Жіночі образи у романі нтова - Герой нашого часу
Розділи: Література
Цілі:
- Освітня: з'ясувати з учнями композиційну роль жіночих образів у романі Герой нашого часу;
- Розвиваюча: систематизувати та розширити знання про головного героя Печоріна;
- Виховна: виховувати любов до творчості М. Ю. Лермонтова, для його вміння давати моральну характеристику героям;
Методичне завдання уроку: створити умови для прояву творчої активності та креативних здібностей учнів через групову форму роботи.
Методичне забезпечення уроку:
- Наочні посібники: портрет М. Ю. Лермонтова, ілюстрації Печоріна з князівною Мері, Бели.
- Додаткова література: уривки із статей В.Г.Бєлінського «Герой нашого часу», В.А.Сологуба «Спогади», Л.М.Васильєва «Струн полум'яні звуки. Мій Лермонтов».
- Роздатковий матеріал: тестові завдання
Плановані результати: створення частини проекту на тему «Жіночі образи у романі М.Ю.Лермонтова «Герой нашого часу»; (Читання окремих уривків з роману у супроводі коротких повідомлень та цитування окремих фрагментів), рівень засвоєння даного матеріалу на уроці (тестування).
Епіграф:
Я ніколи не вважався рабом коханої жінки.
I. Організаційний момент
II. Перевірка раніше вивченого матеріалу: В. Г. Бєлінський про роман Лермонтова (окремі уривки). Тестування:
Тестування
1. Хто розповідає історію Бели?
2. Як склалася доля Бели?
а) її відвіз Казбич; б) вона залишилася з Печоріним; в) вона повернулася до своїх рідних; г) вона померла.
3. Куди запросила ундіна Печоріна напобачення?
а) до будинку старої; б) на берег моря; в) у трактир; г) у сосновий бір.
4. Чим закінчилося побачення Печоріна та ундіни?
а) Печорін не пішов на нього; б) ундіна мало не втопила Печоріна; в) ундіна попросила Печоріна нічого говорити уряднику; г) вона призначила другу зустріч.
5. Чий це портрет?
«І справді, вона була гарна: висока, тоненька, очі чорні, як у гірської сірки, так і заглядали нам у душу. Печорин у задумі не зводив з неї очей, і вона часто спідлоба на нього поглядала »
а) Віра; б) Бела; в) Княжна Мері; г) Княгиня Ліговська.
6. У повісті «Тамань» дійовою особою є:
а) Віра; б) Бела; в) Княжна Мері; г) Княгиня Ліговська.
7. Про яку героїні Печорін розмірковує так: У неї такі оксамитові очі - саме оксамитові: я тобі раджу присвоїти цей вислів, говорячи про її очі; нижні та верхні вії такі довгі, що промені сонця не відбиваються в її зіницях. Я люблю ці очі без блиску: вони такі м'які, вони ніби тебе гладять. Втім, здається, в її обличчі тільки й хороше. А що, у неї зуби білі? Це дуже важливо! шкода, що вона не посміхнулася на твою пишну фразу.
а) Віра; б) Бела; в) Княжна Мері; г) Княгиня Ліговська.
8. Напередодні дуелі Печорін запитує себе: «. навіщо я жив? з якою метою я народився. » і робить висновок: «А, мабуть, вона існувала, і, мабуть, було мені призначення високе, тому що я відчуваю в душі моєї сили неосяжні. Але я не вгадав цього призначення, захопився приманками пристрастей порожніх і невдячних. » Як закінчилося життя героя?
а) Одружився з Віри; б) Виїхав за кордон; в) Помер, повертаючись із Персії; г) став членом таємного товариства.
III. Робота за темою
Слово вчителя. Ми з'ясували, що Печорін у романі показаний суперечливою особистістю. З одного боку, він заздрісний, злий, жорстокий, з іншого – великодушний, іноді добрий, тобто здатний піддатися доброму почуттю, наприклад, благородно захищає княжну Мері від зазіхань натовпу. Він бездоганно чесний віч-на-віч із собою, розумний, але в той же час не вміє співчувати, звик виконувати тільки свої бажання. Душевна черствість, байдужість, невміння дорожити дружбою та любов'ю роблять цей образ малопривабливим. Однак така оцінка Печоріна була б неглибокою та однозначною, якщо не помітити в його образі штрихи смутку, ноти безвиході. Для того, щоб розібратися в образі Печоріна, потрібно зрозуміти його душу, його внутрішній світ, мотиви його поведінки та вчинків у взаєминах з усіма героями. На попередньому уроці ми говорили про роль чоловічих образів у романі, на сьогоднішньому ми проведемо дослідження композиційної ролі жіночих образів. Епіграфом нашого уроку будуть слова з роману «Я ніколи не вважався рабом коханої жінки». - Як ви їх розумієте?
– Працюватимемо ми в групах. У романі на внутрішній світ Печоріна, його вчинки, характер впливають чотири жінки. Кожна група розглядатиме образ однієї жінки.
IV. Завдання груп
I група: Печорін та Бела.
1. Перечитайте пісню-комплімент Печоріна, заспівану Белою на весіллі сестри. Як у ній зазначено ставлення Бели до Печоріна? У чому своєрідність її почуття? Чому вона спочатку відкидає кохання Печоріна?
2. Якими способами Печорін домагався кохання Бели? Чому він охолодів до Бели? Чи любив він її насправді?
3. Яка роль образу Бели у розумінні характеру Печоріна?
(Тези відповідей учнів: Бела – черкешенка,викрадена Печоріним. Вона жила і виховувалась серед "природних" людей, "дітей природи". Характерною рисою її народу є гармонія з навколишнім світом. Печорин теж прагне знайти її в любові до Бели. Проте йому, людині з розвиненою самосвідомістю, цього не дано. Образ Бели, в основі якого лежить гармонія, що будується на традиціях та звичаях народу, символізує явну чужість Печоріна до цього світу. Кротка і в той же час сильна, любляча і не бажає скоритися Бела приваблює Печоріна. Однак це лише пристрасне захоплення, а аж ніяк не кохання. Старий і добрий Максим Максимович не розуміє, як можна не любити цю "славну дівчинку". Захопившись її красою і веселістю, Максим Максимич засуджує Печоріна, який охолонув до Бели після того, як почув заповітне "так". Бела, яка також помітила зміну в Печорині і плаче в його тривалу відсутність, не дорікає йому жодним словом. Її поведінка - ознака сили її характеру, здатного швидше померти, ніж визнати свою поразку. Її смерть – щастя для неї і трагедія для Печоріна, який зайвий раз переконався в тому, що в гонитві за особистим щастям він губить чуже. Знаходячи в собі риси, що зближують його з народом, до якого належить Бела (поривчастість, гарячість, пристрасність), Печорін в той же час розуміє, що цих якостей недостатньо, щоб знайти гармонію зі світом. Історія з Белою – яскраве тому підтвердження).
II група: Печорин та дівчина-ундіна.
1. Як Печорін розмірковує про зовнішність дівчини-ундіни і як це характеризує його самого?
2. Перечитайте сцену в човні. У чому дівчина-ундіна перевершувала Печоріна і в чому поступалася йому?
3. Яка композиційна роль її образу?
(Тези відповідей: Ундіна – молода, здорова та енергійна дівчина з маленькогопровінційного міста, єдина, над ким Печорін не зміг узяти гору, навіть не наділена ім'ям. Ундиною її називає Печорін, підкреслюючи її близькість до природи (ундіна – істота, що відповідає слов'янській русалці). Налякана здатністю Печоріна донести і зруйнувати її світ, Ундина вирішується на сміливий і жорстокий вчинок. Через одну лише підозру вона, як істота істинно природна, готова вбити людину. Поривчастість, рішучість та природність її поведінки свідчать про силу характеру Ундіна. Вміння прикидатися (зізнається Печорину в коханні, щоб виманити його вночі на берег) говорить про здатність добиватися своїх цілей у будь-який спосіб. Способи Ундини виявляються егоїстичними та жорстокими. Примітно, що Печорін ні в чому не звинувачує Ундіна, яка намагалася його втопити. Зустріч із цією дівчиною доводить чужість Печоріна світу "чесних контрабандистів", що живуть за своїми законами, які невідомі герою, його відторгнення від них).
III група: Печорін та Мері
2. Проаналізуйте сцену пояснення Печоріна та Мері наприкінці розділу. Як виявляється у цій сцені характер Печоріна? Чому ж він таки зважився на дуель через Мері?
3. Яким є композиційний зміст образу Мері?
IV група: Печорін та Віра
1. Проаналізуйте сцену зустрічі Печоріна та Віри у записі від 16 травня та монолог Віри у записі від 23 травня. Як охарактеризувати їхні почуття одне до одного?
3. Як образ Віри допомагає зрозуміти характер Печоріна?
(Тези відповідей: Образ Віри, на наш погляд, розкритий недостатньо, у романі відсутня розповідь про її психологічні та культурні зв'язки з її середовищем і суспільством: вона вся розкривається перед нами тільки з боку свого почуття до Печоріна. Сторінки, присвячені Вірі, доводять, що вонаживе однією цією любов'ю. Віра – єдина жінка, яка повністю зрозуміла Печоріна. І любить вона його не за привабливу зовнішність чи вміння тримати себе в суспільстві, а за складність та суперечливість його характеру. Ситуації, в яких показана Віра, – це лише побачення з Печоріним чи безмовна присутність у вітальні Ліговських, коли він там буває. Нічого не відомо ні про спосіб життя Віри, ні про її стосунки з людьми, ні про її розумовий кругозір, ми не чуємо її розмов ні з ким, крім Печоріна. Здається, що вона існує поза середовищем, майже поза побутом. Але "Віра такою і повинна бути, бо вона - образ самої любові, беззавітної, самозабутньої, не знає кордонів, що переступила через заборони середовища, нічого не втрачає від свідомості недоліків і пороків коханого". І тільки таке кохання може розтопити запекле серце Печоріна. У вигляді Віри немає світського колориту, оскільки світськість і щирість - поняття взаємовиключні, а Віра - саме почуття, яке не знає протиріч. Однак свідомість того, що Віра єдина любов Печоріна, приходить до нього надто пізно, коли він втрачає її назавжди. І в цьому трагедія Печоріна. Також трагедія у тому, що Печорін навіть заради Віри не готовий жертвувати своєю свободою).
V. Висновок
VI. Завдання додому: відповісти письмово на запитання: чому Печорін з жодною жінкою не збагнув справжнього щастя?
VII. Підсумок уроку
Рефлексія: на початку уроку учні отримали по дві картки – зелену та червону. Зелена означає позитивний результат, червона негативний.
При виході з класу учні поміщають коточки в кишеньку з питаннями:
– у групі збереглася єдність та партнерські відносини? – єдність групи під час роботи було порушено?
Література:
1. Бєлінський В.Г. "Герой нашого часу". М., "Ріпол Класік", 1999 2. Герштейн Еге. «Герой нашого часу». М., "Художня література", 1976 3. Коплан І.Є. "Аналіз творів української класики". - М., «Критична література», 1997 4. М.Ю.Лермонтов у школі. Посібник для вчителя. / Уклад. А.А.Шагалов. - М., Просвітництво, 1976 5. М.Ю.Лермонтов. "Герой нашого часу". Коментарі В.А. Мануйлова, О.В. Міллер. С.-П., Гуманітарна агенція «Академічний проект, 1996 6. Удодов Б.Т. "Герой нашого часу". М., Просвітництво, 1989