Відкритий урок «Сонце – джерело світла та тепла», Педагогічний інтернет - журнал - Інформзнайка
Калинівська Світлана В'ячеславівна
вчитель початкових класів
ДУ «Кам'янська середня школа»
Мета: дати поняття про Сонце як джерело світла і тепла;
визначити, що Сонце є центром Сонячної системи;
розповісти про значення Сонця для життєдіяльності Землі;
розвивати вміння висловлювати свої думки, доводити, робити висновки;
виховувати товариство, відповідальність, співробітництво у групах;
Тип уроку: урок - дослідження
Методи: проблемний, частково-пошуковий, наочний
I Організаційний момент
Психологічний настрій учнів.
— Колись давним-давно чоловік глянув у небо й побачив зірки. Мабуть-невидимо великих і маленьких зірок. І всі йому загадково підморгують. І спитав чоловік: «А що таке зірки? Чому вони так нерівно розсипані по небу? Чому день змінюється вночі, а весна влітку? Ці та багато інших питань хвилювали давніх людей і продовжують хвилювати нас із вами. Тож сьогодні на уроці ми продовжимо вивчати космос.
II Мобілізуючий етап
- Визначення теми, мети
-Спробуйте по цій загадці визначити тему нашого уроку.
Ти весь світ обігріваєш
І втоми не знаєш
Усміхаєшся у віконці
І звуть тебе всі…
— Що нам дає сонце?
Тема нашого уроку «Сонце – джерело світла і тепла»
-Відкриваємо зошити та записуємо число, класну роботу та тему уроку.
- Запис числа, теми
Визначимо завдання уроку
— Що маємо зрозуміти?
— Що маємо дізнатися?
III Перевірка домашнього завдання
-Повторимо пройдений матеріал
Гра «Продовжи»
- Зірка - це ... (сонце)
- Неозброєним оком на небі видно (3000 зірок)
- Навколо Сонця обертається … ( 9 планет)
- Супутник Землі - це ... (місяць)
- Сонце та планети утворюють … ( Сонячну Систему)
- Навколишній Землю світ - ... ( Всесвіт)
7.Прилад для вивчення зірок ... (телескоп)
- Що ближче до Землі: Сонце чи Місяць? (Місяць)
9.По якій зірці можна орієнтуватися вночі ... (Полярна)
10. Одяг для космонавтів ... (Скафандр)
-Давайте впорядкуємо планети Сонячної системи. (учні прикріплюють таблички з написами на модель Сонячної системи)
1.Найближча до сонця планета? (Меркурій)
2. Планета, римська богиня кохання? (Венера)
- Планета, де ми живемо? (Земля)
4. Червона планета, названа древніми римлянами на честь бога війни? (Марс)
5. Найбільша планета? (Юпітер)
- Планета, оточена плоскими кільцями, що становлять хіба що одне кільце?9 Сатурн)
7.Яка планета слідує за Сатурном? (Уран)
8. Планета з ім'ям морського царя? (Нептун)
9. Найдальша планета? (Плутон)
-Як називається наука, що вивчає космос?
-Як називають людей, які вивчають космічний простір?
-Назвіть першого космонавта, казахстанських космонавтів? (Портрети)
-Звідки проводиться старт космічних ракет? (ілюстрації)
ФІЗМИНУТКА
Ось як сонечко встає,
(Підняти руки вгору. Потягнутися)
До ночі сонечко зайде
(Присісти навпочіпки. Руки опустити на підлогу)
А під сонечком нам
(Пляскати в долоні. Посміхатися)
IVРобота над новим матеріалом
-Сьогодні на уроці ми будемодослідниками Сонця
Наш девіз:
Ось сонце біжить босоніж по росі
Зве за собою нас у дорогу
Дослідники, такі ж люди, як усі
Але цікавіше трохи.
— А що ми знаємо про Сонце?
( взимку опускається нижче над горизонтом,
А влітку піднімається вище)
(визначати сторони горизонту)
— Які зміни відбуваються із Сонцем?
- На що це впливає?
Сонце – джерело світла та тепла. Без його цілющих променів не було б ні рослинного, ні тваринного світу, вічний морок і вічний холод панували б на земній кулі.
Сонце світить усім
Сонце гріє всіх.
-відгадування загадки
У двері, у вікно стукати не буде
А зійде і всіх розбудить.
-Скільки загадок існує про Сонце! Можливо, всі вони частки якихось легенд. Мені дуже подобається одна старовинна легенда про Сонце.
Спочатку Сонце було дуже великим, але після того, як з'явилися люди, воно почало зменшуватися: бо при народженні кожної людини від Сонця відривається шматок і перетворюється на зірку, а коли людина вмирає, то її зірка гасне і падає.
Якщо померла праведна (добра) людина, то її душа повертається в Сонце, а з тих зірок, які гаснуть, коли вмирають неправедні люди, виходить місяць.
— Який висновок ви зробили для себе?
(краще бути добрим)
Отже, ви дослідники, перед вами стоїть завдання прочитати статтю та знайти відповідь на запитання та записати в зошит визначення сонця:
- робота в групах (7-8хв)
- Дати поняття про Сонце
- Що трапилося б із нашою Землею, якби відстань між Землею та Сонцем була більшою за 150 млн. км?
- Яке значення має Сонце життя на Землі?
- Як людина використовуєсонячну енергію?
- Як планується у майбутньому використовувати сонячну енергію?
Сонце – зірка, величезна розпечена газова куля. Найбільший при всій Сонячній системі. Якщо уявити, що сонце завбільшки з кавун, то поряд з ним найбільша планета Юпітер буде виглядати як невелике яблуко, а наша Земля - як смородини.
Сонце – найважча зірка, найважча планет. Тому сила тяжіння в нього є великою. І тому воно утримує планети з їхньої орбітах, і дає їм відлетіти у космічний простір.
Сонце - це газова куля, що самосвітиться, за об'ємом більше, ніж у млн. разів більше Землі, температура в центрі Сонця досягає 15 млн. градусів і під впливом цієї неймовірно високої температури в сонячній речовині відбуваються зміни в результаті цього виходить світло і тепло.
Сонячне світло та тепло забезпечують існування життя на Землі.
— Сонце має величезне значення для всього живого на Землі, бо виконує воно не одну роботу та має кілька професій. Давайте їх розглянемо.
- робота по парам (взаємооцінювання)
Поясніть, яким чином Сонце працює, якщо воно … (картки)
світло – світить, бачимо навколишній світ
тепло- гріє, промені нагрівають Землю, від Землі нагрівається повітря
енергія – існують сонячні електростанції
повітря – зелені рослини без допомоги сонячних променів не змогли б очищати повітря – забирати вуглекислий газ, насичувати киснем
Фізкультхвилинка на увагу.
3 стихії. Повітря – махаємо руками. Вода – бавовни. Земля – присідаємо. Діти показують рухи, які називаються. Вчитель намагається їх заплутати.
— компетентнісне завдання (резерв)
- Чому людинаназиває Сонце «сонячком»? Мабуть, бо любить? Як ви думаєте?
Вчені вивчають поведінку Сонця, іноді на ньому з'являються темні плями, починають бити вогняні фонтани (протуберанці)
Всі ці явища впливають самопочуття людини.
— А які асоціації виникають зі словом «сонце»?
До нас завітав доктор Айболіт. Давайте його послухаємо.
Сонячна енергія не просто джерелом світла, а джерелом життя. Без неї неможливе зростання рослин, розвиток тварин та життя людини. Користь та шкода сонячної засмаги є предметом численних суперечок. Деякі вважають засмагу корисною для здоров'я, інші переконані в шкоді ультрафіолету.
Ультрафіолетові промені проникають під шкіру лише на 1 мм, але цієї відстані достатньо для того, щоб руйнувалися бактерії, знижувався рівень холестерину, посилювалося тканинне дихання, починали нормалізуватися обмінні процеси.
Надмірна дія ультрафіолету та нехтування правилами перебування на сонці може завдати непоправної шкоди організму. Надлишок сонячної енергії може спричинити ослаблення імунітету, оскільки всі сили витрачаються на захист від сонця.
— чи корисна така засмага?
V Закріплення
— За допомогою наступного завдання ми перевіримо, хто сьогодні на уроці був уважним.(5 хв)
— Використовуючи текст, впиши відсутні дані:
Сонце – найближча до Землі. . . (Зірка). Це величезне. . . (розпечене) космічне тіло. Сонце має форму. . . (кулі). Відстань від Землі до Сонця … (150 млн. км)
— Сформулюйте короткі знання про Сонце.
— Подивіться на дошку та виконайте самостійно перевірку завдання. Виставте собі оцінку.
VI Домашнє завдання (с. 70-71переказ)Сінквейн «Сонце»
VII Підсумок урок.Рефлексія
- Яке значення має Сонце для життя на Землі?
— Як люди використовують сонячну енергію?
«Сьогодні на уроці я…»
"Мені було цікаво….."
-самооцінка (червоний, жовтий, зелений)
— А тепер я хотіла б побачити самооцінку кожного
-якщо урок сподобався, я впорався з усіма завданнями. Я задоволений собою., то підніміть зелений олівець
-якщо настрій гарний. Мені було важко, але я впорався, то підніміть жовтий олівець
-якщо завдання на уроці виявилися надто важкими. Мені потрібна допомога, то підніміть червоний олівець
— З яким фруктом можна порівняти сонечко?
Сонечко дарує вам ці Сонечки, щоб у вас настрій став ще кращим, і хоче побажати працювати так, як Сонечко день за днем
Учень «Сонячна система»