Заняття - Що таке алгоритм
Мета уроку: робота над поняттям "алгоритм".
навчальні:
розвиваючі:
виховна:
Знання, вміння та навички, які мають набути учні в ході даного уроку:
Учні повинні:
1. Організаційний момент – 4 хв.
2. Пояснення нового матеріалу – 12 хв.
3. Фізкультхвилинка – 1 хв.
4. Узагальнення та систематизація знання:
- робота за картками – 8 хв.
- виконання завдання на ПК у захоплюючій програмі - тренажері для дітей "Інформатика", ГуруСофт, Москва - 14 хв.
5. Підбиття підсумків уроку – 1 хв.
1.Організаційний момент
Здрастуйте, хлопці! Тема нашого уроку "Що таке алгоритм?" А зараз відкриваємо зошити, запишемо число та тему нашого уроку.
2. Пояснення нового матеріалу
У природі все взаємозалежне, все і все залежить один від одного. Складаються складні ланцюжки подій. Якщо вийняти хоч одну ланку, весь ланцюжок розірветься. Що буде, якщо з усієї відомої справи –заварювання чаю - викинути лише одну дію: не наливати води в чайник, коли ставимо його на плиту? Результат – розплавлений чайник. Або не класти в чайник заварку. Результат – замість ароматного чаю буде неприємний окріп.
Треба навчитися вибудовувати у потрібному порядку всі ланки якогось життєвого чи математичного завдання, треба навчитися передбачити, що буде, якщо трапиться те чи те.
Ці вміння потрібні при обробці інформації. Інформацію слід обробляти за певними правилами, які виконуються у порядку.План дій над інформацією за певними правилами прийнято називати алгоритмом.
Алгоритм – це завдання, яке складається з команд. Якщо правильно придумати команди і виконати одну за одною без помилок, можна вирішити поставлене завдання.
"Перш ніж щось робити, треба скласти план", - говорила Аліса з казки Льюїса Керролла. Аліса була дуже цікавою дівчинкою, вона будувала найфантастичніші плани, але рідко доводила їх до кінця, через що частенько потрапляла у найнеймовірніші ситуації.
Ми з вами іноді теж так робимо, будуємо плани на кожному кроці: з'їм яблуко, потім погуляю, потім треба було б уроки зробити, а після… ні, спочатку треба книжку дочитати. Але ми можемо мати й інші плани.
Ви, напевно, скажете, яке це стосується інформатики. А ось тут ви помиляєтесь. Адже будь-яка інформація починається зі складання плану, точніше, з алгоритму, за допомогою якого ми добиваємося чого хочемо.
Навіть прокидаючись вранці, ми діємо за планом:
Встати, одягнутися, вмитися, почистити зуби, поснідати, вийти з дому, йти до школи.
Спробуй пропусти щось із цього плану – і можеш виявитися роздягненим чи голодним.
А коли ще мичи діємо за планом?
(Дітям пропонується назвати який-небудь план дій).
План приготування чашки чаю може виглядати так:
Налити воду в чайник
Поставити чайник на плиту
Чекати, доки чайник закипить
Налити чай у чашку
Діти можуть запропонувати свій план.
А чи знаєте ви, як приготувати капусту по-комі, виявляється, для цього треба зробити наступні кроки:
Покласти шарами із листям чорної смородини в каструлю
Залити окропом із сіллю.
Виходить чудова капуста. Хтось пробував таку капусту?
Далі дітям пропонується у зошиті письмово скласти план:
- Вимити брудні руки.
Всі діти мали різні плани: у когось докладний, у когось простий.
Плани бувають прості та докладні:
Налити воду в чайник
Простий
Детальний
Налити воду
Піднести чайник до крана
Піднести чайник під струмінь води
Чекати, поки чайник наповниться водою
Закрити кран
А тепер подивимося, чи трапляються алгоритми в казках? Звісно так". Ні, мабуть, людини, яка б у дитинстві не любила слухати казки або ж не розповідала пізніше їх своїм дітям та онукам. Народні казки живуть віками, передаючись з покоління в покоління. І ми навіть не замислюємося, в чому ж така приваблива сила казок. Раз почувши, ми пам'ятаємо їх упродовж усього життя. Чи знають казку “Ріпка”? Спробуймо скласти план дій героїв цієї казки.
Дідка за ріпку Бабка за дідка Внучка за бабку Жучка за онуку Кітка за жучку Мишка за кішку Потягнули і витягли ріпку
Ось, виявляється, як легко і ми з вами змогли виконати поставлене завдання, тобто. витягли ріпку.
Ми з вами дуже давно працюємо і нам треба трохи відпочити. Тому ми з вами здійснимо невеликий алгоритм, тобто. будемо діяти за планом.
3. Фізкультхвилинка:
Раз – два – присіли, встали. Три - чотири - руки вгору потягли, потягнули. Відпочили? – Відпочили!
4. Узагальнення та систематизація знань
Робота за картками
З восьми малюнків лише перший стоїть на своєму місці. Розставте по порядку картинки. Кожен наступний малюнок має лише дві відмінності від попереднього. Порівняйте перший та останній малюнок і скажіть, що вийшло.
Три порося вирішили збудувати будинок. Розставте цифри на картинках у тій послідовності, де йшло будівництво.
Олена любить картоплю зі сметаною. Розставь по порядку дії її мами:
1. Посолити картоплю.
2. Кинула картоплю в окріп.
3. Засвітила газову плиту.
4. Очистила картоплю.
5. Купила в магазині картоплю та сметану.
6. Погасила вогонь і злила окріп.
7. Полила картопля сметаною.
8. Поклала картоплю на тарілку.
9. Налила воду в каструлю та поставила на вогонь.
Склади алгоритм заварювання чаю, розстав дії в потрібному порядку:
1. Залити окропом заварний чайник.
2. Закип'ятити воду.
3. Накрити чайник спеціальною грілкою.
4. Ополоснути окропом заварний чайник.
5. Засипати в чайник заварювання.
6. Зачекати до повного заварювання 5 хвилин.
7. Приготувати заварювання.
Виконання завдання на ПК у захоплюючій програмі – тренажері для дітей “Інформатика”, ГуруСофт, Москва
5. Підбиття підсумків уроку.
Як ви розумієте "Що таке алгоритм?"
Вчитель відзначає хлопців, які найактивніше працювали на цьому уроці.