Інтегрований урок з біології та хімії Хімія крові

біології

--> -->Головна » 2013 » Червень » 23 » Інтегрований урок з біології та хімії: "Хімія крові".
Муніципальна бюджетна освітня установа середня загальноосвітня школа №8 м. Кулебаки вчитель біології Шевцова Олена Олександрівна Інтегрований урок з біології та хімії. Тема: «Хімія крові». Тип уроку: узагальнюючий семінар.

Мета: узагальнити отримані на уроках хімії та біології знання про єдність процесів, що протікають у живій та неживій природі.

 Освітні: узагальнення учнів про внутрішнє середовище організму; значення та будова формених елементів крові; про властивості та функції крові; поняття імунітет; хім. склад гемоглобіну; згортання крові; хім..елементи крові; дифузія.  Розвиваючі: формування у учнів умінь проектної діяльності, здійснювати цілепокладання, обґрунтовувати вибір способу чи методу, шляхи діяльності, планувати, проводити самоаналіз, розвивати інтерес до предметів природного циклу; структурувати інформацію, виділяти головне, подавати у різних формах; вибирати способи та форми наочної презентації (продукту) результатів діяльності; взаємодіяти всередині групи, дійти згоди.  Виховні: формування потреби (мотивів, спонукань) поведінки та діяльності, спрямованих на дотримання здорового способу життя. Обладнання:

 Пробірки з реактивами для проведення якісної реакції на катіон заліза; прилад гемометр; сироватки крові.

 Сульфат заліза (II)

 Сульфат міді (II)

 Хлорид натрію  Червона кров'яна сіль К3 Оформлення кабінету:  Стенд: «Хімія людини; спрощена схема згортання крові; таблиця кров; газети. Підготовка учнів до уроку: за 2-3 тижні доуроку учням роздають питання підготовки.

ТЗН: комп'ютер, проектор.

1.Склад та функції крові.

2.Дифузія, осмос у клітини

3. Хімічні елементи у клітинах живих організмів.

4. Гемоглобін, його хім.

5.Хімічна природа процесу згортання крові.

6. Захисні бар'єри організму. Імунітет.

Хід уроку Психологічний настрій працювати: Діти встають , вчитель плескає мелодію в долоні, а учні її повторюють.

I-етап: введення у тему уроку

Вчитель хімії: наш семінар називається «Хімія крові», його мета – повторити та узагальнити відомості про хімічні елементи, отримані на уроках хімії, та про склад та функції крові, які ви отримували на уроках біології.

Вчитель біології: як знаєте, у нашому організмі протікають єдині біохімічні процеси. Сьогодні ми спробуємо вкотре це довести. Робота на семінарському занятті будуватиметься відповідно до переліку питань, з якими ви ознайомлені заздалегідь. По ходу уроку ви повинні виконувати виконувати різнорівневі завдання. (Лабораторна робота, завдання, питання).

Вчитель хімії 1. План уроку на дошці.

2. У ході уроку ви повинні скласти короткий конспект уроку та записи будіть вести у спеціальних зошитах для інтегрованих уроків.

ІІ-етап: Ставиться проблемне питання: «Чому кров називають «дзеркалом здоров'я»?

1. Склад і функції крові. (Це питання представлено у вигляді презентації, її виконували Бєляєв А., Підмарьов А.) Учитель біології: А зараз ми з вами поговоримо про групи крові докладніше. І давайте з вами подивимося слайди: Поширення груп крові у населення України та країн Європи. (див. диск) А зараз перейдемо до завдання з біології. Але спочатку дайте відповідь на наступне запитання: Людей з якою групою кровіможна назвати універсальними донорами?( відповідь учнів)(1) А кого-універсальним реципієнтам?( відповідь учнів) (4)

Завдання: До лікарні привезли потерпілого в аварії з сильною кровотечею, яка потребує переливання крові. Аналіз показав, що у потерпілого третя група крові, а в наявності виявилася кров першої та другої груп. Чи вдасться врятувати людину? (Відповідь учня з місця) Демонстраційний експеримент: «Визначення групи крові». (Вчитель) Обладнання: предметне скло, сироватки. Вчитель біології: Кров це теж тканина. Згадайте, різновидом якої тканини є кров? (8) (питання до класу.) Дійсно, кров-це різновид сполучної тканини. Охарактеризуйте коротко цей вид тканини (питання до класу.)

Кожен знає, що смак крові трохи солонуватий. Вже давно звернули увагу на разючу схожість складу людської крові та морської води. Така схожість не випадкова. Воно постійно нагадує нам про гіпотези, згідно з якими зародження та розвиток життя відбулося в океані. Склад крові близький за вмістом солей до морської води, тому що до складу плазми входять різні солі. Їхня концентрація підтримується на певному рівні. Одна із солей плазми – це кухонна сіль. Згадайте, чому дорівнює концентрація цієї солі у плазмі крові, і як називається такий розчин? (Питання до класу). Справді, це фізіологічний розчин, концентрація якого дорівнює 0,9%. Поварена сіль у розчині знаходиться у вигляді іонів. Напишіть рівняння реакції дисоціації хлориду натрію (один із учнів працює біля дошки). NaCI = Na + + CI-

Питання класу: Чим відрізняється атом та іон натрію (електронна формула та схема)

Na0 - атом +!! Na) 2) 8) 1 1S22S2Р63S1

+11 Na) 2) 8) 1S22S2Р6 А тепер вирішимо задачу. Скільки грамсолі та води потрібно взяти, щоб приготувати 250 г фізіологічного розчину масова частка солі в якому становить 0,9%? (На столи лунають картки з умовою завдання, один із учнів вирішує завдання біля дошки).

W(NaCl) = 0,9% m(NaCl)=w x m(р-ра)=250 х 0,009= m (р-ра)=250 р. 2,25 р. m(NaCl)-? m (H2O) = 250 - 2,25 = 247,75г. m(H2O)-? Відповідь: m(NaCl)=2,25 р. m(H2O)=247,75 р.

Вчитель біології: Отже, наступне питання. 2Дифузія в клітини. (це питання представлене презентацією підготували її Захарова К., П'яткіна Н.)

Вчитель хімії: Отже наступне питання: 3. Хімічні елементи у клітинах живих організмів. (це питання представлено презентацією, а підготували її Кулькова Ю., Іванова А.)

Вчитель хімії: Питання класу: у яких продуктах міститься багато калію? Відповідь учнів-курага, родзинки, сухофрукти, банан, шипшина, глід, червона та чорна смородина, кавун, диня. Вирішивши завдання, ми дізнаємося, скільки треба з'їсти кураги, щоб заповнити добову потребу організму калію. . Завдання: У 50 г кураги міститься 1,017 р. Калію. Скільки грамів кураги треба з'їсти, щоб отримати добову норму калію? Добова норма дорівнює 35 г.

Дано: Рішення: m(K)=3,5 г. m(кураги)=50 г. 1.017 р. – 50 г. кураги

m(K)=1,017 р. 3.5 р. – Х р.

m-? Х = 3.5 х 50 = 172 р. 1.017

Для зняття напруги та стресу: учні заплющують очі, вчитель торкається різних предметів олівцем, постукуючи при цьому по них. Після кожного удару учні повинні спробувати визначити той предмет, якого торкався вчитель. Учитель біології: Наступне питання нашого семінару: 4.Гемоглобін, його хімічний склад. (Представляють Корольова І., Тормозова Є.)

Інструктивна карта-видається кожному учню. Лабораторнаробота: «Визначення катіону двовалентного заліза». Мета: навчитися визначати катіон двох валентного заліза. Устаткування: пробірки, штатив. Реактиви: сульфат заліза (II), сульфат міді (II), хлорид натрію, червона кров'яна сіль.

Послідовність виконання досвіду Спостереження висновки Рівняння реакцій 1 2 3

У міру виконання лабораторної роботи перевіряється знання техніки безпеки та правил поводження з хімічним посудом та реактивами. Учні перевіряють самі, один в одного (взаємоперевірка) Слайд з рівняннями реакцій на дошці.

3FeSO4 + 2K3[Fe(CN)6] = Fe3[Fe(CN)6]2 + 3K2SO4 3Fe2+ + 3SO42- + 6K+ +2[Fe(CN)6]3- = Fe3[Fe( CN)6]2 + 6K+ + 3SO42- 3Fe2+ + 2[Fe(CN)6]3- = Fe3[Fe(CN)6]2

Вчитель біології: наступне питання: 5. Хімічна природа процесу згортання крові. (Лобанова Є. та Чураєва О.)

Вчитель біології: Біологічна задача: Якщо судно в морі отримує пробоїну, команда намагається закрити діру, що утворюється, будь-яким підсобним матеріалом. Природа вдосталь забезпечила кров своїми латами. Назвіть їх. Відповідь: До складу формених елементів входять тромбоцити. За своїми розмірами вони дуже малі, всього 2-4 мк. Але при невеликому пошкодженні тканин під впливом ферменту негайно починають злипатися, утворюючи грудочку, яка тимчасово закриває місце поранення судини. Вчитель хімії: Наступне питання. 6. Захисні бар'єри організму. Імунопрофілактика.(Презентацію виконали Пічугіна К., Мішина Ю.) Завдання: Що потрібно взяти з собою лікареві в вогнище спалахнув інфекційного захворювання-вакцину або сироватку? (Питання класу). Відповідь: Для термінової боротьби зі збудником інфекційного захворювання необхідно ввести готові антитіла – лікувальну сироватку. III – етап Висновок Вчитель хімії: отже, живіорганізми характеризуються виключно складною у хімічному відношенні структурою. Дані біології та хімії поєднуються в загальну науку - біохімію. Біохімія - грає об'єднуючу роль, допомагає зрозуміти, як працюють біологічні системи, допомагає довести спорідненість між живими організмами, єдність їхнього походження.

Вчитель біології: Давайте згадаємо яке питання ми поставили на початку уроку: «Чому кров називають дзеркалом здоров'я»? відповідь учнів. Тому, що кров може дати інформацію про захворювання або відхилення у здоров'ї людини. Для цього проводять аналіз крові, склад крові - кількість червоних і білих кров'яних клітин, кількість гемоглобіну, швидкість згортання крові, кількість цукру, кількість і склад білка.

Вчитель хімії: Здайте зошити. Оцінка за презентації п'ять, і з хімії, і з біології, і з інформатики, за роботу на уроці. на наступному уроці за домашнє завдання. Вчитель біології: В якості домашнього завдання ви отримаєте картки із завданнями, у яких узагальнюються відомості про хімію крові.

А закінчити наш семінар ми хочемо віршем С. Острового (вчителі читають разом):

Людина - адже вона теж природа Він теж захід сонця і схід. І чотири в ньому пори року І особливий у ньому музики хід

І особливе таїнство кольору, то з жорстоким, то з добрим вогнем. Людина-він зима, або літо, Або осінь з грозою та дощем.

Все вмістив у собі-версти і час, і від атомних бур він осліп. Людина - він і ґрунт, і насіння, І бур'ян серед поля, і хліб.

І яка в ньому блимає погода? Скільки в ньому самотності? Зустріч? Людина-вона теж природа ... Так давайтеприроду берегти. IV. Рефлексія: