Г.Х. Андерсен "П’ятеро з одного стручка", 3 клас

Атапіна Олена Василівна

вчитель початкових класів

ГБОУ ЗОШ №291 м.Санкт-Петербурга

Літературне читання

Тема: Життя дане на добрі справи. Х.К. Андерсен. П'ятеро з одного стручка.

Мета уроку : формування в учнів правильної читацької діяльності, об'єктивного сприйняття.

Заплановані результати:

Предметні:

користуватись прийомами аналізу тексту;

Метапредметні:

- Регулятивні УУД

формулювати навчальне завдання уроку, приймати його, зберігати протягом усього уроку;

читати відповідно до мети читання.

аналізувати літературний текст із опорою на систему питань вчителя (підручника);

виявляти основну думку твори, формулювати її на рівні узагальнення у спільній колективній діяльності.

будувати міркування та доказ своєї точки зору, проявляти активність та прагнення висловлюватися, ставити питання;

усвідомлювати мету свого висловлювання;

будувати діалог, ставити питання осмислення моральної проблеми.

емоційне сприйняття художнього твору та вчинків літературних героїв;

здатність до самооцінки своєї роботи на основі спільно вироблених критеріїв.

Тип уроку: відкриття нового знання.

Хід уроку:

1. Організація класу

Доброго дня, добра година!

Як я рада вас бачити.

Один на одного подивилися

І тихенько всі сіли.

2.Актуалізація знань учнів

- Я пропоную вам об'єднатися у групи та розгадати кросворд.

1.В якій країні народився казкар Г.Х. Андерсен? (Данія)

2.На якому острові? (Фюн)

3.Вякому місті? На що він був схожий, коли місто опускався туман? (Оденсе)

4. Що зараз знаходиться в його будинку? (Музей)

5. Як звали старого кота, що слухав неймовірні історії маленького Андерсена? Яка в нього була особливість? (Карл)

6. Що подарував бідний хлопчик Андерсену? Після цього випадку він вирішує писати казки. (Олов'яний солдатик)

7.Де вчився і жив казкар? (Копенгаген)

8.Яку казку письменник написав про себе, вона вважається центральною? (Гидке каченя)

- Молодці! З біографією якогось письменника ми з вами познайомилися на минулому уроці? (Г.Х. Андерсена).

Слайд 3 портрет Андерсена

- А зараз я дістаю зі скриньки предмети, а ви вгадуєте з якої вони казки.

Горошина. «Принцеса на горошині» - весілля – справа серйозна, принц вибирає по собі «справжню принцесу», чи відчує працелюбну горошину? Андерсен сміється з королівської родини.

Маленька лялечка. "Дюймовочка" - справжня людина любить сонце, птахів, комах. Добра, стійка. Незважаючи на те, що маленька.

Лебеді. «Дикі Лебеді» - Еліза заради улюблених братів переносить страждання та долає страх.

Монети. "Кресало" - хоробрий солдат, рішучий, щедрий, роздає гроші друзям, але коли він став бідним, до нього ніхто не приходив.

Солдатик. «Стійкий олов'яний солдатик» - стійка людина, хоробрий, цінує кохання, красу.

Каченя. «Гидке каченя» - всі сміялися з каченя, тільки мама шкодувала його, а в кінці казки він перетворюється на лебедя. Потрібно поважати і цінувати кожного, не дивитися: гарна людина чи ні.

- У всіх казках Андерсен цінує доброту, кохання, дружбу, справедливість, сміливість, щедрість. Висміює: дурість, жадібність, скупість, зарозумілість, жорстокість.

3.Робота на тему уроку.

На тині зелений гак,

На гаку висить скриня.

У скрині п'ять хлопців

Смирно поряд сидять.

Раптом розкрилася скриня

Усі розсипалися довкола.

- Що прочитали? (Загадку)

- Що ви знаєте про горох?

- Сьогодні на уроці ми познайомимося із казкою Г.Х. Андерсена "П'ятеро з одного стручка".

Горошини, стручок, трубочка, хлопчик, дівчинка.

- Прочитайте. Припустіть, що буде казка?

Б) Первинне знайомство з твором

Читання тексту вчителем.

- Які почуття викликала у вас казка? (Відповіді дітей)

- Що ви думали, коли слухали казку? (Відповіді дітей)

– Коли стало особливо сумно? (Відповіді дітей)

- Чи змінювався ваш настрій? (Відповіді дітей)

В) Словникова робота

- Прочитайте казку, наголосіть на незрозумілих словах.

– Які незрозумілі слова зустрілися?

Передчуття –почуття очікування чогось невідомого.

Бузина -чагарник з чорними або червоними ягодамиСлайд 8

Каморка -маленька кімнатаСлайд 9

Піденна робота –непостійна робота за певну плату.

Худодушна –слабка здоров'ям, без сил, дуже худа.

Блакитний зоб -нижня частина харчового горла голубаСлайд 10

Розібрати -видужати, розповніти.

Затхла вода -застоялася, з неприємним запахом.

Горяче віконце -віконце на горищіСлайд 11

Г) Аналіз тексту.

Читання 1 частини казки.

- Про що ця казка? (про життя п'яти горошин).

- Хто із героїв тобі сподобався і чому?

- Як називався будинок, у якому жили горошини?

-Знайдіть у тексті і прочитайте: що говорили про навколишній світ горошини, поки вони сиділи разом у стручці? ( Усі горошини сприймали навколишній світ однаково: то зелений, то жовтий.)

- Як горошини опинилися на волі? Прочитайте. Хто також стріляв?

- Що кожна казала горошина, коли хлопчик стріляв ними?

- Про що мріяла кожна горошина? Чи можна сказати, що серед горошин були ліниві та хвалькі? (У канаві, на сонці). Прочитайте.

- Яка доля спіткала кожну з горошин? Перекажіть.

- Що сталося з тією, що хотіла полетіти на Сонце? Чому, сидячи в канаві, вона продовжувала стверджувати: "Я найчудовіша з усіх п'яти?" (Горошина була дурною і хвалької.)

Фізкультхвилинка.

Читання 2 частини казки до кінця «по ланцюжку».

Розмова за змістом:

- Знайдіть слова, які дозволяють яскраво уявити, якою була дівчинка. У якому стані вона була? "Не жила, не вмирала".

- Прочитайте опис оселі бідної жінки. Усно намалюй йому ілюстрацію.

-Куди потрапила п'ята горошина?

Знайди розмову матері та доньки. Читання з ролей.

- Коли в матері з'явилася надія, що донька видужає? А ти колись це зрозумів?

- Яке диво сталося?

- Як ви думаєте, чому дівчинка видужала? (Горошина проросла і своєю красою радувала дівчинку. Дівчинці захотілося жити, адже в неї тепер буде свій садок).

- Визначте своє ставлення до перших чотирьох горошин і до останньої, п'ятої.

- Яка з п'яти горошин найпрекрасніша? Чому? (вдихнуло в дівчинку життя)

- Чому вчить казка? (Приносити людям користь)

- Що в казці вигаданого, казкового і що могло статися насправді?

- У якому розділівміщено цю казку?

- Що хотів Андерсен сказати нам цією казкою?

Висновок: Життя дане на добрі справи.

4. Рефлексія

«Гра – побажання»

- Справжня людина та, яка допомагає людям, приносить радість. Справжнє щастя – це коли ти комусь – то потрібен і можеш допомогти.

- Закінчити наш урок я хочу словами з вірша про добро:

Ти твори по життю одне добро,

Щоб від доброї думки множилося воно.

Від тепла в окрузі розквітнуть сади.

Адже добро всі люблять люди та квіти

5.Домашнє завдання:

- Яке завдання ви хочете виконати вдома? (Відповіді дітей)

- Пропоную вам підготувати читання розмови матері та дочки за ролями.

1) О.Н.Тішуріна. Письменники у початковій школі. Дидактичний посібник для уроків літературного читання. М.: ДРОФА, 2007. - 87с.

3) С.І.Ожегов, Н.Ю.Шведова. Тлумачний словник української мови. М.: ТОВ «ІТІ Технології», 2004. - 944с.

4) Л.І.Тимофєєв, С.В.Тураєв. Література: Довідкові матеріали: Книга для учнів. М.: Просвітництво, 1988. - 335с.

Біографія Г.Х. Андерсена.

Андерсен чув цікаві історії від бідних трудівників, а вдома переробляв їх і вигадував свої неймовірні історії. У будинку у хлопчика був лише один вдячний слухач – старий кіт Карл. Але Карл мав один недолік, кіт часто засинав, не дослухавши цікаву казку. Але хлопчик прощав кота, оскільки Карл не сумнівався в існування відьом, чаклунів, квітів, що говорять, і жаб з діамантовими коронами на голові.

Андерсен рано залишився без батька, ще хлопцем пішов на фабрику, допомагав мамі. А навчався вечорами у школі для бідних. Дорослі стали помічати талант дитини, він добре складав.

Християн вирішує їхати до Копенгагена вчитися. Він хотів стати співаком, але втратив голос, бо ходив у рваних черевиках.

У складній біографії письменника нелегко встановити той час, коли він почав писати казки.

Юнак Андерсен вважав себе будь-ким: співаком, поетом, сатириком, але не казкарем. Що ж його штовхнуло у світ казок? Може випадок у Копенгагені. Андерсен йшов вулицею, щось пишучи. Його помітила жінка, що сиділа біля вікна. Вона сказала своєму маленькому синові: «Дивись, іде наш поет, пане Андерсен. Під його колискову ти так добре засинаєш». Хлопчик схопив свого єдиного кульгавого солдатика, вибіг надвір, сунув солдатика в руку письменника і втік. То був нечувано щедрий подарунок, і Андерсен його оцінив.

Казки Андерсена не одразу визнали, з нього сміялися, нагадували про його бідне походження, але він не здавався, стійко переносив усі негаразди. У його казках оспівується справедливість, краса, любов, дружба, хоробрість, стійкість, доброта – все це властиво самому Андерсену. Він пишався своїм походженням.

На перший гонорар від своїх книг письменник рушив у подорож Європою.

Г.Х. Андерсен любив подорожувати, знайомитись із цікавими людьми.

Помер письменник у 1875 році. Більше казка не постукає у його двері. Але на могилі казкаря розпускається кущ його улюблених білих троянд.