А. С. Пушкіна «Мідний вершник» Цілі урок

Петербург у поемі А.С. Пушкіна

Цілі уроку:

  1. Вихування патріотичних почуттів та любові до творчості А.С. Пушкіна
  2. Розширення культурного кругозору під час знайомства з архітектурою Петербурга.
  3. Розвиток навичок аналізу поетичного тексту.
  4. Розвитку навичок виразного читання художнього тексту.
Хід уроку. Частина 1.

Вступ. (Читання напам'ять учнем)

Люблю тебе, Петро творіння!

Люблю твій суворий, стрункий вигляд,

Неви державна течія,

Береговий її граніт,

Твоїх огорож візерунок чавунний,

Твоїх задумливих ночей

Прозорий морок, блиск безмісячний,

Коли я сиджу в кімнаті моїй,

Читаю без лампади,

І зрозумілі сплячі громади

Пустельних вулиць. І світла

Сьогодні Олександр Сергійович запрошує нас до подорожі до Санкт-Петербурга, якій уже виповнилося понад триста років. А за часів Пушкіна йому було років на 175 менше. Але яким ми бачимо Петербург у Пушкіна, у його творах, такий він багато в чому й досі. Давайте подивимося.

Перший слайд (пам'ятник Фальконе)

Перед нами Петро Перший, фундатор Петербурга. Недарма А.С. Пушкін у своїй поемі «Мідний вершник» пише: «Люблю тебе, Петра творіння!» Ось він — Петро, ​​або «Мідний вершник»

Відкриття цієї скульптури стало визначною подією в суспільному та культурному житті України. Етьєнн Моріс Фальконе показав Петра законодавцем і перетворювачем держави, висловивши її історичну роль так, як розуміли її сучасники. Петро зображений на коні, що здибився, над дикою скелею-п'єдесталом. Скульптор передав нестримно стрімкий рух вершника, величезну і владну силу стверджуючого жесту його правої руки

третій слайд(Адміралтейство)

Згадаймо рядки: Коли я в моїй кімнаті

Пишу, читаю без лампади

І зрозумілі сплячі громади пустельних вулиць

І світла Адміралтейська голка.

Будівля Адміралтейства. Архітектор Захарова. Закладене як верф і фортеця, Адміралтейство - це велика адміністративна установа, яка знала всім морським і річковим флотом України. Складається із двох П-подібних корпусів, що утворюють будівлю. Внутрішній корпус виходить у двір, лицьовий корпус реконструйовано, там розміщено бібліотеку та музей.

4-й слайд (Ісакіївський собор)

5 слайд (Огорожа літнього саду)

«Твоїх огорож візерунок чавунний»

Огорожа літнього саду, створена Петербурзі наприкінці вісімнадцятого століття нашим земляком Петром Єгоровим. Вступаючи до архітектурної школи, Єгоров напише: «Породом я чувашенин». Він навчався у чудового українського архітектора Волкова, творця гранітних набережних Неви, потім у великого Растреллі. Він збудував знаменитий Петропавлівський собор у Ризі, частину Смольного інституту шляхетних дівчат, мармуровий палац Катерини Другий. Але найвідоміший його витвір — огорожа Літнього саду. Багато видатних людей захоплювалися її красою, А.Ахматова писала: «той єдиний сад, де найкраща у світі з огорож.

Ми завершуємо заочну подорож Санкт-Петербургом двадцять першого століття, яку ми здійснили за допомогою комп'ютера, а тепер перенесемося в 1703 (на 303 роки тому!)

На березі пустельних хвиль (читання уривка напам'ять)

Стояв він, дум великих сповнень,

І в далечінь дивився. Перед ним широко

Річка мчала; бідний човен

Нею прагнув самотньо.

По мшистих, топких берегах

Чорніли хати тут і там,

Притулок убогого чухонця;

І ліс, невідомий променям

У тумані захованогосонця

Звідси загрожувати ми шведу.

Тут буде місто закладено

Назло гордовитому сусідові.

Природою тут нам судилося

В Європу пробити вікно,

Ногою твердою стати при морі.

Сюди за новими хвилями

Усі прапори у гості будуть до нас

І запіваємо на просторі.

Слово вчителя. Так розпочинався Петербург. На жаль, ми не маємо документальних свідчень того часу. Але спробуємо відтворити його методом А.С. Пушкіна, тобто. за допомогою засобів виразності української мови.

Запитання: які засоби виразності української мови ви тут бачите? (Інверсія, перифрази, метонімія, епітети). Так, ці засоби допоміжні, ними ми й скористаємося, щоб зрозуміти, про що ж ця поема Пушкіна — «Мідний вершник»

Запитання: Які випадки інверсії тут є?

Запис на дошці:широкорічка мчала

Стояввінчовен прагнувсамотно

Думаввіну туманізахованого сонця

Погрожуватими будемонавколошумів

Прапорибудуть до нас

Запіваємо​​на просторі

Питання: Які два образи входять у протиборство?

  1. Петро Перший (він, загрожувати, ногою твердою, прапори ... до нас, запіваємо) Охарактеризуйте цю людину.
  2. Природа (широка річка, туман, ліс, що шумить) Охарактеризуйте природу.
Висновок: сувора, безмежна природа і пручається людині, і хоче бути підкореною на думку Петра. (Природою тут нам судилося до Європи прорубати вікно)
  1. Образ міста-фантома, що ще не виникло (Тут буде місто закладено на зло підступному сусідові)
Таким чином, у поемі йдеться про взаємодію трьох рівновеликих образів:

Місто, народжене і в протидії, і у взаємодіїіз природою.

Він і на зло (на зло надмірному сусідові)

Він і на благо (Природою тут нам судилося…)

Минуло сто років, і юний град, (читання уривка напам'ять)

Півночі країн краса і диво,

З темряви лісів, з топини блат

Піднісся пишно, гордовито;

Де раніше фінський рибалок,

Сумний пасинок природи,

Один біля низьких берегів

Кидав у невідомі води

Свій старий невід, нині там

По жвавих берегах

Громади стрункі тісняться

Палаців та веж; кораблі

До багатих пристаней прагнуть;

У граніт одяглася Нева;

Мости повисли над водами;

Її вкрилися острови,

І перед молодшою ​​столицею

Померкла стара Москва,

Як перед новою царицею

Перифраз (фінський рибалок-сумний пасинок природи)

Епітети(невідоміводи,старийневід,сумнийпасинок)

Інверсія(Одинбіля низьких берегів)

Уособлення (кораблі до багатих пристаней прагнуть, громади стрункі тісняться, в граніт оделася Нева, мости повисли над водами) е прийом пожвавлення робить побачену картину більш зримою, насиченою, яскравою.

Перерахування однорідних членів: (тісняться, прагнуть, оделася, повисли, покрилися) надають тексту характеру динаміки, розвитку, життєстверджуючого пафосу. У результаті Петербург порівнюється з Москвою. На чию користь порівняння? Доведіть текст.

Висновок: У протиборстві Людини та Природи Він здобув тріумфальну перемогу. Багато сил, завзятості, мужності та таланту було вкладено у творення цього чудового міста. Він означав своєю появою відродження Укаїни, її майбутню славу та процвітання. Він став символом нової, молодої України.

І ми закінчимо наш урок гімном місту, прославленому геніємПушкіна.

Красуйся, граде Петров, і стій (читання напам'ять)