Захист Вітчизни - це почесний обов’язок або примусовий обов’язок
Цілі:
- Створення умовдля формування знань про обов'язок громадянина України – “Захищати Вітчизну”; підвести учнів до розуміння ролі Збройних Сил у нашій країні.
- Розвитоклогічного мислення та здібностей учнів здобувати знання в ході активного пошуку та колективного вирішення проблем.
- Вихуванняактивної творчої особистості, яка вміє працювати в нестандартних ситуаціях на уроці.
Оформлення дошки: висловлювання, тема уроку, словник, нормативні документи, пам'ятки, роздатковий матеріал: таблиці, завдання, ТЗН: комп'ютер та мультимедіапроектор для демонстрації презентації.
Тип уроку: засвоєння нових знань та понять.
Вид уроку: проблемно-практичний урок версійного характеру з використанням технології “мозковий штурм”
Проблемно-практичний урок версійного характеру передбачає:
- вирішення проблемних ситуацій, що містять протиріччя;
- вирішення проблем у ході групової дискусії за допомогою логічних аргументів;
- пошукова діяльність учнів із самостійного вивчення джерел з метою вирішення навчальної проблеми;
Інноваційний підхід: передбачає організацію та управління діяльністю учнів із опорою на активні методи навчання – технологія “мозковий штурм”
Методи навчання:
- словесний, наочний, практичний;
- проблемний, частково-пошуковий (евристична бесіда) – систему логічно пов'язаних завдань та питань, метою яких є вирішення нової для учнів проблеми, створення ситуації альтернативності та несподіванки;
- аналітичний, узагальнюючий - аналіз документів та джерел з проблеми, визначення головних ідей,пошук аргументів, складання узагальнюючих висновків.
Контракт – договір (в даному випадку) між громадянином та Міністерством оборони України чи іншим органом про те, що він добровільно надходить на військову службу.
Збройні Сили- державна військова організація для оборони та відображення агресії.
Агресія-незаконне застосування сили однією державою проти іншого.
1. Організаційний етап.
- Психологічний настрій учнів – організація робочого місця.
- Мотивація учнів:
Вчитель: Вітання. Я рада нашій зустрічі на сьогоднішньому уроці. Ми маємо з вами можливість продовжити розмову про «Людину» – нескінченну тему для роздумів не тільки філософів, істориків, правознавців, письменників, а й усіх освічених людей.Людина– цілий світ, який включає такі поняття: індивід, особистість, суспільство іГромадянин.
2. Актуалізація знань. Додаток 1. (Презентація на тему уроку)
Ти міг би правильніше судити: Тому можеш не бути, Але громадянином бути зобов'язаний. А що таке громадянин? Батьківщини гідний син,-... Іди у вогонь за честь вітчизни, За переконання, за любов...
Поняття "Громадянин" має правовий і моральний зміст.
Завдання 1. Слайд 1. Назвати основні якості громадянина, які підтверджують висновок.
правовий зміст дотримується законів;
моральний сенс любить і пишається Батьківщиною;
3. Повідомлення теми уроку. (На дошці тема написана за допомогою окремихнадрукованих слів)
Ви всі звернули увагу, що Людина - Громадянин постійно стикається з такими поняттями як "право", "моральний обов'язок", "обов'язок". Спробуйте пояснити ці слова:
- "борг"означає ...? (обов'язок зробити щось, але не пов'язане із законом)
- “право” …? (пов'язане із законом, отже з поняттям “зобов'язаний”, що означає обов'язок покладену державою кожного члена суспільства)
- Чим більше прав має громадянин ...? (тим більше у нього обов'язків)
Я пропоную вам самимсформулювати тему сьогоднішнього уроку:
Захист Вітчизни – це…(почеснийобов'язок) чи … (примусовийобов'язок)?
Вчитель. Як ви вважаєте, яка мета сьогоднішнього уроку?
Учні формулюють мету зі своїх позицій.
Коригування мети уроку вчителем.
Мета уроку: (слайд 2)
4. Мотивація учнів.
Мета: Підвести учнів до розуміння того, що Захист Вітчизни – це обов'язок і обов'язок кожного громадянина країни.
Учитель. До тих, хто захищав Батьківщину в різні періоди історії, наш народ завжди ставився з великою повагою та гордістю. Мужність та слава – ці слова пов'язані зі служінням Батьківщині.
Презентація на тему,підготовлена учнями класу (4 хв). Слайди №3-13
5. Робота зі словником уроку.
Для захисту держави від прояву агресії створено державну військову організацію –Збройні силии РФ.
6. Робота у групах.
Учитель. Інструктаж.
У папках є інструктивні матеріали до роботи на групах: витримки з нормативних документів про особливості формування Збройних сил РФ. Прочитайте їх, разом обговоріть та заповнітьтаблиці. Пояснення завдань.
(Додаток 2.Таблиця №1. Завдання та документи для роботи в групах)
7. Підбиття підсумків роботи з першої частини уроку.
Учитель. Отже, ми побачили, що служба в армії, захист Вітчизни є почесним і важливим обов'язком громадянина. Але в той же час сьогодні це серйозна школа життя, випробування на міцність духу.
На жаль, не всі проходять його з честю. Щороку виникаєпроблемаз набором юнаків для проходження служби у лавах ЗС.
Я пропоную вам спробувати самостійно сформулювати цю проблему
(Учні пропонують свої варіанти формулювання проблеми).
Спільний вибір варіанта (слайд 14).
Учитель. Наше завдання сьогодні назвати причини цього явища та запропонувати можливі варіанти рішення.
8. "Мозковий штурм".
Мета: створити умови для інтенсивної мисленнєвої діяльності учнів, формування умінь та навичок, для успішного вирішення навчальних та практичних завдань.
Учитель. Інструктаж для учнів з проведення "Мозкового штурму". (Додаток3)
Робота учнів із виконаннязавдання №3– 15 хв.
9. Виступ представників груп. Подання результатів "мозкового штурму" - 3-4 хв. Запитання представників груп.
Рейтинг думок. Визначенняпозиції за підсумками уроку.Учні можуть вибрати гурток:
Зелений – “Захист Вітчизни – почесний обов'язок та обов'язок”; Синій - "Захист Вітчизни - примусовий обов'язок"; Жовтий - "Захист Вітчизни - почесний обов'язок і обов'язок, але проблеми сучасної армії необхідно вирішувати".
Наш урок хотілося б закінчити цими рядками:
Коли він подвиг здійснює, то не дбає анітрохи, Дізнається хто, чи не дізнається про нього самого коли-небудь. Але життя подароване планеті і небо мирне над нею лише тому, що є на світі солдати Батьківщини моєї.
Домашнє завдання.
Бажаючим взяти участь у продовженні обговорення теми:
Напишіть міркування або створіть невелику презентацію на тему уроку.