Ьєв Кінь з рожевою гривою - Віртуальний палац дитячої творчості - відкриті уроки, сценарії

Відкритий урок для батьків

Цілі:

  • Навчальна: Удосконалювати вміння аналізувати епічний художній текст.
  • Розвиваюча: Щеплювати навички ведення диспуту.
  • Виховна: Сприяти пізнанню загальнолюдських цінностей: прощення, кохання, відповідальність.

Устаткування:

  1. Портрет письменника.
  2. Тексти, читацькі щоденники.
  3. Виставка ілюстрації дітей до повісті.
  4. Пряники у вигляді коня з глазур'ю, випечені батьками та дітьми.

Хід уроку

1. Вступне слово вчителя.

Хлопці, вдома ви прочитали розповідь В. Астаф'єва "Кінь з рожевою гривою". Розкажіть про героїв цієї розповіді. Якого віку? З яких сімей? Хто їхні батьки?

Ми не випадково заговорили про сім'ї хлопчаків. Ви згодні зі мною, що життя та долю людини багато в чому визначає виховання? Як тебе виховували в дитинстві, на що звертали увагу, чому вчили, з тим ти йдеш життям. Підростаючи, людина може займатися самовихованням, але у молодому віці виховну середу представляє сім'я.

2. Перевірка домашнього завдання.

Давайте звернемося до ваших читацьких щоденників. Зачитуйте цитати, давайте свою інтерпретацію, ділитесь почуттями та припущеннями.

Як виховували Вітьку

Як виховували дітей у сім'ї Левонтія

"Залізли в чийсь город, напластали тягар цибулі-бутуна, наїлися до зеленої слини, а недоїдений покидали".

Підбивають вкрасти у бабусі калач.

3. Диспут.

В обговоренні питань беруть активну участь не лише учні, а й батьки, які прийшли на збори.

  • Чи доводилося вам ужиття когось обманювати? Що ви при цьому відчували?
  • Якщо є провина, значить має бути й покарання. Що таке покарання?
  • Які види покарання ви знаєте? Які з них, на вашу думку, найбільш дієві?
  • Чи обов'язково карати того, хто провинився?
  • За що людину можна карати, а за що не можна?
  • Іноді виникає конфлікт між “хочу” та “треба”. Що допомагає уникнути конфлікту?
  • Якщо людина робить тільки те, що хоче… Що з цього може вийти?
  • Кого можна назвати надійною людиною?
  • Як сталося, що бабуся, така строга, така принципова, не покарала онука за обман?
  • Покарання та прощення – це дві сторони однієї медалі чи принципово різні явища?

4. Висновки.

Головні відкриття хлопців.

Покарання - це зовсім не дія з боку караючого, а те, що відбувається в караній людині. Це неприємне, давле почуття сорому і приниження, якого хочеться якнайшвидше позбутися і ніколи більше не переживати.

Покарання має потрійне значення:

  1. Воно має виправити шкоду, заподіяну поганою поведінкою.
  2. Воно сприяє тому, щоб такі дії не повторювалися. Воно має відлякуючий, страхітливий сенс.
  3. Зняття провини. "Провина" - відчуження, перешкода, невпевненість у взаєминах. Подальше покарання має змити цю провину. Тим самим у покаранні вбачається елемент найвищої справедливості, яку винен визнає та приймає.

Головні відкриття батьків.

  1. Якщо ми караємо дитину через власну нетерплячість чи поганий настрій, напади злості, то своє самопочуття ми трохи покращуємо, але з погляду виховної нашеповедінка не тільки розходиться з метою, а й завдає шкоди. Дитина з хвилину страждає, може, і плаче, просить вибачення, але в його поняття про справедливість це не вкладається, і вона не відчуває за собою необхідного почуття провини, немає і полегшення, і уроку на майбутнє.
  2. Якщо за будь-яку помилку на дитину чекає покарання і нічого більше, дитина не навчиться правильної поведінки. Крім того, він боятиметься того, хто карає, намагатиметься обдурити його, щоб уникнути покарання.
  3. Заохочення та покарання – основні виховні засоби. Це означає, що з допомогою ми досягаємо певної виховної мети. Мета покарання таким чином не потопити грішника, а врятувати і витягнути! Спосіб для цього – прощення.
  4. Прощення - це не нагорода, а звільнення від напруги вини, очікуваного або вже отриманого покарання. Це насправді примирення. Як будь-яке визволення, прощення породжує добрі почуття до визволителя.

5. Заключна частина.

Батьки пригощають дітей пряниками, випеченими своїми руками. Розглядають виставку дитячих робіт. Обмінюються враженнями.