Відкритий урок з української мови у 6 класі на тему Негативнізайменники
Муніципальна бюджетна загальноосвітня установа
середня загальноосвітня школа №1
с. Чермен Приміського району РСО-Аланія
Відкритий урок з української мови
у 6 класі на тему:
підготувала
вчитель української мови та літератури
Козирєва Клара Тазіївна
с. Чермен 2016
Мета уроку:
дати поняття негативних займенників, виділити їх лексико-граматичні ознаки;
формувати вміння злитого та роздільного написання НЕ та НІ у негативних займенниках;
розвивати мислення шляхом зіставлення різних написань; виховувати любов до слова.
Устаткування уроку: інтерактивна дошка або презентація з ефектами анімації, картки для індивідуальних завдань, тестовий матеріал на тему.
Хід уроку
1. Індивідуальна робота.
1) Індивідуальна робота біля дошки (виконує один учень).
- Поясніть написання орфограми:
(Не) погана погода, (не) сумнівний успіх, (не) тривалий дощ, (не) спокійний, а тривожний погляд, (не) був удома, (не) чесний вчинок, йому (не) здоровилося, (не) глибокий, але рибний ставок, (не) дорога, але красива річ, анітрохи (не) цікава книга, зовсім (не) легка ноша, (не) незграбне ведмежа.
- Зробіть висновок про написання НЕ з іменниками, прикметниками, дієсловами. (Робота перевіряється класом, висновок оформляється як таблиці).
2) Індивідуальна робота з картками (перевіряється вчителем).
2. Синтаксична п'ятихвилинка.
- Побудуйте схеми пропозицій (ЗП не розставлено):
Наприкінці весни випадали дуже спекотні дні які бувають тільки влітку.
Скільки часу минуло я не знаю.
- Чим перша пропозиція відрізняється від другої?
- За допомогою чого додаткові пропозиції приєднуються до головних?
- Перебудуйте пропозиції так, щоб відносні займенники стали питаннями.
1. Повторення вивченого про займенник.
1) - Яку частину мови ми називаємо займенником? Яку роль вона виконує?
Підказка:
Я про себе такої думки: Величезна роль займенника! Я справі віддаюся сповна, Я заміняю імена.
- Які розряди займенників ви знаєте?
2) Гра "Третій зайвий".
- Знайдіть зайвий займенник, поясніть свій вибір.
2. Пояснення нового матеріалу.
1) Лінгвістичний експеримент.
- Порівняйте дві пропозиції, дайте відповідь на запитання.
У деякому царстві, у деякій державі жив хтось.
Ні в якому царстві, ні в якій державі ніхто не жив.
- У якій із цих пропозицій наявність мешканця затверджується, а в якій заперечується?
- У другому реченні знайдіть займенник, що заперечує наявність мешканця.
- Дайте визначення негативних займенників.
2) Запис теми уроку зошити. Визначення основних цілей уроку.
3) Відмінювання негативних займенників.
- Просхиляйте негативні займенники НІХТО, НІЩО, зверніть увагу на написання НІ у прийменниковому відмінку.
Висновок: негативні займенники схиляються як і, як і питання.
4) Утворення негативних займенників. Робота з таблицею.
Висновок: Негативні займенники, як і відносні та невизначені, утворюються від питання.
3. Тренувальні вправи.
1) Вибірковий диктант.
- Із пропозицій випишіть словосполучення знегативними займенниками у два стовпчики, графічно позначте приставку та частинку НІ.
Мета: формування вміння бачити негативні займенники у реченні, вміти правильно писати негативні займенники.
Порожні мови та слухати нічого.
Худо тому, хто робить добра нікому.
Упертого нічим не переконаєш.
Не зневажай поради нічиєї, а спершу вислухай її.
Худої людини нічим не поважиш.
Кому робота служить, той ні про що не тужить.
Хто ні в чому не винен, того й звинувачувати нема в чому.
Перевірка з поясненням (позначка заноситься в "Аркуш обліку знань").
Висновок: негативні займенники пишуться одне слово (без прийменника) й у слова (прийменником).
2) Підбиття проміжних підсумків. Бліц опитування.
- Які займенники називаються негативними?
- Від яких займенників утворюються негативні займенники?
– За допомогою яких приставок утворюються негативні займенники?
- У якому разі в негативних займенниках пишеться приставка НЕ-?
- У якому разі займенники з НЕ та НІ пишуться окремо?
Позначка заноситься в "Аркуш обліку знань".
3) Робота з текстом.
- Прочитайте вірш І. Михайлової "Про Нічого", дайте відповідь на запитання.
Мета: формування вміння знаходити різні форми негативних займенників у тексті, визначати їх роль тексті; правильно писати негативні займенники з прийменниками та без.
Про Нічого. Жило-було Нічого, Не вміло нічого, не хотіло нічого. Краще за всіх себе вважало. А про це Нічого І сказати НЕ-ЧЕ-ГО!
Який сенс жартівливого вірша І.Михайлової?
Займенника якого розрядувідіграють у ньому ключову роль?
Знайдіть форми однієї й тієї ж займенника.
Які орфограми негативних займенників можна повторити на матеріалі вірша?
Яка синтаксична роль Нічого в 1 реченні?
Яка приставка використовується в негативних займенниках при негативних присудках?
4) Творчий диктант.
- Підберіть до цих дієсловів негативні займенники, графічно позначте орфограму.
Мета: формування вміння лексичної сполучуваності дієслів та негативних займенників, правильного написання негативних займенників з прийменниками і без них, розвиток мови учнів.
Не питав ( ), не сумнівався ( ), не створював ( ), не радив ( ), не здогадався ( ), розраховувати ( ), поспішати ( ), не радів ( ), зустрічатися було ( ), слухати було ( ), розмовляти було ( ).
Самоперевірка з демонстрацією (позначка заноситься в "Аркуш обліку знань").
5) Орфографічна робота.
Мета: формування вміння самостійного застосування вивченого матеріалу практично.
Петя вирішив до самого міста (не, ні) (за) що (не) залишати свою посаду. Весь вигляд батька говорив: (ні, ні) чого (не) сталося, (ні, ні) (о) чим (не) треба питати, а треба сидіти на своєму місці як (ні, ні) (в) чим (не) бувало і їхати. (Ні, ні) (про) якому знайомстві (ні, ні) чого було й думати. (Ні, ні) хто йому на це (ні, ні) чого (не) відповів. У пошуках слів не можна (пре, при) нехтувати (ні, ні) чим. Я (не) буду сперечатися (ні, ні) (з) ким із вас.
Взаємоперевірка (позначка заноситься в "Аркуш обліку знань").
4. Домашнє завдання.
Прочитати параграф 74, скласти розповідь на тему «Негативні займенники».