Заняття з дослідницької діяльності дітей - Навіщо деревам сніг
Мета: допомогти дітям зрозуміти, чому сніг відіграє важливу роль у житті дерев; закріпити знання дітей про властивості снігу; вчити аналізувати, робити висновки; розвивати мислення, інтерес до зимових явищ неживої природи; викликати радість від відкриттів, отриманих із дослідів.
Попередня робота: спостереження за снігом, розглядання сніжинок, ігри зі снігом, читання дитячої художньої літератури, в один із морозних днів, під час прогулянки, закопати в сніг три однакові пляшки з водою на різну глибину (покласти на сніг , Закопати в сніг на половину, закопати в сніг повністю); підготувати таз зі снігом.
Матеріал : картинки із зображенням тем дослідження (С – сніжинки (малюнок 1); З – заєць (малюнок 2); Д – дерево (малюнок 3); М – ведмідь (малюнок 4)).
Малюнок 1
Малюнок 2
Малюнок 3
Малюнок 4
Картки із символічним зображенням тем дослідження (Малюнок 5 – Малюнок 10)
- подумати Малюнок 5
– прочитати у книзі Малюнок 6
– подивитися в інтернеті Малюнок 7
- Провести експеримент Малюнок 8


Кольорові олівці або фломастери, листочки паперу (можна блокнотики)'
Хід заняття
I. Організаційний момент.
Мета: створити умови виникнення внутрішньої потреби включення у діяльність, тобто. позначення «дитячої» мети; мотивація та включення дітей у діяльність.
Діти разом з вихователем збираються на килимі.
- Хлопці, кого, на вашу думку, ми називаємо вченим?
(Вислуховуємо всі варіанти відповідей, адже серед, начебто,безглуздих – буде і той, який нам потрібний)
– А ви хотіли б спробувати дізнатися чи навіть відкрити щось нове?
– Сьогодні вам надається така можливість. Кожен із вас, на якийсь час, стане вченим.
- Ви хочете цього?
– Ну, а який учений без окулярів? Ось вам чарівні окуляри, одягайте їх і перетворюйтеся на вчених.
ІІ. Вибір теми дослідження.
– Ось тепер я бачу перед собою готових до відкриття чогось нового вченого.
– Але постає питання, над якою темою ми сьогодні працюватимемо? Ми прямо зараз маємо визначитися з темою нашого дослідження.
– Я прошу Єгора та Машу допомогти мені.
(Ми прикріплюємо на дошку картки з темами)
- Що зображено на картинках?
(Сніг, дерево, ведмідь, заєць)
(Хлопці голосують, розставляючи картинки на перше, друге, третє та четверте місце)
Цього разу голоси хлопців розділилися порівну між карткою "С" та карткою "Д". див. таб. Зроби вибір» (Малюнок 11)
Щоб не влаштовувати повторне голосування, я на правах старшого наукового працівника запропонувала об'єднати ці дві теми в одну. Вийшла тема«Навіщо деревам сніг?»
Зазначу, що мої діти дуже люблять, коли я стаю реальним учасником спільного пошуку, а не тільки його керівником, включаюся до реального експерименту, який фактично здійснюється дитиною.
Картки із зображенням вивішую на середину дошки, решту прибираємо.
ІІІ. Складання плану дослідження.
Пояснюю своїм вченим, що їхнє завдання – отримати якнайбільше нових відомостей про предмети їх дослідження, щоб надалі підготувати невелику доповідь.
– Як ви вважаєте, з чого починає свою роботу вчений?
- Правильно, зі збирання інформації.
- А девзяти цю інформацію?
Якщо діти ще знають, їм треба розповісти, що є багато способів видобутку інформації – «методів дослідження». Потрібно постаратися підвести дітей до того, щоб частину цих методів вони назвали самі.
У міру того, як діти називають методи дослідження – вивішуємо чи викладаємо картки.
У нас вийшло:
- Подумати самостійно
- Поспостерігати
- Прочитати у книзі
- Провести експеримент
План проведення дослідження складено. Вчені готові до пошуку.
IV. Збір матеріалу.
– І так, нам необхідно якнайбільше дізнатися про властивості снігу. Пам'ятайте, що всю зібрану інформацію потрібно зафіксувати. Для цього у вас є кольорові олівці, фломастери, блокноти.
Фіксуємо інформацію за допомогою малюнків, значків, символів, окремих літер чи слів.
Поки діти думають, їм можна розповісти невелику історію – підказку.
Сніг і казка ... Вони мають одну спільну дивовижну рису. І казка, і сніг говорять нам про чудові перетворення.
Випав сніг – і похмуре чорне поле перетворюється, як за помахом чарівної палички, на білий чудовий килим, що сяє на сонці.
Та й сам сніг! Що може бути непостійнішим, мінливішим? Ось він є - і раптом, подібно до Снігуроньки зникає, тане.
Зараз він білий та пишний, а завтра сірий та мокрий. Або інакше – вчора він був пухнастим та м'яким, а тепер він став твердим та мокрим. Полежить ще якийсь час і попливе по річці крижинами, закачається на хвилях океанів айсбергами.
Коли падають сніжинки. У людини виникає відчуття радості та щастя.
Діти фіксують інформацію.
– Подивіться, у нас у класі теж намело кучугура. (Таз зі снігом)
Білий, холодний – дозволити дітям чіпати сніг.
Роблять висновок: сніг білий, холодний, у теплі тане, перетворюючись на воду, сніжинки всі різні, збирається (утворюється) у хмарах, зі снігу можна ліпити, землі утворюють кучугури.
Прочитати у книзі.
– Деяку інформацію про сніг ми з вами вже зібрали. Тепер нам потрібно дізнатися, чи насправді важливий сніг для дерев, рослин?
– Звідки ми можемо дізнатися про цю інформацію?
Прочитати заздалегідь підготовлений уривок із казки В.Ф. Одоєвського "Мороз Іванович".
Прийшла Рукоділиця до хати до Мороза Івановича. Будинок у Мороза Івановича зроблений був увесь із льоду: і двері, і віконця, і підлога крижані, а по стінах прибрано сніговими зірочками; сонечко на них сяяло, і все в хаті блищало, як діаманти. На ліжку у Мороза Івановича замість перини лежав пухнастий сніг; холодно, а робити не було чого. Рукоділка почала збивати сніг, щоб старому було м'якше спати, а тим часом у неї, бідній, руки окостеніли і пальчики побіліли, як у бідних людей, що взимку в ополонці білизну полощуть: і холодно, і вітер в обличчя, і замерзає білизна, колом варто, а робити нічого працюють бідні люди. Нічого, сказав Мороз Іванович, тільки снігом пальці потрі, так і відійдуть, не відзнобиш. Адже я старий добрий; подивися, що в мене за дива. Тут він підняв свою снігову перину з ковдрою, і Рукодельниця побачила, що під периною пробивається зелена трава. Рукоробниці стало шкода бідної трави. - Ось ти кажеш, сказала вона, що ти старий добрий, а навіщо ти зелену траву під сніжною периною тримаєш, на світ Божий не випускаєш? - Не випускаю тому, що ще не час, ще трава не ввійшла. Восени селяни її посіяли, вона і зійшла, і якби витягнулася вже, то зима б її захопила, і до літа трава бне визріла. От я й прикрив молоду зелень моєю сніговою периною, та ще й сам ліг на неї, щоб сніг вітром не рознесло, а ось прийде весна, снігова перина розтане, трава заколоситься, а там, дивишся, визирне і зерно, а зерно селянин збере та на млин відвезе; мірошник зерно змеле, і буде мука, а з муки ти, Рукодельниця, хліб випечеш.
– Пам'ятаєте, ми з вами закопали у сніг три пляшечки з водою? Пляшечку під номером один ми поклали просто на сніг, під номером два на половину закопали в сніг, а пляшечку під номером три повністю закопали. Тепер настав час подивитися, що ж у нас вийшло.
Вода повністю замерзла у пляшці, що лежала на снігу.
Вода вкрилася кіркою, у тій, що на половину була закопана.
Вода зовсім не замерзла в пляшці, яку закопали на дно кучугури.
Роблять висновок та фіксують:
Сніг захищає коріння дерев та рослин від холоду, подібно до ковдри. Отже, сніг відіграє важливу роль у житті дерев, рослин.
V. Фізкультхвилинка.
- Ви попрацювали на славу і тепер пограємося.
– Нехай кожен візьме зі столу картку та визначить своє місце у команді.
(Картки можуть бути будь-якими, аби розділити на команди)
Перша команда - маленькі діти
Друга команда - двірники
3-я команда – водії
- Уявіть собі: «Осіннє небо вкрилося чорними хмарами, і пішов перший сніг. Великі снігові пластівці падають на будинки, дерева, тротуари, дороги...»
- Покажіть свої емоції з приводу снігу, що почався. Як кожний відреагує на перший сніг.
VI. Узагальнення даних. Доповідь.
Розкладаємо на столі (килимі, дошці) наші записи та починаємо обговорювати.
Виділяємо головну та другоряднуінформацію. Як тільки інформація узагальнена, можна робити доповідь.
Обговорюємо доповідь, якщо є запитання – ставимо.
VII. Рефлексія.
Підбиваємо підсумки. Згадуємо «дитячу» мету (спробувати себе в ролі вчених)
- Що нового дізналися?
– Як ми це робили?
- Сподобалося/не сподобалося?
Таблиця "Зроби вибір"
