Відкритийурок з навколишнього світу у 3-му класі на тему - Екосистема озера

Цілі:

  1. Актуалізувати знання про екосистему, як осередок живої оболонки Землі;
  2. Дати уявлення про екосистему озера, познайомити з її мешканцями;
  3. Підвести висновку у тому, чому екосистема озера рано чи пізно припиняє своє існування;
  4. Вчити застосовувати отримані знання у знайомій ситуації.

  1. Розвивати логічне мислення, увагу, пам'ять, мовлення, вміння зіставляти та робити висновки.
  2. Розвивати вміння дітей взаємодіяти один з одним через роботу у парах.

  1. Виховувати інтерес до знань;
  2. Виховувати моральне ставлення до природи, почуття відповідальності за свою поведінку у природі, любов до природи.

Устаткування:

Структура уроку:

  1. Організаційний момент.
  2. Актуалізація опорних знань.
  3. Спільне відкриття нових знань.
  4. Первинне закріплення.
  5. Підсумок уроку.
  6. Домашнє завдання.
  7. Рефлексія.

Хід уроку.

1. Організаційний момент.

2. Актуалізація знань.

Про що ми говорили на минулому уроці?

(Про екосистему, про ґрунт.)

Що таке ґрунт?

(Ґрунт – це верхній родючий шар землі. Ґрунт – найважливіша складова частина екосистеми)

Яку роль екосистемі грає грунт?

(У грунті завершується кругообіг речовин)

Назвіть усі частини екосистеми.

Відповіді супроводжуються виставленням демонстраційних карток.

Жива природа:Нежива природа:
Виробникивода
Споживачіповітря
Руйнівникигрунт
гірські породи

Вчитель звертає увагу дітей те що, що екосистема розділена на 2 частини: жива і нежива природа.

Скажіть, що таке екосистема?

(Екосистема – це єдність живої та неживої природи, в якій живі організми різних професій здатні спільними зусиллями підтримувати кругообіг речовин.)

Які існують екосистеми?

(Луг, ліс, поле, озеро, болото).

Сьогодні ми поговоримо про одну із екосистем. Про яку, дізнаєтесь, відгадавши загадку:

Дивляться в нього молоді берізки, свої перед ним поправляють зачіски. І місяць, і зірки – у ньому все відбивається. Як це дзеркало називається? (озеро)

3. Спільне відкриття нових знань.

А) Повідомлення теми та мети уроку.

Про яку екосистему йтиметься на уроці? (Про екосистему озера).

Щоб розпочати знайомство з новою темою, ми маємо згадати, що таке озеро?

(Озера - природні водойми зі стоячою водою, розташовані в поглибленнях суші. Якщо їх озера витікає річка, воно називається проточним. Вони прісні. Якщо вода з озера не витікає, його називають безстічним. Іноді вони бувають солоними.)

Блакитними очима Землі називають озера. Найбільшими озерами Землі є Каспійське озеро-море, Верхнє, Вікторія, Аральське озеро-море, Гурон, Мічиган.

Гордістю нашої країни є озеро Байкал – найглибше озеро у світі. Його глибина сягає 1620 метрів (показ на карті півкуль).

У нашій країні близько 1 мільйона озер, великих і малих, знаменитих та невідомих. У Кіровській області – невеликі озера. Понад 60 озер налічується в Нургуському заповіднику Кіровської області, розташованому неподалік села Вишкіль.Котельницького району.

Помилуйте на його красу, навколишню природу, поспостерігайте за мешканцями озера.

Б) Постановка завдання уроку.

Чи захотілося вам більше дізнатися про екосистему озера?

Яке завдання нашого уроку?

(Більше дізнатися про мешканців озера; з'ясувати, як живе екосистема озера).

Давайте разом з'ясуємо, як живе екосистема озера.

В)Спільне відкриття нових знань.

Відкрийте підручник на сторінці 44. Розглянемо рисунок до завдання №1.

Хто живе в озері? (Озвучування ілюстрації підручника)

Чим у цьому ланцюзі є водорості? (Виробниками)

Яка «професія» раку, беззубки, мікробів? (Руйнувачі)

Простежте, як вони взаємопов'язані один з одним? (Рачки харчуються водоростями, карась є рачків, щука їсть карася, мертвими організмами годуються раки, равлики, беззубки. Залишки переробляють мікроби).

Усі вони з'єднані зеленими стрілками. Що вони означають?

(Ланцюги живлення. Передачу органічної речовини).

Чому від бактерій до водоростей йде коричнева стрілка? Що вона означає?

(Передача мінеральної речовини. Мікроби переробляють залишки мертвих організмів до мінеральних речовин, які потрібні водоростям).

Таким чином, через руйнівників ланцюга живлення замикаються в кругообіг.

Відкрийте сторінку 46, завдання №2.

Спробуйте самостійно підписати на схемі мешканців озера, які здійснюють кругообіг речовин в екосистемі озера. (Йде самостійна робота. Паралельно один учень працює біля дошки, заповнюючи схему. Після завершення роботи триває перевірка виконання завдання).

Напишемо, що позначають зелені та коричневі стрілки на схемі.

(Зелені стрілки позначаютьхарчові ланцюги, передачі органічної речовини. Коричневі стрілки – передачу мінеральної речовини).

Г) Постановка проблеми.

Зверніть увагу на те, що від мертвих організмів йде чорна стрілка, спрямована вниз. Що вона означає? (Припущення дітей)

Прочитаємо діалог Олени та Михайла на сторінці 44. Хлопці допоможуть вам знайти відповідь на це запитання. (Читання діалогу вголос за ролями).

Тепер дайте відповідь письмово на запитання, що позначає чорна стрілка? (Руйнувачі не справляються зі своєю роботою.А це означає, що кругообіг речовин не повністю замкнутий).

Що ж станеться з озером, якщо кругообіг речовин не повністю замкнутий. (Згодом озеро перетвориться на болото).

В чому причина? (Руйнувачі не справляються зі своєю роботою).

Прочитаємо висновок на сторінці 47 та порівняємо його з нашим висновком.

Так само як у річки, дерева, тварини, людини, так і в озера є свій термін життя: воно народжується, досягає зрілості, вмирає. Але ж у кожного озера свій термін, своя доля. Нерідко виною передчасної загибелі озера стає сама людина. Озеро можуть занапастити побутові та промислові стоки, що спускаються в нього людиною. Вони отруюють усе живе. В озері бурхливо розростаються мікроскопічні водорості і заповнюють всю водойму. І лише розумна поведінка людини продовжить життя озера, дозволить їй жити довго.

Д) Фізкультхвилинка.

Е) Розповідь вчителя з демонстрацією ілюстрацій на дошці.

Екосистема озера двоповерхова. Верхній поверх становлять дрібні організми, які плавають у товщі води та переносяться течією, їх називають планктоном. До нього відносяться одноклітинні рослини – водорості та тварини. (Демонстрація картинки).

На дні ростуть більші рослини: елодея, хара. (Демонстрація картинок)

Поблизу берегів видно латаття: білі - лілії та жовті - кубочки. Вони є видами рослин, що зникають, і занесені до Червоної книги. (Демонстрація картинок)

Також по берегах озер росте рогіз (його помилково називають очеретом), очерет, осока, тішать око незабудки. (Демонстрація картинок)

Це озерні виробники.

Безліч одноклітинних водоростей привертає увагу споживачів. Серед них переважають дрібні рачки: циклопи, дафнії. Їх використовують як корм для риб любителі акваріумів. (Демонстрація картинок) Вони фільтрують воду, забираючи дрібні водорості. Один такий рак, якого можна побачити тільки в лупу, пропускає за добу 1 літр води. Рачками годуються багато риб: карась, плотва, лин, піскар.

Цими рибами своєю чергою часто ласують хижі риби: окунь, щука.

Це озерні споживачі. На дні водойм живуть різні руйнівники, які годуються залишками померлих організмів. Це численні мікроби, раки, равлики та мотиль – невеликі червоні черв'ячки, личинки комарів. (Демонстрація картинок)

Біля озера зазвичай багато комах: мошок, комарів, бабок. (Демонстрація картинок)

Водомірки ковзають по воді, як на ковзанах.

Це тому, що багато комах відкладають яйця у воді. З них виведуть личинки, а з них дорослі комахи. Всі перелічені та багато інших мешканців пристосувалися до спільного життя в озері і становлять єдину спільноту, яка здатна підтримувати кругообіг речовин в екосистемі озера.

4. Первинне закріплення.

У завданні №3 на сторінці 47 треба визначити професії живих організмів.

(Самостійна робота у підручнику з наступною перевіркою).

Назвіть виробників, споживачів,руйнівників.

Що станеться, якщо представники однієї з професій зникнуть? (Порушиться кругообіг речовин в екосистемі).

Чи можуть вони змінитись професіями?

Виконаємо завдання на картках.

Наведіть порядок у ланцюзі живих організмів, які здійснюють кругообіг речовин в екосистемі озера.

(Самостійна робота в парах з подальшою перевіркою).

5. Підсумок уроку.

Яку екосистему вивчали на уроці?

Перед нами стояло завдання: розібратися, як живе екосистема озера. Чи вдалося нам це зробити?

Чи є всі професії живих організмів в озерній екосистемі?

Яка особливість у круговороту речовин в екосистемі озера? (Кругообіг речовин в озері не повністю замкнутий).

Як ви вважаєте, яку екосистему будемо вивчати на наступному уроці? (екосистему болота).

Чому? (Озеро рано чи пізно перетворюється на болото)

Звісно, ​​не можна зупинити цей природний процес. Але людина може продовжити життя озера, уповільнити його старіння. Для цього потрібно перш за все стежити за тим, щоб у його воду менше потрапляло забруднюючих речовин. Періодичні очищення озера та поглиблення дна також допомагають продовжити його життя.

Кожна незірвана квітка, не зламана гілка, не спіймана бабка, метелик, не кинута пляшка – це ваш невеликий внесок у велику справу – збереження природи для майбутніх поколінь. Пам'ятайте про це, хлопці!

6. Домашнє завдання.

  1. Прочитати матеріал уроку 12, відповісти на запитання на сторінці 47.
  2. Скласти пам'ятку про охорону озер.
  3. Намалювати плакат, що закликає дбайливо ставитись до озер.

7. Рефлексія.

З якими думками кожен із вас йде з уроку? Хто хоче їх вимовити вголос?