князь. . та . о. , Королевич Е . та . е. , царівна . е. . , працівник . а. . а, острів. уя. , дівчина . е. . а. . а.

Перед записом діти згадують, що треба знати про правопис власних назв і назвальних. Під час перевіркиучні по черзі виходять до дошки.

Увага дітей звертається деякі імена , обрані А.С. Пушкіним своїх персонажів. Стародавні українські імена були своєрідними характеристиками людей, і ім'я людині давалося або за родом занять, або за межею людського характеру, або за зовнішньою ознакою тощо.

- У системі мови постійно відбуваються зміни: нерідко імена загальні стають власними іменами і навпаки.

V. Вправа в розрізненні одухотворених і неживих іменників.

Старший мовив: «Що диво! Все так чисто і красиво, Хтось терем прибирав Та господарів чекав. Хто ж? Види і покажися, З нами чесно потовариш. Як ти стара людина, Дядю будеш нам навіки. Коли хлопець ти рум'яний, Братець будеш нам названий. Як старенька, будь нам мати, Так і станемо величати. Коли червона дівиця, Будь нам мила сестричка».

(Відповіді дітей на поставлене запитання, обговорення).

Завдання: підкреслити в цьому уривку одухотворені іменники (у кожного учня власна картка). Далі – перевірка із доказом вибору.

- Випишіть у зошит тільки ті іменники, в яких є суфікси, що надають словам ласкаві значення.

Наступна перевірка біля дошки (брат, сестриця, старенька).

VI. Вправа у розрізненні іменників за родами.

Вчитель звертає увагу дітей на пропозиції, написані на дошці: один із вірша «Спогади в Царському Селі», інший – зі «Казки про царя Салтана…»

І тихий місяць, як лебідь великий, пливе в сріблястих хмарах.

Дивись – поверх текучих вод Лебідь біла пливе.

- Який поетичний образвиник у вас, коли ви читали перший уривок? Чому поет порівняв місяць із лебедем? (Висловлення дітей).

- Вчитель уточнює: А.С.Пушкін не випадково порівняв місяць саме з лебедем, тому що в пушкінські часи білі лебеді плавали у всіх просторих водоймах парку, і однією з улюблених розваг хлопчиків-ліцеїстів було кидати їм шматочки булки, навмисне захоплені з собою ліцейської їдальні.

Завдання: розподілити іменники з обох пропозицій за пологами (письменно, у зошиті).

Виникає проблема: куди віднести іменниклебідь? (У першому реченні іменник вжито у м. н., у другому – у жидом р. ).

- У часи А.С.Пушкіна іменниклебідьне мав стійкого роду. У сучасній українській мові перемогла форма чоловічого роду, але вживання слова «лебідь» у жіночому роді не зникло, воно зберігається в народно-поетичній мові та в поезії.

- Знайдіть у рядках з «Казки про рибалку та рибку» іменники, які можна віднести як до осіб чоловічого, так і жіночого роду.

Старого бабуся забрала: «Дурачина ти, зайця! Не умів ти взяти викуп з рибки. »

Учні знаходять словадурня, простофиляяк слова загального роду.

З'ясовуємо: чому стара назвала старого простолюду? У якому разі в житті людини називають простоя? (Некмітливу людину.)

VII. Вправа в угрупованні іменників за відмінами.

Вчитель зачитує дві пропозиції («Ялина росте перед палацом», «Там під ялинкою високої білка пісеньки співає») і пропонує учням «розселити» в зошиті зі схилянням іменники, що зустрілися. (Три учні працюють біля дошки). Вчитель звертає увагу дітей на іменникиялинатаялинка.

VIII. Вправа у розрізненні відмінків іменників.

- Яка народна небилиця допомагає запам'ятати назви відмінків? (Іванродилдєвчонку,велелтощитьпеленку).

Робота з картками (кожен учень працює індивідуально).

Завдання: вставити закінчення іменників, довести свій вибір, визначивши відмінювання і відмінок іменників.

1. Гармати з пристан___ палять.

2. Пристають до застав гості.

3. З веж ___ князь Гвідон збігає, дорогих гостей зустрічає.

4. Жили вони у старій землянк___.

5. Вернувся старий до старих: у старих нове корито.

6. Князь для білочок___ потім збудував кришталевий будинок.

7. Живе Балда в поповому будинку, спить собі на солом.

(Наступна колективна перевірка.)

IX. Вправа у розрізненні числа іменників.

- Послухайте відомі вам пушкінські рядки і знайдіть іменник, який вживається тільки в однині:

Казка брехня, та в ній натяк! Добрим молодцям урок! - З якого казки ці рядки?

- Що хотів сказати цими словами А.С.Пушкін?

З'ясовується, що іменник брехня вживається тільки у формі однини.

- Підберіть синонім до цього слова - (правда), поясніть написання іменникабрехня.

- Знайдіть подібні іменники в наступних рядках:

"Я там був;мед, пивопив - і вуса лише обмочив». «Надалі тобі, невігла, наука: не сідай не в своїсані!».

X. Робота з текстом.

Вчитель пропонує прочитати уривок з А.С.Пушкіна, записаний на дошці:

Завдання

  1. Знайдітьіменник, що вживається тільки в однині.
  2. Знайдіть, виділіть і поясніть всі наявні орфограми.
  3. Виділіть граматичну основу пропозиції (звертається увага дітей на те, що у реченні дві основи, отже, пропозиція складна).
  4. Запис уривка в зошит пам'яті.

XI. Підсумок уроку. Оцінювання роботи кожного учня.

Вчитель звертається до дітей із запитаннями:

  • Чи виконай ми завдання уроку?
  • Що нового дізналися на уроці? Чому навчалися?
  • Чим вас зацікавив урок?