Застосування декоративно-ужиткового мистецтва обсько-угорських народів у швейних виробах
Розділи: Технологія
Мета: Ознайомити учнів з орнаментальним мистецтвом ханти та мансі у швейних виробах.
Завдання:
- Ознайомити з різними видами орнаментів та навчити застосовувати їх у швейних виробах на прикладі голки.
- Розвивати творчі здібності: навички самостійної роботи, вміння виражати свою творчість та фантазію, виробляти навички, що сприяють розвитку акуратності та естетичності.
- Щеплювати любов до рідного краю через вивчення традицій життя, мистецтва корінних жителів.
Наочності:
- орнаментовані вироби,
- голки,
- зразки орнаментів,
- фотографії,
- ілюстрація із зображенням жінок у національному одязі,
- домашнє начиння.
Обладнання:
- голки,
- наперстки,
- ножиці,
- нитки №50,
- нитки вовняні,
- сукно.
Хід уроку
1. Організація уроку. Перевірка готовності до уроку.
2. Перевірка домашнього завдання.
На попередньому занятті ми з вами знайомилися у теоретичній формі з обско-угорськими орнаментами.
- Хто такі обські угри? (Територія, на якій ми проживаємо, - Ханти-Мансійський округ, - раніше називалася Югра, а народи, які проживають на ній, - ханти та мансі, - називалися уграми).
- Що таке орнамент? (Орнамент – це мальовнича графічна прикраса із поєднання геометричних елементів).
Які ви запам'ятали теми орнаментів? (Для перевірки теоретичних знань лунають картки). Малюнок 1.

- Звірі: лапа лисиці, слід ведмедя, заячі вуха, соболь, роги оленя, змія, змія повзе.
- Птахи: виводок каченят, хвіст тетерука, крила дорослоїчайки, глухар, качині крила, шийка качки.
- Рослини: березова гілка, березова обламана гілка, гілляста береза, шишка, половина шишки, вершина ялинової гілки та ін.
- Явища природи: накати хвиль, брижі води, сонце. Людина: тулуб людини, ускладнений погруддя чоловік, голова людини. Риби: щелепа щуки, паща щуки, язик карася.
В основному орнаменти виникали внаслідок довгих спостережень за світом. Назви візерункам давали за подібністю та подобою предмета.
- Які типи орнаментів бувають? (Хантійські орнаменти лінійного та розеткового типу)
- Які вироби використовують орнаменти лінійного типу? (Сахи, бурки, киси, сукні, бісерні вироби).
- Де використовуються орнаменти розеткового типу? (у берестяних виробах, у підвісках медальйонів, на весільних накидках, одязі та, звичайно, в голницях). (Малюнок 2)

Інформація про орнаментування виробу.
Орнаментальне мистецтво становить важливу частину сучасної культури ханти та мансі. Орнамент пожвавлює речі, робить їх більш помітними, красивими та оригінальними. Сьогодні тема нашого заняття «ГОЛЬНИЦЯ».

Голка (НАМТ з хантійської і означає «гольниця») – це необхідний предмет для жінки. Без неї жінка у побуті не обходиться. Голки виготовлялися не для краси, а для того, щоб нею користуватися. Цей предмет виготовлявся із сукна, ситцю, сатину, шкіри, хутра. Тканина жінка вибирала завжди яскраву.
Суттєвим у орнаменті є колір. Народні майстрині добре знали вплив кольору як на зір, а й у психіку людей. Вони враховували, що з тим чи іншим кольором свідомість людини нерідко асоціюються певні явища, конкретні настрої та переживання. Зупинимося на основнихкольорах, що мають власні назви у хантів: їх лише три - білий, червоний, чорний. Інші кольори мали назви описового або порівняльного характеру: «схожі на осінній лист» - жовтий колір, синій, зелений позначає назву двох кольорів – «схожі на свіжу весняну траву».

Для виготовлення голки завжди застосовуються чотири основні кольори: червоний, синій, жовтий, зелений. При цьому зазвичай червоний колір застосовується в парі із зеленим, а потім синім та жовтим, а синій – із жовтим.
У вас на столі лежать голки. Розкажіть, який матеріал використовувала майстриня.

Зверніть увагу на те, як прикрашені центр та краї голки. Краї голинок жінки обшивали хутром видри чи горноста, підшийним оленячим волоссям. Для прикраси також використовувалися гудзики, монети, бісер. Ось такі гарні голки мала хантейська жінка.
Існує безліч загадок, що стосуються рукоділля, спробуємо згадати деякі з них:
- Весь світ одягає, сама голяка (голка)
- Біжить свинка, витікана спинка (наперсток)
- Все на світі обшиває. Що зшиє – не одягає (голка)
Технологія виготовлення голки.
Перш ніж приступити до практичної частини, повторимо правила техніки безпеки під час роботи з голкою.
- Шити наперстом, щоб не вколоти палець.
- Чи не брати голку в рот.
- Не працювати в одяг.
- Не залишати голку у виробах.
- Не шити іржавою голкою.
На попередньому занятті ми з вами приготували всі деталі для голки.
При пошитті голки будемо застосовувати технологію петельного шва.
Петельними стібками обмітають зрізи тканин, використовують у аплікаціях, виконують повітряні та прорізні петлі для гудзиків. Зручнішепрокладати стібки зліва направо, але можна працювати праворуч наліво.
Закріплюють нитку зліва та накидають її на голку у вигляді петлі. Відстань між стібками 2-4мм. Висота стібка – 0,5 мм.
Якщо хочете швидко шити, не втягуйте в голку довгу нитку - трохи більше 60-70 див.
Є дуже тонке українське прислів'я: Довга нитка – лінива дівка.
А ось ще й вірна прикмета: Довгою ниткою шити – далеко від мами жити.
Тож не варто ризикувати.
Отже, приступимо до роботи.
Дівчатка самостійно орнаментують виріб.
Давайте згадаємо прислів'я, які виховували молодих майстринь. На уроках літератури ви вивчали прислів'я, приказки.
Які прислів'я про працю ви можете згадати?
- Робиш поспіхом – зробиш на сміх.
- Голова навчить, руки зроблять.
- Було б початок, буде й кінець.
- Очі бояться, а руки роблять.

Бути майстринею – одна з головних функцій жінки традиційного суспільства, саме тому символом жіночого початку є голка. Наприклад, у мансі голку встромляли в ганчірочку, коли народжувалась дівчинка, і відносили на культове місце.
Жінка як майстриня виступала як творець певного кола виробів, за допомогою яких вона так чи інакше виражає себе, і тому річ несе на собі відбиток особистості.
Кожен орнамент застосовувався відповідно до його значення, наприклад, «змія» захищає від недуг, є покровителькою духів казимських хантів.

Орнамент «заячі вушка» застосовується в основному при прикрасі дитячих речей: за міфологічними переказами, зайчиха відноситься до лісових жіночих парфумів. «Заячі вушка» пов'язані з родючістю.

«Сонце» зазвичай займає центральну частину сукняних голок іпокришок берестяних коробок. У актуальних віруваннях, досліджуваних груп хантів зберігається ставлення, до «сонця» - най – матері. Як дарувальник сили, енергії для «заячого вушка» відтворення земного життя. Ідея орнаменту така: що сонце дає життя як справжнє, і майбутнє.
НАЙ – божественне жіноче ім'я.
Зображення птаха глухаря, дослідники вказували на магічне значення "Птахи сну".

«Жаба» - давав новонародженому здоров'я та довголіття.
Зигзаг вважається найпростішим древнім орнаментом для багатьох народів, у хантів він використовується у всіх матеріалах, крім хутра. За ним закріплюється функція пожвавлення неживого.
«Хрест» сьогодні має подвійне навантаження: більш давнє та християнське, хоча обидві навантаження збігаються в тому плані, що несуть функцію охорони. Перше значення цього знака (тільки косий хрест). Це обмеження світу людей від ворожих сутностей світу.
Закріплення.
Учні виконують практичну роботу, відповідаючи питання вчителя:
З якими видами голки ви познайомилися?
Навіщо використовуються голки?
З чого виготовляють голки?
Вірш хантійської дівчинки:
Ось я сама пошила голницю, подарую її мамі на день народження. Нехай вона її береже.
3.Підсумок уроку.
Домашнє завдання: закінчити роботу, проявити свою фантазію, смак, доповнити орнамент на власний розсуд.

Перевірка теоретичних знань