Дошкільникам про гроші

Історія виникнення грошей

Мета: познайомити дітей з історією виникнення грошей (що стало причиною їхнього народження? Для яких цілей потрібні гроші? Грошові знаки в різних країнах. Як заробляють гроші у твоїй родині?); розвивати логічне мислення; виховувати шанобливе ставлення до праці, інтерес до історії та свого минулого.

Матеріал: велика казкова скриня, в якій заховані всі персонажі та атрибути до заняття, іграшки Міккі-Маус, дід Єгор, баба Василина, дід Тарас, глобус, альбом із фотографіями різних міст, іграшки — стадо овечок, мішечок з дзеркалом, корова, бочка з медом, туфлі (іграшкові), морські черепашки та сушена риба (намальована) - як гроші; зразки грошових купюр різних країн; монети, іграшки дитячі гроші.

Хід заняття

Вихователь вносить казкову скриню і пропонує дітям вимовити чарівні слова. З'являється Міккі-Маус. Він розповідає дітям про те, як багато подорожував, багато бачив та багато знає.

Міккі-Маус дістає глобус, питає у дітей, що це таке, якої форми глобус? (Круглий.)

Міккі-Маус (М.-М.). Виявляється, наша чудова і затишна планета Земля, на якій ми живемо, кругла. Ось вона яка! (Показує глобус.) А якого кольору на глобусі більше? (Синього). Що намальовано синім кольором? (Синім кольором позначаються моря, океани, річки, озера.) А що означає жовтим, помаранчевим кольором? (Земля, суша.) Ось спекотна Африка, де мешкає багато диких мавп, а ось Австралія, де мешкає кенгуру, а це Америка. Ось це Антарктида, де все вкрите снігом та льодами, а це Азія, а ось Європа.

А тут ми живемо з вами.

На такій великій планеті наше місто, як маленька крапка.Багато міст є на нашій планеті, багато різних народів її населяють: американці, французи, італійці, японці, китайці, українці, білоруси.

М.-М. Подивіться, які фотографії різних міст я вам приніс. (Показ фотоальбому.)

Міста на нашій планеті були збудовані дуже давно. Вони були зовсім не такі, як зараз. (Міккі-Маус розповідає про те, що одного разу він сів у машину Часу, натиснув на якусь кнопку і раптом опинився... у далекому минулому. Він дуже здивувався, тому що не побачив автобусів, тролейбусів, не побачив багатоповерхових будинків. Люди їздили лише на конях, а будинки були маленькі й дерев'яні.Довго довелося Міккі-Маусу йти по курній дорозі пішки, його черевики зовсім порвалися, і вирішив він купити собі нові.Став він шукати магазин, але, виявляється, раніше магазинів не було зовсім.

Побачив він якусь площу, а на ній багато людей зібралося, як у нас на базарі. І ось що Міккі-Маус побачив на цьому ринку.

(Дід Єгор привів стадо овець продавати, а бабця Василина привезла мішок зерна. Потрібно бабці овечку купити, а діду — зерна, щоб хліб вдома пекти.)

М.-М. Діти, що потрібно мати для того, щоб купити товар? (Гроші.) А раніше, виявляється, грошей не було. Що ж робити бабці Василині та діду Єгору? (Змінитися.)

Задоволені й раді дід та баба, що придбали те, що хотіли.

Знову Міккі-Маус переноситься далі у машині Часу. Знову бачить базар. Продають корову, мед, туфлі. Приходить дід Тарас. Йому потрібно купити для бабки нові туфлі (вони стоять три сухі рибини, корова — 10 сухих рибин, бочка меду — 5 сухих рибин).

Дід купує потрібний товар та відраховує суху рибу замість грошей.

Вихователь розповідає, що замість грошей стали використовувати той товар, який найбільше був необхідний людям.

В. У різних народів світу роль грошей грали різні товари: сіль, тканини, мідні браслети, золотий пісок, коні, морські раковини і навіть сушена риба.

А потім замість грошей стали використати мідні пластини.

Міккі-Маус далі вирушає у подорож у часі. Розповідає, що бачив він та царя. І в цей час грошима були золоті, срібні та мідні монети. Ці монети були найрізноманітнішими, ними наносилися зображення, наприклад, портрети царів. (У наші часи такі монети просто збирають, колекціонують.)

А в такій країні, як Китай, монети робили з кори тутового дерева, на які ставили царський друк (показати на глобусі Китай).

На Русі замість монет використовували шматочки шкіри (показати на глобусі Україну).

Лише пізніше почали використовувати паперові гроші.

Вихователь показує дітям різновиди грошей (білоукраїнські, українські, українські тощо).

(В Україні — це гривні, в Україні та Білорусі — рублі, в Америці — долари, у Німеччині та Франції — євро тощо).

Міккі-Маус запитує дітей про те, як заробляють гроші у їхній родині. (Розмова з дітьми.)

Закріплення нового матеріалу у сюжетно-рольовій грі «Базар» (обмін товарами, покупка товарів, торг).