Характер та доля Григорія Мелехова - Міжнародна Асоціація Розвитку Освіти

Смирнова Світлана Володимирівна, Архангельська область, м. Новодвінськ, заступник директора з УВР МОУ «ЗОШ № 4»

Характер та доля Григорія Мелехова

Цілі:

1. Освітні:

  • формування в учнів цілісного уявлення про особливості характеру та перипетії долі головного героя роману М.А. Шолохова "Тихий Дон";
  • закріплення в учнів умінь синтезувати отриману інформацію та робити висновки щодо поставленої проблеми;
  • введення у наукову картину світу учнів теоретико-понятійного апарату, пов'язаного з тематикою уроку, а також закріплення вже здобутих теоретико-понятійних знань;

2. Розвиваючі:

  • сприяння розвитку пам'яті, мислення, пізнавальної самостійності, грамотного мовлення учнів;
  • розвиток у учнів умінь роботи з художнім текстом;
  • активізація мисленнєвої діяльності учнів засобами художнього слова (розумні операції з аналізу творів, порівняння та зіставлення, з абстрагування та конкретизації, з систематизації);
  • розвиток у учнів навичок спільної науково-дослідної та евристичної діяльності;
  • активізація пізнавального інтересу до вивчення літератури

3. Виховні:

  • формування уявлень про українську літературу як духовну, моральну та культурну систему;
  • виховання в учнів любові до вітчизняної літератури;
  • залучення учнів до загальнолюдських духовно-моральних цінностей.

Завдання:

  • показати взаємозв'язок долі Григорія Мелехова з долею українського суспільства, довести неминучість трагедіїжиття головного героя;
  • синтезувати знання учнів про роман «Тихий Дон» в антропологічному аспекті (характер головного героя, загальнолюдські ідеали та цінності);
  • оцінити результати засвоєння цієї теми (знання тексту, вміння аналізувати тощо.).

Тип уроку: комбінований.

Вигляд уроку: урок-бесіда.

Методи:

1. За джерелом отримання знань:

  • словесні (розмова, оповідання);
  • наочні (ілюстративні).

2. За рівнем активності пізнавальної діяльності:

  • евристичний (творча робота; пошук учнями рішень поставлених освітніх та виховних завдань);
  • пояснювально-ілюстративні (розмова, словесні пояснення).

3. За функціями:

  • методи самостійної роботи учнів з осмислення та засвоєння матеріалу;
  • методи навчальної роботи щодо застосування знань на практиці та вироблення умінь та знань (уміння чітко формулювати думки, застосовувати отримані знання в актах комунікації, уміння самостійно мислити).

Міжпредметні зв'язки:

  • з психологією (складання психологічного портрета).

Теоретико-понятійний апарат:

Закріплення: роман-епопея, образ героя, характер.

Введення терміна: катарсис.

Випереджальне домашнє завдання за групами:

1 група – ХАРАКТЕР

2 група – ТЕМПЕРАМЕНТ

3 група – ВОЛЬОВІ ЯКОСТІ (ЛІДЕР та ВЕДОМИЙ)

План уроку

  1. Організаційний момент (1 хв).
  2. Розмова за матеріалами попереднього уроку (10 хв.).
  3. Основний перебіг уроку (25 хв.).
  4. Формулювання висновків уроку (5 хв.).
  5. Домашнє завдання (2 хв).
  6. Підбиття підсумків (2 хв.):
  • виставлення оцінок керівниками груп.

Тривалість уроку: 45 хв.

1. Організаційний момент.

Учитель: Сьогодні на уроці ми продовжимо розмову про художню своєрідність роману Шолохова «Тихий Дон». Ми говоритимемо у тому, як у романі розкриваються особливості тієї епохи, на той час у історичних подіях, а й фактах приватного життя, з прикладу зображення письменником окремих особистостей, зокрема головного герояГригорія Мелехова.

Запишемо тему уроку:Характер та доля Григорія Мелехова

— Спробуйте сформулювати мету уроку: формування уявлення про особливості характеру та перипетії долі головного героя.

Молодці!

А тепер згадаємо основи літературознавства:

— Що таке роман?РОМАН – великий оповідальний художній твір зі складним сюжетом, у центрі якого – доля особистості.

— Що таке епопея? ​​ЕПОПЕЯ – великий художній твір, що розповідає про значні історичні події.

У літературі 19-20 століть з'являється такий жанр, як

Роман-епопея - це твір, в якому становлення характерів головних героїв відбувається в ході їхньої участі в історичних подіях. МОЛОДЦІ!

На попередніх уроках ми знайомилися з тим, як Михайло Олександрович Шолохов працював над своїми творами, з'ясували, що його твір «Тихий Дон» - роман-епопея.

— Назвіть ще один великий твір, що вивчається вами в 10 класі, який відноситься до того ж жанру. («Війна та мир».)

- Чи відрізняється роман-епопея Шолохова "Тихий Дон" від роману "Війна і мир" Л. Толстого?

Безумовно:

- Відсутність філософських узагальнень, міркувань про силу, що «рухає народами»;

- Немає теоретичного обґрунтування власної історичної концепції;

- Моноцентричність епопеї (один головний герой - Григорій Мелехов ).

2.

Давайте звернемося до образу головного героя.

Минулого уроку ми постаралися відповісти на наступне запитання:

Яким постає перед читачами роману Григорій Мелехов?

(Відповіді з використанням цитат із тексту записані у зошиті на попередньому уроці).

Учень: «Молодий, чорнявий, турків, як і всі Мелехови», гордий, незалежний, здатний на велике почуття. Головні риси Григорія (як і членів сім'ї Мелехових) - доброзичливість, чуйність, великодушність, працьовитість.

— Як відгукуються про нього інші герої:

Учень : «У душіГришка подобався за козацьку молодецтво, за любов до господарства та роботи » (Мирон Григорович Коршунов).

«Він іженишок хоч куди, і сімейство їхнє дужепрацююче … Працююча сім'я і при достатку» (Мати Наталії).

«Мелеховиславні козаки » (дід Гришака).

Учитель: Вірно.

— Шолохов називає Григорія «Добрий козак». Який же зміст вкладає він у ці слова і в яких епізодах найповніше розкривається особистість Григорія Мелехова?

Учень : Григорій Мелехов найяскрава особистість серед героїв «Тихого Дону», неповторнаіндивідуальність, натура цілісна, неординарна. Вінщирий і чесний у своїх думках і вчинках (особливо сильно це проявляється у його стосунках до Наталі та Ксенії). Найяскравіша риса Григорія – щирість. Він ніколи не брехав собі,завжди буввірним собі.

Учень : Григорійдуже емоційно реагує на все, що відбувається, у ньогочуйне серце. У ньому розвинене почуття жалю,співчуття, про це можна судити за такими, наприклад, сценами, як «На сіножаті», коли Григорій ненароком підрізав дикого каченя(частина перша, гл. 9 ), епізод із Франею(частина друга, гол. 11).

Або можна згадати сцену з убитим австрійцем, який є Мелехову уві сні, викликаючи душевні муки(частина третя, гл. 10.

Давайте подивимося на складений за вашими висловлюваннями кластер, (тобто об'єднання в систему однорідних одиниць), що відображає характер Григорія Мелехова.