Урок математики в 3-му класі - Рішення рівнянь

Презентація до уроку

Завантажити презентацію (279,1 кБ)

Тип уроку: урок запровадження нових знань.

Мета: познайомити з рівняннями нового виду.

Завдання:

  • Вчити вирішувати рівняння нового виду, які вводитимуться через текстове завдання.
  • Розвивати вміння переносити раніше вивчені знання на новий матеріал.
  • Розвивати інтелектуальні та комунікативні вміння, вміння самостійно оцінювати результат своїх дій.

Обладнання:

  • мультимедійний проектор, комп'ютер, презентації.
  • Лист самооцінки учнів представлений у Додатку 1
  • Тема на плакат. Розв'язання рівнянь (закрито)
  • Листики для роботи в групах
  • (Х + 2 = 5 x 3)
  • Підручник "Моя математика" Т.Є.Демідова, С.А.Козлова, А.П.Тонких Частина 2.
  • Картки з домашнім завданням (різнорівневі завдання).

Хід уроку

I. Організація класу.

Позитивний настрій працювати.

ІІ.Актуалізація знань.

Хлопці, ви згодні, що в житті нагоді таке вміння - як швидко рахувати?

А знати про користь різних продуктів?

Ви любите ягоди? Не випадково вас питаю. Ви зараз потренуєтеся в рахунку і заразом дізнаєтеся про користь і лікувальні властивості деяких ягід і фруктів.

1. Математична розминка + тема здоров'я(лікувальні властивості ягід, фруктів)

Послухайте завдання та запишіть вирази у зошитах:

а) Сім'я зібрала влітку з одного куща 2 кг чорноплідної горобини. Скільки всього кг горобини зібрала сім'я з 11 таких кущів?

У плодах чорноплідної горобини вітаміну "Р" у 20 разів більше, ніж у яблуках та апельсинах. Вітаміни - необхідні длязростаючого організму.

б) Юля розділила порівну 30 мандаринів серед п'яти своїх подруг. Скільки мандаринів одержала кожна з них?

При застуді та кашлі – рекомендується щоранку випивати по склянці мандаринового соку. Ефірна олія мандарину піднімає настрій.

в) На зиму заготовили 4 баночки брусниці, а журавлини у 6 разів більше. Скільки банок із журавлиною заготовили на зиму?

Рани та опіки, промиті журавлинним соком, моментально гояться. Брусниця підвищує гостроту зору та рекомендуються пілотам, морякам, водіям, які працюють із напругою зору та учням.

г) Маса кавуна 12 кг, Скільки кг ? кавуна?

Кавуни чудово вгамовують спрагу і виводять з організму отруйні речовини.

Перевірте. (Слайд № 2 за клацанням)

  • 2 x 11 = 22 (кг)
  • 30: 5 = 6(м.)
  • 4 x 6 = 24 (б.)
  • 12: 2 = 6 (кг) (Самоконтроль. Самоперевірка.

Діти виконують позначку у листі самооцінки. Додаток 1.)

Які знання знадобилися на вирішення завдань? (Знання таблиці множення та поділу)

Відмінно впоралися із завданням.

Продовжуємо математичну розминку:

На які дві групи можна розбити записи? (Слайд №3 по клацанню)

150 - Х = 70 (Рівняння та числові вирази)

Що таке рівняння? (Рівність з невідомим)

Кожен ряд вирішує своє рівняння. (1 ряд - перше рівняння -Х + 20 = 70, 2 ряд - друге рівняння Х-40 = 30, 3 ряд -150 - Х = 70)

Перевірка розв'язування рівнянь по рядах. (Слайд №4).

Оцініть своє рішення (Діти роблять позначку в аркуші самооцінки. Додаток 1)

ІІІ. Підводить діалог до формулювання нової теми.

1. Робота з малюнками. Малюнки до завдання № 1 стор.88 (слайд № 5)

Діти, перерахуйте предмети, які тут зображеніхудожником? (Таги, риба, гирі).

Що за цифри на гирях? Для чого вони? (Вказують масу гир)

Скажіть, в якому положенні знаходяться ваги (Терези знаходяться в рівновазі)

Запишемо те, що бачите на картинці за допомогою цифр, математичних знаків (слайд № 6 клацання)

Що лежить спочатку на лівій чаші терезів? (Риба)

Яка її маса? (Невідома)

Як її можна позначити? (Давайте позначимо масу риби літерою Х)

Що ще перебувати на цій же чаші? (Гиря масою 2 кг)

Якщо це разом на одній чаші терезів, який знак між числами поставимо? (х+2)

(Аналогічно з правою чашею ваг) Перераховують і з'являється запис: 5 5 5

Терези в рівновазі, який знак поставимо між записами? (Рівне)

Цікавий запис! Х + 2 = 5 х 3

Давайте це запишемо у зошит.

А я здогадалася, як праву частину простіше записати, а ви? (5 x 3 сума однакових доданків)

Що ви помітили? Що нагадує вам цей запис? (Схоже на рівняння)

А вирішували такі складні рівняння? (Ні)

Тоді сформулюйте тему нашого уроку. (Рішення рівнянь)

Як думаєте, чому ми навчатимемося на уроці? (Вчитися розв'язувати нові види рівнянь).

IV. Оздоровча хвилина.

Зорова гімнастика (слайд №7). Слідкують за рухом рибки, потім дельфіна.

V. Спільне "відкриття" нового знання.

Робота у групах.

Проведемо свої спостереження, дослідницьку роботу. Допомагайте одне одному.

З чого ви почали б рішення цього рівняння?

Зробіть його простіше!

Невідомо 1 доданок. Щоб його знайти, необхідно від суми відняти відомий доданок.

Корінь – 13 (слайд №8 по клацанню)

Молодці! Ви зробили відкриття!

Зуміли самі впоратися із таким складним завданням.

Зробіть позначку у листі самооцінки. Роблять відмітку у листі самооцінки.

(Робота в групах)

Якщо уч-ся не зможуть самостійно вирішити дане рівняння, то запропонувати готове рішення Віті. (№ 1 стор 88 підручника)

Розкажіть, як Вітя вирішував це рівняння?

Звідки з'являється число 15 у рівнянні? (Твір 5 та 3)

Вітя вирішив рівняння так:

Відповідь 13 кілограмів – маса камбали.

Чому ж дорівнює маса риби? (Маса риби - 13 кг)

VI. Первинне закріплення.

Спробуємо отримані знання застосувати практично

Відкрийте підручник стор. 88 № 3 (а)

Читання про себе, вголос.

Костя виконав 2 малюнки та вирішив скласти до них рівняння. Які завдання до них можна вигадати?

(Слайди № 9, 10 по клацанню)

Що поклали на ліву чашу терезів? (Гірі - 2 кг і 15 кг)

Що поклали на праву чашу терезів? (Гирю 5 кг, кавун)

Яка маса кавуна? (Яка маса кавуна?)

Що необхідно буде дізнатися у вигаданому вами завданні? (Визначити масу кавуна)

Яке завдання можна вигадати?

Заслуховуються завдання, складені учнями. (Наприклад: На одній чашці терезів гиря масою 5 кг і кавун, а на іншій чашці терезів гирі 5 кг і 15 кг. Яка маса кавуна?)

Якщо ви вирішите дане рівняння, Х + 5 = 15 + 2 то зможемо дізнатися:

Діти записують у зошитах:

Відповідь: 12 кг маса кавуна.

VII. Повторення та систематизація вивченогоматеріалу.

Спробуйте самі розв'язати рівняння

Самостійна робота за варіантами(слай № 11)

х +3 = 17 - 2 - 1 варіант

9 - у = 13 - 6 - 2 варіант( Самостійно працюють).

Перевірка самостійної роботи. (Слайд № 12)

VIII. Підсумок уроку. Рефлексія.

Чому навчалися на уроці? (Вчилися розв'язувати складні рівняння)

Проаналізуйте свою діяльність.

(аркуш самооцінки) Вкладіть у свої зошити. (Заповнений лист самооцінки вкладають у зошити, зошити здають).

Як працювалося в команді? (Відповіді дітей)

Про користь яких ягід і фруктів ви дізналися? (журавлини, брусниці, кавуна, мандаринів, чорноплідної горобини)

IX. Домашнє завдання. (диференційований)

Щоб навчитися вирішувати завдання з рівняннями, ви потренуйтеся у вирішенні рівнянь вдома. Тут і знадобляться знання нової теми уроку.

(Учням пропонуються різнорівневі картки з рівняннями. Діти, оцінюючи ступінь засвоєння, вибирають собі картку легше за рівнем чи важче)

X. Додатковий матеріал. (якщо залишиться час) Слайд №13.

Гра.

Знайдіть рівняння, з якими сьогодні ви познайомилися на уроці математики.