Альманах педагога, НОД з тестопластики - Хліб – усьому голова
Конспект заняття з тестопластики «Хліб – усьому голова».Мета:систематизувати знання про довгий шлях хліба від поля до столу.Навчальні завдання:познайомить дітей із процесом вирощування пшениці. Закріпити знання про види зерна, хліба (словотвір). Закріпити назви професій людей, які виробляють хліб.Розвиваючі завдання:розвивати допитливість дітей, прагнення до дослідницької діяльності. Сприяти формуванню логічного мислення, розвитку мови.Виховні завдання:виховувати у дітей дбайливе ставлення та повагу до хліба, повага до праці людей, які вирощують хліб.Обладнання:контейнер із сходами пшениці, зерна пшениці, лупа, презентація «Як хліб на стіл прийшов», кавомолка, борошно, тісто, вологі серветки.Попередня робота:розгляд ілюстрацій хлібобулочних виробів, ліплення хлібобулочних виробів із тіста.Хід заняття Вихованець: Хлопці до нас сьогодні прийшли гості, вітаємо їх: В- Придумано кимось просто і мудро При зустрічі вітатись "Доброго ранку!" Доброго ранку сонцю та птахам Доброго ранку усміхненим особам Доброго ранку, друзі мої! Я рада бачити вас усіх, усіх! Сьогодні я вам пропоную вирушити у подорож. Ви не проти? А ось про що ми говоритимемо по ходу нашої подорожі ви побачите.Сидить дід на порозі.
Вихованець .Вставай, дідусеві, з порога, на городі роботи багато.Дід.Ой, біда, ой, біда, на городі лобода (береться руками за голову)! Що робити? Я тут грядку вкопаю. Але що сіяти? Я не знаю!Внучка(виглядає з віконця). Милий дідусю, сади квіти!Дід.Квіти - це не їжа, голодною будеш ти завжди.Вбігає бабка.
Баба.Тоді картоплю посади, скоро буде дощ - дивись (показує на небо).Дід(дивиться на небо). Чи не послухаю я Бабку. Ось дочекаюся дощу та пшеницю посію.
Вибігає хлопчик(дощ з лійкою), оббігає город і поливає.Діти.Дощик, дощик, поливай, добрий буде врожай (2 рази). Дід. Діти, йдіть до мене на допомогу пшеницю сіяти. Діти з дідусем встають у коло, йдуть по колувсі разом сіють у землю, при цьому говорять
чарівні слова: Сіємо, сіємо, засіємо, Землею зерна засинаємо.Дід.А щоб зерна проросли, потрібні вода і тепло.Фізкультхвилинка.Виростало зернятко (діти сидять навпочіпки і піднімаються), Потягнулося до сонечка (руки тягнуться вгору). Вітерець його хитає (руки хитають з боку на бік), Теплий дощ поливає (роблять будиночок над головою), Сильний вітер до землі притискає (знов сідають навпочіпки і опускають руки).Вихованець.Відгадайте загадку, щоб дізнатися, що в нас виросте і про що ми сьогодні будемо говорити:Є такі слова:
"Він усьому голова"
Хрусткою скоринкою одягнений
М'який чорний, білий..(.Хліб.)Ст. Що можна сказати про хліб? Який хліб? (Смачний, м'який, свіжий, ароматний, апетитний) Хліб буває різний, але він обов'язково смачний і корисний. Подивіться, який урожай у нас зріс. Хто здогадався, що це? (Паростки пшениці) Поторкайте їх які вони. Подивіться, на що перетворяться ці паростки з часом. Що у мене на картинці? (Колоски.) А що в колосках? (Зерна.) Саме воно – зернятко всьому початку. Хочете вирушити в подорож по порах року, щоб дізнатися, звідки хліб прийшов? (Відповіді дітей) Хлопці, хтось до нас іде…Та це …Колобок! К-к - Здрастуйте, хлопці! Я Колобок покомору метен, по засіках шкреб на сметані мішень. Я від дідуся пішов, я від бабусі пішов і до вас у гості прийшов (Дивиться на стіл із хлібобулочними виробами) Ой, скільки тут моїх родичів! Вос-ль-Хлопці, підійдемо до столу і подивимося чому він називає печиво, бублики, пироги своїми родичами?(відповіді дітей)А хто знає як інакше називаються ці вироби? (Хлібобулочні вироби) -Колобок, ми з хлопцями вирушаємо в подорож по порах року - хочемо дізнатися як вирощують і виробляють хліб? Поїдеш із нами? -Звичайно! – Тоді поїхали. Встаємо один за одним. Яким транспортом поїдемо? На поїзді? Поїхали!
(під пісню «Паровоз Букашка…»А ось і зупинка. Хлопці, в яку пору року привіз нас чарівний потяг? Відгадайте загадку>
Все сильніші потоки.
І летять уже граки
До нас із країн далеких. (Весна)Правильно, це весна. В- ль: Навесні люди готують ґрунт для засіву полів. Як вони це роблять? У поле виходять трактори. Як називається професія людини, яка працює на тракторі? (Тракторист) В-ль: Трактористи орють землю і розпушують її за допомогою великих грабель, які називаються бороною, а потім можна сіяти зерна. В-ль: Їдемо далі. Відгадаємо наступну пору рокуМожна купатися та рибу ловити,
Можна лісом з кошиком блукати,
Втікати по калюжах під дощем теплим
І не боятися до нитки промокнути.Яка пора року? Правильно.Літо.Влітку яскраве сонце пригріває, теплий дощ поливає і все поле в золотистих колосках. Хлібні поля схожі на море. Вітер дме і колосся перетворюються на золоті хвилі.
(слайди про хлібне поле)А ось і наступназупинка.Ось і стали дні коротшими,
І довші стали ночі,
Птахи тягнуться на південь,
Пожовтіли ліс та луг. (Осінь)
Ось і осінь. Коли приходить осінь, колосся наливається, дозріває. (слайд) Пора збирати врожай, а то зерна можуть обсипатися. Хлопці, давайте згадаємо які машини збирають урожай? Правильно комбайни. Як називається професія людей, які на ньому працюють? (комбайнери) В-ль: Зерно висипається у вантажну машину, яка їде поряд із комбайном. А куди ж шофер відвозить зерно? Відповіді дітей: у зерносховища. В-ль: Елеватор-це велике зерносховище. Там зерно сушать та зберігають. Але це ще не все. Хто здогадається, куди везуть зерно з елеватора? Відповіді дітей: на млин. В- ль: Правильно, на млин, де мірошник перемелює його на борошно. (Слайд).( Внести кавомолку та зерна пшениці).Ми теж зараз спробуємо зробити борошно (промолоти зерна на кавомолці, показати дітям результат). В- ль: Хлопці, доторкніться до борошна, опишіть яка вона? Відповіді дітей. В-ль: Ось мука і готова! На спеціальних машинах її везуть на хлібозаводи та пекарні, де пекар випікає нам хліба і різні хлібобулочні вироби (слайд). Нарешті хліб потрапляє в булочну, де ми його купуємо і з задоволенням їмо.Діти давайте згадаємо правила поводження з хлібом:
1. Бережи хліб, він дорого дістається
2. Не залишай недоїдених шматків
3. Ніколи не кидай хліб.
4. Продовжили життя хлібу.
5. Підніми кинутий шматок, віддай птахам, але не залишай на підлозі, на землі,
щоб не затоптали в бруд людську працю.
Вірш про хліб прочитає Настя
Не хлібом єдиним живе людина,
Але життя без хліба не мислить
Хліб "головою" вважали все століття
Йому поклонялися, молилися.
Вихованець:- З хлібом пов'язано багато обрядів. У слов'ян було прийнято класти хліб перед іконами, свідчивши цим про свою вірність Богу. З хлібом і сіллю зустрічали гостя, хліб часто використовували як оберег: клали його в колиску до новонародженого; брали із собою в дорогу, щоб він охороняв у дорозі.Колобок-Які ви молодці, хлопці я хочу з вами пограти. Я вам ставитиму питання, а ви відповідати - які слова можна утворити від слова «хліб». Педагог ставить питання і дбайливо передає колобок дитині. Дитина відповідає і повертає колобок вихователю: Назви хліб ласкаво (Хлібочок.) Крихітки хліба які? (Хлібні.) Квас із хліба як називається? (Хлібний). Посуд для хліба. (Хлібниця). Хто вирощує хліб? (Хлібороб.) Хто пече хліб? (Хлібопек.) Назви завод, де випікають хліб. (Хлібозавод.) Як називаються вироби із тіста? (Хлібобулочні вироби). В. Давайте з вами разом замісимо тісто.Пальчикова гімнастика
Борошно в тісто замісили, (стискають і розтискають кулачки)
А з тіста ми зліпили: (приплескують долоньками, «ліплять»)
Пиріжки і плюшки, (По черзі розгинають пальчики обох рук, починаючи з мізинця)
Булочки та калачі –
Всі ми випечемо в печі. (Обидві долоні розвертають нагору)
Дуже смачно! (Гладять живіт)В. Ось і готове наше тісто. Давайте, хлопці, з нього приготуємо хлібобулочні вироби. Діти підходять до столу та беруть потрібний їм матеріал. Діти ліплять вироби з тіста на власний вибір. Наприкінці заняття всі разом розміщують булочки, бублики, буханці, плетінки, ватрушки, батони у спеціальні контейнери та оформляють магазин хлібобулочних виробів. Читання вірша З.Погорєловського «Хліб»).Ось він Хлібочок запашний,
Ось він теплий, золотистий.
У кожен будинок, на кожен стіл,
він завітав, прийшов.
У ньому здоров'я наша, сила, у ньому чудове тепло.
Скільки рук його вирощувало, охороняло, берегло.
У ньому - землі рідної соки,
Сонця світло веселе в ньому...
Вплітай за обидві щоки, виростай богатирем!