Відкритий урок з ОРКСЕ - Традиційні релігії України

Мета уроку: формування в учнів поваги до світових релігій, як до цінностей культури людства

Завдання уроку:

  • предметні- формувати первісне уявлення про вітчизняну релігійно-культурну традицію як духовну основу багатонаціонального багатоконфесійного народу України;
  • метапредметні- формувати вміння планувати, контролювати та оцінювати навчальні дії відповідно до поставленого завдання та умов її реалізації; визначати загальну мету та шляхи їх досягнень, уміння домовитися про розподіл ролей у спільній діяльності;
  • особистісні- формувати в учнів образ світу як єдиного та цілісного при розмаїтті культур, національностей, релігій; розвивати довіру та повагу до історії та культури всіх народів; розвивати доброзичливість та емоційно-моральну чуйність, розуміння та співпереживання почуттям інших людей.

Обладнання: підручник, презентація до уроку, картки з таблицями; картки з візерунками, ватман.

I. Організаційний момент.

"У країнах, де мирносусідують різні релігії, їх храмине заважають один одному". (Народна мудрість)

Здрастуйте хлопці, шановні гості! Сьогодні у нас із вами не зовсім звичайний урок. Практично на всіх попередніх уроках переважно розповідала я і показувала різні презентації. Сьогодні урок повторення та узагальнення. Ви повинні будете показати свої знання з предмета, вміння думати та міркувати.

Подивіться, будь ласка, на екран. Як ви думаєте, про що сьогодні йтиметься? (епіграф уроку)Це і будегепотезою,правоту якої ми доведемо або спростуємо в ході нашого сьогоднішньогоуроку.

ІІ. Актуалізація опорних знань.

А що такерелігія?(від латинського слава "пов'язувати", "з'єднувати") (різні вірування людей, поведінка людей у ​​повсякденному житті, долі людей у ​​релігійних ритуалах)

Коли з'явилася релігія?

А що такеритуал?(дії, які мають пов'язувати, поєднувати людей зі світом богів чи духів.)

Назвіть релігії символи, які ви тут бачите. (на слайді символи 4 релігій). Так цілком вірно. Це християнство, буддизм іслам та іудаїзм. Які із цих релігій є світовими, а які національними?

ІІІ. Формулювання навчальної проблеми, планування.

Послухайте, будь ласка, вірш.

У країні релігій багато, не бійся! Тут кришнаїт, буддист, католик, Ось мусульманин, хочеш? - Іудей, На смак будь-який, лише вибирай яку!

І здавна серед них ведеться суперечка, Хто всіх вірніший, хто правдивіший. хто правий. До бійки доходили, до ножів, Та що там до ножів, - до винищування І вирізали цілі селища, Маючи ім'я Бога на устах.

Один кричить: "Над нами Божий Син!", Йому у відповідь: "Аллах всіх крутіше!", А поруч посміхається рабин, Вже він знає істину краще.

Одні вкрили жінку до п'ят, А самі обростають бородою, Хто носить хрест, хто ріже плоть, А хто череп гладко голить.

Як усе це наївно і смішно, А якщо гине хтось, то й трагічно. Адже Бог усім життя дає одно, Не дивлячись на вбрання та відмінності.

А ви як думаєте, яка з релігій істинніша і краща? Давайте розберемося, чи зможемо ми дати однозначну відповідь на це питання.

Розділимося на 4 групи (за кількістю релігій). Кожній групі потрібно буде представити одну з релігій. По одній людині від кожної групипідходять до мене і вибирають листок із назвою релігії. (листочки перевернуті, назв не видно)

На ваших партах лежать великі аркуші. На них ви будете створювати проект релігії відповідно до представленого плану.

1. Назва релігії.

3. Священна книга.

4. Зберігачі традицій.

5. Священна споруда.

6. Звичаї та ритуали.

Кожній групі я даю конверти з ілюстраціями та надрукованими словами.

Ви вибираєте те, що стосується вашої релігії. Наклеюєте на листи відповідно до плану.

(Кожна група виконує завдання)

IV. Захист проектів

На дошку вивішуємо проекти.

Кожна команда розповість про релігію, якою вони працювали.

(Діти представляють свою роботу)

Християнство:Іслам:
Ісус ХристосМухаммад
БібліяКоран
Єпископ, священик, диякон.Мулла, імам, хафіз
ЦеркваМечеть
Євхаристія хрещення, вінчанняНамаз, шахада, п'ятнична молитва
Юдаїзм:Буддизм:
Патріарх АвраамСіддхартха Гаутама
ТораТріпітака
РабинЛама
СинагогаПагода
ШабатМантра

Але, напевно, картина була б не повною, якби ми не відобразили свята кожної релігії. Спробуйте відгадати назву свята за його описом.

Цього дня віруючі згадують про звільнення народу з єгипетського рабства та втечу на Землю обітовану (Песах)

Він святкується на згадку про те, якАвраам готовий був принести в жертву Богові свого сина, але цього не знадобилося.(Курбан - байрам).

Новий рік за місячним календарем.(Сагаалган).

У це свято віруючі повинні побудувати курінь і прожити в ньому деякий час. (Суккот).

Свято означає воскресіння з мертвих. Цього дня віруючі печуть паски та фарбують яйця.(Великодень).

Він святкується на честь закінчення 30-денного посту на місяць рамадан. (Ураза-байрам)

Це свято день народження та просвітлення. Цього дня здійснюють обряд омивання статуй підсолодженою водою та обсипання їх квітами. (Дончод)

До яких релігій відносяться ці свята?

Прочитаємо мудрі думки із священних книг релігій.

Буддизм: ". можна поліпшити свою долю якщо говорити правду, не брати чужого, весь час прагнути добра і ні до кого не відчувати злості і заздрощі".

Юдаїзм: "І вирік Бог ці слова: ". Шануй батька твого і матір, . не вбивай, не чини перелюбу, не кради . "

Християнство: "Не суди нехай не будете судимі. І так у, усім, як хочете, щоб з вами чинили люди, так чиніть і ви з ними".

Іслам: "Справді Аллах наказує справедливість, благодіяння та дари близьким; і Він утримує від гидоти, мерзенності та злочину"

Чому вчать ці мудрі думки?

Пограємоу гру "Хто жодного разу не помилиться?".

Перед вами представлені слова поясніть, що вони позначають та до якої релігії ставляться.

Значок, менора, каліграфія, тфілін, мінарет, скрижалі, вівтар, умма, нірвана.

Значок зображення Христа, його матері, святих.

Каліграфія - зображення Божих слів на листі.

Тфілін - коробочки зі шкіри тварин, у яких містяться уривки зі священного писання тори. Одна з нихкріпитися на голову вище за очі, а інша на біцепс слабкої руки.

Скрижалі – кам'яні таблички, на яких були записані заповіді.

Вівтар - найсвятіше місце у священній споруді.

Умма – громада мусульман.

Нірвана стан спокою та задоволеності.

Що спільного на вашу думку можна знайти в різних релігіях?

Чи можемо ми сказати, що одна з них краща за іншу? Чому?

Як ви вважаєте, як повинні ставитися люди різних релігій один до одного?

Чи можна засуджувати людину, принижувати її, якщо вона сповідує іншу релігію?

Наш урок мені хотілося б закінчити словами:

Зрозумійте! Бог - не ритуал, Не словоблуддя, піснеспіви, Бог - стан Любові! КОХАННЯ ДО ВСІХ, БЕЗ ВИКЛЮЧЕНЬ!