Заняття на тему Сонце, рослина і ми з вами
Сформувати у дітей уявлення про зв'язок сонця, рослин та людини.
Вміст розробки
ДКОУ РВ «Новочеркаська спеціальна школа-інтернат №1»
Мета заняття: сформувати у дітей уявлення про зв'язок сонця, рослин та людини.
- Навчальні: показ зв'язку сонця, рослин і людей, та їх роль у підтримці життя на землі;
-розвиваючі: розвиток пам'яті, логічного мислення, уяви; спостережливості; розширення кругозору учнів;
-виховні: виховання доброго ставлення до природи
Плановані результати:учні навчатися виявляти взаємозв'язки між неживою природою, рослинами і людиною, моделювати їх і використовувати для необхідності дбайливого ставлення до рослин.
I. Організаційний момент
1. Психологічний настрій.
Доброго ранку, хлопці та шановні гості! Я дуже рада зустрічі з вами.
Хлопці, вітайтеся з гостями.
Сподіваюся, що наш урок принесе нам радість спілкування.
Він піде вам, діти, на користь,
Намагайтеся все зрозуміти,
Вчитеся таємниці відкривати,
Відповіді повні давати,
Щоб за роботу отримувати
Тільки оцінку «п'ять»!
- Ми розпочинаємо урок навколишнього світу.
II. Актуалізація знань
2.Перевірка знань з питань (фронтальне опитування):
-Давайте згадаємо, про що ми говорили на минулому уроці?
-Як називається наука про рослини?
- Чому рослини називають «Зеленим одягом планети»?
– Перерахуйте, які ви знаєте групи рослин?
3.Гра «Класифікація рослин»
-У кожного з вас на парті картка під назвою рослини. Визначити до якої групи рослин воновідноситься.
-Назвіть основні ознаки різниці кожної групи.
- Представників групи яких рослин у нас вийшло найбільше? Чому?
4.Гра «Знайди зайву назву»
ЯБЛОНЯ СОНЯШНИК МОРСЬКА КАПУСТА АСТРА
СОСНА ЯЛИНА ЛИПА КЕДР
Кульбаба ПОДОРОЖНИК КЛЕВЕР ПАПОРОТНИК
- Молодці! Добре впоралися з роботою!
ІІІ. Повідомлення теми та мети заняття.
1. Підготовка до активної пізнавальної діяльності.
- Прочитайте епіграф до уроку.
(Зберігати рослини - значить піклуватися про все живе.)
– Як ви розумієте ці слова?(Без рослин не було б життя, тому що вони дають усім живим істотам кисень.)
– Наприкінці уроку ми повернемось до цього висловлювання ще раз.
2.Мотивація навчальної діяльності
Ми з вами на уроках навколишнього світу говорили, що у природі все одне з одним взаємопов'язане. У природі немає нічого зайвого.
-Скажіть із чим чи з ким пов'язані рослини? (Діти перераховують)
Але найголовніше - рослина пов'язана з сонцем та людиною.
СОНЦЕ РОСЛИНА ЛЮДИНА
- У нас вийшла тема уроку, прочитайте.(«Сонце, рослини і ми з вами».)
- Як слова «сонце», «рослини», «людина» розподілити на дві групи?(6)(7) Сонце – нежива природа;
-Назвіть ознаки живої природи.(Рух, харчування, дихання, зростання, розвиток, розмноження.)
-Як пов'язані між собою сонце, рослини та людина?
Рослини – джерело поживних речовин та кисню для інших живих істот, у тому числі й для людини
Сьогодні на уроці ми дізнаємося про таємницю рослин, яку дуже довго не вдавалося розгадати вченим та зрозуміємо, чому без рослин не змоглижити на Землі ні люди, ні тварини…
А ще нам потрібно розгадати новий секрет, як сонце, рослини та людина взаємопов'язані і що цей зв'язок дає нам?
IV. Робота на тему.
1.Беседа та розповідь вихователя.
Ми говоритимемо про взаємозв'язок рослин і людина на прикладі двох ознак - дихання та харчування.
а) Дихання рослин.
-Розглянемо схему. Як вона називається? «Дихання рослин».
Ми говорили, що всі об'єкти живої природи дихають. Як це відбувається у рослин? У ґрунті як ми знаємо є повітря. Нам це показали проведені раніше досліди. І рослини це повітря з ґрунту беруть. Причому дихають рослини тим самим газом, що ми з вами. Киснем. А видихають вуглекислий газ.
У повітрі також міститься кисень і рослини його нехай і в малій кількості поглинають, коли дихають. А виділяють обернено вуглекислий газ.
-Як називається процес, при якому рослина поглинає кисень і виділяє вуглекислий газ?(процес називається диханням.)
-Звідки рослини отримують поживні речовини та воду? (грунт)
-А що міститься в ґрунті, необхідне для життя рослин? (вода, повітря, перегній, мінеральні солі)
- Як же рослини харчуються?
Своїм корінням рослини всмоктують із ґрунту воду з розчиненими в ній мінеральними солями.
– Але як же рослини отримують головні поживні речовини – цукор, крохмаль? Адже їх немає в ґрунті, а в рослинах вони є.
Але коли ми їмо яблуко, ми відчуваємо що воно солодке. Цукор видобувається з буряка чи тростини. А в картоплі багато крохмалю. Звідки вони беруться?
Ось на це питання ми з вами сьогодні й дамо відповідь.
Розглянемо схему. Як вона називається? «Харчування рослин».
Отже,основні поживні речовини рослини одержують із ґрунту. Але цього для рослин замало. Для повноцінного розвитку їм потрібні ще цукор та крохмаль.
Але ми знаємо, що рослини не можуть жити без світла сонечка. Навіщо ж потрібне воно? Виявляється, сонце дає рослинам потрібну енергію. А необхідна ця енергія для того, щоб запрацювала «кухня» рослин – їхнє листя. Це унікальний процес, коли під дією сонячного світла вода та вуглекислий газ з повітря перетворюється на цукор та крохмаль. Потрібні і цукор, і крохмаль, і вода для росту клітин листя.
А ще при харчуванні рослина виділяє велику кількість кисню.
Але запам'ятайте: працює ця чудова «кухня» тільки за однієї умови. Хто здогадався, що то за умова?
-Яке питання у вас виникає? ( Чому ж для роботи «кухні» потрібне світло?)
Справа в тому, що сонячне світло несе енергію, без якої чудова «кухня» зупинилася б. Енергія потрібна для життя будь-якої живої істоти.
- Коли люди розгадали таємницю харчування рослин, вони зрозуміли, що тварини та люди не змогли б жити без рослин. Чому?
Щоб відповісти на це запитання, прочитаємо текст на с. 76
2. Робота із книгою на с. 76. Читання вголос.
Вихованець(після читання): так відповімо на запитання:
- Яку таємницю розгадали вчені?
-Чому люди та тварини не змогли б жити без рослин?
(Жодна тварина, жодна людина не можуть з води та з вуглекислого газу отримати поживні речовини.)
Правильно, хлопці, рослини вловлюють енергію сонячного світла, запасають її в поживних речовинах, а потім ніби передають цю енергію тваринам і нам з вами.
– А яке ще одне відкриття зробили вчені?
( Вчені зробили ще інше відкриття: у зеленій«Кухні» разом з поживними речовинами утворюється і кисень! Рослини виділяють їх у повітря.)
Тому рослини – це наші постачальники кисню, бережіть їх!
-Хлопці, що б сталося, якби не було рослин?
- Якби не було рослин, то у повітрі не було б кисню?
Процес, при якому рослини поглинають вуглекислий газ та виділяють кисень, називається фотосинтез і він протікає одночасно з диханням. Давайте разом промовимо це важке слово.
Давайте ще раз повторимо.
-З якими процесами життєдіяльності рослин ми ознайомилися? (Харчування та дихання)
Хлопці, а як ви вважаєте, коли відбувається харчування? ( тільки вдень)
-Правильно, і паралельно з диханням.
-А подих постійно.
Сонце спить, небо спить, – (кладуть голову на руки)
Навіть вітер не шумить.
Рано вранці сонце встало,
Всім промені свої надіслало - (встають руки вгору з розведеними пальцями)
Раптом повіяв вітерець - (махи руками з боку в бік з нахилами тулуба)
Небо хмарою заволок - (кругові рухи руками ліворуч, потім праворуч)
Дощ по дахах застукав.
Барабанить дощ по даху - (барабанять пальцями по столу)
Сонце хилиться все нижче.
Ось і сховалося за хмари,
Жоден не видно промінчик - (поступово сідають і кладуть голову на руки).
4.Робота з моделями(Діти працюють на дошці).
-Спробуємо ці процеси змоделювати.
Перше. Як рослини дихають?
-Тепер харчування рослин. Змоделюємо цей процес.
Порівняємо дві схеми: «Дихання рослин» та «Харчування рослин»
- Чим вони відрізняються?
– При диханні рослини поглинають кисень, а виділяють вуглекислий газ.
- При харчуванні рослини поглинаєвуглекислий газ, а виділяє кисень.
5.Сторінка для допитливих
-Хлопці, а хто знає, де найбільше виділяється кисню? (В лісі)
Бажаєте дізнатися, скільки кг кисню виділяє 1 га лісу за 1 теплий сонячний день?
Тоді увійдемо до інтернету та відповімо на це запитання.
(За один теплий сонячний день 1 гектар лісу виділяє 180-200 кг кисню та поглинає 220-280 кг вуглекислого газу.)
-Який висновок про значення рослин для планети ви можете зробити?
-Ліси приносять величезну користь людству!
V. Закріплення вивченого матеріалу.
1.Перевірка отриманих знань. ( Цифровий диктант у зошитах)
А тепер давайте закріпимо наші знання.
1. Що рослини поглинають з повітря при диханні? а) кисень;
б) вуглекислий газ;
2. Що рослина виділяє при диханні? а) кисень;
б) вуглекислий газ;
3. Що несе енергію необхідну для розвитку рослини? а) вода;
б) сонячне світло;
4. Яка речовина не бере участі в утворенні цукру та крохмалю? а) вода;
б) вуглекислий газ;
5. Яка речовина виділяється при утворенні цукру та крохмалю? а) вода;
в) вуглекислий газ.
VI. Підбиття підсумків.
Ви сьогодні молодці, добре працювали.
А тепер послухайте казку, яку покажуть наші дівчатка. Слухати уважно, поставлю кілька запитань.
-Про що розповіли зелені листочки дівчинці Марині?
-Що беруть із повітря клітини листа? (Вуглекислий газ)
-Як називаються ті речовини, що виробляють клітини? (Крахмаль та цукор)
-Для чого вони потрібні клітинам? (Для росту рослин)
-Що дає енергію зеленим листям? (Сонце)
-ДавайтеЗгадаймо, яке завдання ми з вами поставили?
- Ми її розгадали?
-Цукру та крохмалю немає в грунті, а в рослинах вони є. Як рослини одержують ці поживні речовини? (Вони утворюються на світлі з вуглекислого газу та води при харчуванні рослин)
-Як рослини дихають?
-Як рослина харчується?
-Хто з вас уже зрозумів, як взаємопов'язані об'єкти живої природи – рослини та сонце – об'єкт неживої природи?
Залишилось вирішити останнє завдання. Як пов'язані рослини, і ми з вами? (Рослини при харчуванні виділяють кисень, в рослинах містяться поживні речовини)
- Хлопці, з яким настроєм ви йдете з уроку?
Я дякую вам за роботу на занятті.
Маринка (ходить лісом і дивується)
-Як напрочуд співає птах. І чому в неї не такі пісні, як у інших?
-Ой, білка скаче, цікаво мені знати, куди і навіщо вона скаче?
(Села дівчинка відпочити під старим дубом)
-Щось я втомилася, сяду і трохи відпочину.
-Цікаво, чому це листя таке зелене і про що воно весь час перешіптується?
Дівчинка, що дивишся? Хіба ти нас зрозумієш?
- НУ, якщо не спиш-ш-ш, тоді слухай. Ми тому ш-ше-лестимо, ш-шепочемо, що сонечку радіємо.
- А зелені ми від того, що в кожному листку повним-повнісінько чудових зелених хлорофілових зерен. Зерна такі малі, що не розглянути. І тим не менше кожне таке зернятко як би крихітний заводик. Заховані у нас, листя, під шкіркою, ці крихітні заводики готують їжу всьому дереву.
-А ось і ні. Я знаю — дерево годує коріння.
-Незмиш-ш-шльонеш-ш-ш! Коріння само собою. Без коріння теж не прожити: вони із землі воду висмоктують, викачують. У тій воді розчинено багато необхідних рослин речовин, і все-такитого, що видобувають під землею коріння, не те що стовбур чи сук — навіть малої гілочки не побудувати. Ось тому-то і працює в листі безліч хлорофілових зерен. Вони беруть із повітря невидимий вуглекислий газ. З цього газу, води та розчинених у ній речовин, здобутих корінням, чудові зернятка-заводики і роблять будівельний матеріал для нових гілок, нирок, корінців і звичайно, для самого ствола. Як не піднятися новому будинку без бетону та цегли, так не вирости і дереву без матеріалу, який готують зелені зернятка-заводики.
Так, ви вже скажете. Заводам, нехай навіть найменшим, потрібна електрика. Або жаркий вогонь.
Правильно кажеш-ш-ш. Заводам для роботи обов'язково потрібна енергія: або електрика, тепло, або те й інше. Ну а нашим зеленим заводикам енергію дає сонце. Для кожного листа, для кожної травинки сонячне світло найголовніше! Крихітні хлорофілові зерна з ранку до вечора ловлять світло. З його допомогою вони з'єднують різні речовини в одне чудове-живе.
Завдяки нам, листям, а точніше, захованим у нас хлорофіловим зернам з маленького, слабенького паростка виростає височена сосна чи капуста, чи яблуня, що гнуться під вагою соковитих плодів, чи золота пшениця, чи такий могутній дуб, як наш.
-Послухайте! Виходить, якщо я їм яблуко і картоплю, то я їм те, що приготували за літо зелені заводики? Значить, у мені теж спіймане ними сонечко?