Дієприслівник як частина мови
Презентація до уроку
Мета уроку: познайомити учнів з частиною мови – дієприслівник, з його лексичними та граматичними особливостями, запровадити поняття дієприслівникового обороту
Тип уроку: вивчення нового
Завдання:
Виховна:
- виховувати культуру мови;
- підтримувати інтерес до уроків української мови
Розвиваюча:
- розвивати логічні операції зміни слів, запам'ятовування слів, складання схем та таблиць.
Обладнання:
Для вчителя
- Підручник 7 кл.
- мультимедійний проектор
Для учнів
- Ручка, олівець, підручник, робочий зошит.
План уроку:
- Організаційний момент.
- Підготовка до вивчення нової теми
- Спостереження за фактами мови.
- Узагальнення структурно-семантичних ознак правила/поняття.
- Застосування поняття / правила на новому мовному матеріалі.
- Д/з.
Підсумок уроку
| Етапи уроку | Діяльність вчителя | Діяльність дітей |
| 1. Організаційний момент | - Відкриваємо свої робочі зошити, відступаємо дві лінійки, пишемо сьогоднішнє число, а на наступному рядку "класна робота". | Учні відкривають зошити, записують число, “класна робота”, налаштовуються майбутню роботу. |
| 2. Підготовка до вивчення нової теми | Виразне читання тексту (є на кожній парті в роздрукованому вигляді) |
Вчитель виразно читає текст, а учні слухають.
Тетерів сів на самому верху, де сук сосни і сук ялинки склалися, як місток між двомадерева. Влаштувавшись на цьому містку ближче до ялинки, Косач ніби почав розцвітати в променях сонця, що сходить. На голові його гребінець загорівся вогненною квіткою. Сині в глибині чорні груди його почали переливати з синього на зелене. І особливо гарним був його райдужний, розкинутий лірою хвіст.Побачивши сонце над болотяними, жалюгідними ялинками, він підстрибнув на своєму високому містку, показавши свою білу, чисту білизну підхвостя і крикнув: "Чуф! Ши!"
М.Пришвін
- Знайдіть та назвіть помилково небезпечні місця.
- Визначте стиль тексту, назвіть його прикмети.
- оповідальний; багато виразних засобів
- Епітети: синя, чорного, райдужне; метафори: загорівся вогненною квіткою, чиста білизна; порівняння: як місток.
- прикметники-епітети дозволяють створити барвистий образ, дієслова - передати дію тетеру
- Які слова схожі на дієслова?
- Чим схожі на дієслова та чим відрізняються? Від яких слів залежить?
- Влаштувавшись, побачивши, показавши.
- Позначають дію, але вони не мають звичних закінчень дієслів.
– На які питання відповідають ці слова?
- Чи можна змінити ці слова?
- Давайте запишемо останню пропозицію, розберемо її і складемо схему.
Вчитель викликає до дошки одного відповідального, проте інші працюють у себе в зошитах.
- Ні.
- Дані слова належать до частини мови, яка називаєтьсядієприслівниками.
- У цьому слові мені знайома друга частина, що означає перша? Вона входить до складу таких слів, як діяч, дієздатна, дія. Піду второваною дорогою, звернуся до довідника. А це означає: якщо ти захочеш дізнатися про походження дієприслівника, розбери його за складом – і одразу зрозумієш, що воно не якось пов'язане з дієприкметником, а безпосередньо.
До 17 століття дієприслівників не було, а була коротка форма дійсного дієприкметника теперішнього часу. Наразі такої форми немає. Ми нещодавно з'ясували, що коротка форма утворюється тільки від пасивних дієприкметників (посіяне поле-поле посіяно, виконана робота-робота виконана) Ось її місце і зайняли дієприслівники.
Спостереження за пропозицією (на проекторі)
Влаштувавшись, почав розцвітати.
- Яка дія головна, основна?
– Яким членом пропозиції є?
- Як поставити питання до дієприслівника? Чи змінюється слово?
– Яким членом пропозиції є?
1. Дієприслівники не змінюються.
2. Дієприслівник - особлива форма дієслова, яка позначає додаткову дію при основному дії, вираженому дієсловом.
3. У пропозиції дієприслівник є обставиною.
- Щоб порозумітися з дієприслівником, щоб воно не збивало тебе з пантелику в диктантах і контрольних роботах, треба навчитися безпомилково впізнавати його в обличчя. На відміну від дієприкметників, зробити це складніше. Чому? Навіть найлегкодумніший учень ніколи не сплутає причастя з дієсловом. А ось дієприслівник багато хто намагається назватидієсловом, а це так небезпечно!
- Зарахувавши дієприслівник до дієслова, ти забираєш у нього не одну, а то й аж три коми (якщо стоїть у середині речення). Чи це добре? Давай відразу вивчимо суфікси дієприслівників. Це позбавить тебе проблем надалі.
- Давайте прочитаємо вірш Р. Сауті "Лодорський водоспад" і подивимося, яка різноманітність дієприслівник існує в нашій промові.(Слайд 10)
Став розквітати (як?) влаштувавшись - обставина.
(Слайд 10-20)
Розмова з питань.
- Що таке дієприслівник?
- Ознаки яких частин мови поєднані в дієприслівнику?
- Які ознаки дієслова має дієприслівник?
- Які ознаки прислівника має дієприслівник?
- Назвіть загальне граматичне значення дієприслівника.
- Які морфологічні ознаки дієприслівників?
- Назвіть морфемні ознаки дієприслівників.
- Які синтаксичні ознаки дієприслівників.
- Зробимо загальний висновок.
Вчитель показує слайди з висновками.
(Слайд 3-6)
-незмінна форма дієслова, самостійна частина мови,
- поєднує в собі ознаки дієслова та прислівника
- позначає додаткову дію при основному, відповідає питаннямщо роблячи?,що зробивши?синтаксична роль обставини)
(Слайд 11-21)
- Знайдіть дієприслівники, зверніть їх у дієслова, від яких вони утворені:
Пригинаючись до землі
Повернення з поїздки
Гучно кричачи
- кричати
Від цих дієслів утворіть дієприслівники за допомогою відомих тобі суфіксів. Чи від усіх дієслів утворюються дієприслівники?
- не можна утворити
- Знайдіть серед перерахованих словосполучень ті, в яких є дієприслівники.
Зроблена робота,повертаючисьдодому, улюблене місто, проблема не вирішена,надправившилист, річ цінна, непорушуючитиші, усміхнені дівчата.
- Напишіть цифрою кількість дієприслівників у реченнях.
Чорний птах, промчавши над пісками, зник у темряві. (1)
Спотикаючись, чіпляючись за лавки та стільці, Яшка почав блукати по хаті, розшукуючи старі штани та сорочку. (3)
А зоря, ліниво обходячи кругом, обсипає гілки новим сріблом. (1)
Добре, коли, радуючи око, світить сонце, коли, переганяючи один одного, пливуть чистим небом хмари. (2)
Відчувши свою перевагу, він незабаром змусив ставитися до себе з повагою. (1)
- Вкажіть граматично правильне продовження речення.
Готуючись до іспитів,
1) вивчіть спочатку теорію.
2) викладачі провели консультації.
3) потрібно багато часу.
4) у вас мають бути конспекти.
Користуючись тлумачним словником,
мене вразило багатство нашої мови.
Зверніть увагу на ілюстративний матеріал.
багато слів здадуться вам невідомими.
- Чому ви так вважаєте? Доведіть.
як сир у маслі катається - .
Слова для довідок: не покладаючирук, стиснувши зуби, абияк, окресливши голову, висунувши язик, не розгинаючи спини, продавати очі, собак ганяти, сидіти склавши руки, валяти дурня, живе приспівуючи.
- Якщо не знати про підступність української мови, то тобі здаватимуться правильними такі фрази. Необхідно виправити їх, щоб вони звучали по-людськи.
1. Під'їжджаючи до станції, у мене злетів капелюх.
2. Сидячи біля вікна, у кімнату влетів горобець.
3. Повертаючись додому, пішов дощ.
1) скріпивши серце - стиснувши зуби;
2) через пень-колоду - абияк;
3) стрімголов - окресливши голову-висунувши мову;
4) засукавши рукави - не покладаючи рук - не розгинаючи спини;
5) як сир у маслі катається – живе приспівуючи;
6) лежати на боці - валяти дурня - сидіти склавши руки - продавати очі - собак ганяти.
- Випишіть уривок художнього або публіцистичного тексту і знайдіть у ньому дієприслівник.
(Слайд 22)
- Яку особливість дієприслівника ви знаєте?
- Що означає дієприслівник?
– Яким членом пропозиції є?
- Яке питання задається до частини промови дієприслівника?
- Добре, на цьому наш урок закінчено. Ви вільні.
- Дієприслівники не змінюються.
- дієприслівник - особлива форма дієслова, яка позначає додаткову дію при основному дії, вираженому дієсловом.
- У пропозиції дієприслівник є обставиною.