Як за допомогою держави розширити житло
Анонім зараз досить багато програм - з цим питанням вам потрібно звернутися до відділу житлової політики до Адміністрації, для початку вашу родину мають визнати такими, що потребують.
Потрібно визнання такими, що потребують житла, на підставі ст. 51 ЖК РФ.
Коли народиться друга дитина, Ви маєте право звернутися із заявою до територіального відділення ПФР за місцем проживання на отримання маткапіталу.
Стаття 50. Норма надання та облікова норма площі житлового приміщення
4. Обліковою нормою площі житлового приміщення (далі - облікова норма) є мінімальний розмір площі житлового приміщення, виходячи з якого визначається рівень забезпеченості громадян загальною площею житлового приміщення з метою їх прийняття на облік як такі, що потребують житлових приміщень.
5. Облікова норма встановлюється органом місцевого самоврядування. Розмір такої норми не може перевищувати розміру норми надання, встановленої цим органом.
3) які проживають у приміщенні, яке не відповідає встановленим для житлових приміщень вимогам;
Стаття 52. Прийняття на облік громадян як нужденних у житлових приміщеннях
3. Прийняття на облік громадян як нужденних у житлових приміщеннях здійснюється органом місцевого самоврядування (далі - орган, який здійснює прийняття на облік) на підставі заяв даних громадян (далі - заяви про прийняття на облік), поданих ними до зазначеного органу за місцем свого проживання. або через багатофункціональний центр відповідно до укладеного ними в установленому Урядом України порядку угодою про взаємодію. У випадках та в порядку, встановлених законодавством, громадяни можуть подати заяви про прийняття на облік не за місцем свого проживання. Прийняття назазначений облік недієздатних громадян здійснюється на підставі заяв про ухвалення на облік, поданих їх законними представниками.
4. Із заявами про прийняття на облік повинні бути подані документи, що підтверджують право відповідних громадян перебувати на обліку як такі, що потребують житлових приміщень, крім документів, які отримують за міжвідомчими запитами орган, який здійснює прийняття на облік. Громадянину, який подав заяву про прийняття на облік, видається розписка в отриманні від заявника цих документів із зазначенням їх переліку та дати їх отримання органом, який здійснює прийняття на облік, а також із зазначенням переліку документів, які будуть отримані за міжвідомчими запитами. Органом, який здійснює прийняття на облік, самостійно запитуються документи (їх копії або відомості, що містяться в них), необхідні для прийняття громадянина на облік, в органах державної влади, органах місцевого самоврядування та підвідомчих державних органах або органах місцевого самоврядування організаціях, у розпорядженні яких знаходяться дані документи (їх копії або відомості, що містяться в них) відповідно до нормативних правових актів України, нормативних правових актів суб'єктів України, муніципальних правових актів, якщо такі документи не були подані заявником за власною ініціативою. У разі подання документів через багатофункціональний центр розписка видається вказаним багатофункціональним центром.
5. Рішення про прийняття на облік або про відмову у прийнятті на облік має бути прийняте за результатами розгляду заяви про прийняття на облік та інших поданих або отриманих за міжвідомчими запитами відповідно до частини 4 цієї статті документів органом, який здійснює прийняття на облік, не пізніше чимчерез тридцять робочих днів з дня подання документів, обов'язок щодо подання яких покладено на заявника, до цього органу. У разі подання громадянином заяви про прийняття на облік через багатофункціональний центр термін прийняття рішення про прийняття на облік або про відмову у прийнятті на облік обчислюється з дня передачі багатофункціональним центром такої заяви до органу, який здійснює прийняття на облік.
6. Орган, який здійснює прийняття на облік, у тому числі через багатофункціональний центр, не пізніше ніж через три робочі дні з дня прийняття рішення про прийняття на облік видає або надсилає громадянину, який подав відповідну заяву про прийняття на облік, документ, що підтверджує прийняття такого рішення . У разі подання громадянином заяви про прийняття на облік через багатофункціональний центр документ, що підтверджує прийняття рішення, надсилається до багатофункціонального центру, якщо інший спосіб одержання не зазначений заявником.
7. Порядок ведення органом місцевого самоврядування обліку громадян як нужденних у житлових приміщеннях встановлюється законом відповідного суб'єкта України.
Стаття 53. Наслідки навмисного погіршення громадянами своїх житлових умов
Громадяни, які з наміром набуття права перебувати на обліку як нужденних у житлових приміщеннях вчинили дії, внаслідок яких такі громадяни можуть бути визнані такими, що потребують житлових приміщень, приймаються на облік як нужденних у житлових приміщеннях не раніше ніж через п'ять років з дня вчинення зазначених навмисних дій.
Стаття 54. Відмова у прийнятті громадян на облік як такі, що потребують житлових приміщень
1. Відмова у прийнятті громадян на облік як нужденних у житлових приміщеннях допускається у разі,якщо:
1) не подано передбачені частиною 4 статті 52 Житлового Кодексу документи, обов'язок щодо подання яких покладено на заявника;
1.1) відповідь органу державної влади, органу місцевого самоврядування або підвідомчої органу державної влади або органу місцевого самоврядування організації на міжвідомчий запит свідчить про відсутність документа та (або) інформації, необхідних для прийняття громадян на облік як такі, що потребують житлових приміщень відповідно до частини 4 статті 52 цього Кодексу, якщо відповідний документ не був поданий заявником з власної ініціативи, за винятком випадків, якщо відсутність таких запитуваних документів або інформації у розпорядженні таких органів чи організацій підтверджує право відповідних громадян перебувати на обліку як такі, що потребують житлових приміщень;
2) представлені документи, які не підтверджують право відповідних громадян перебувати на обліку як такі, що потребують житлових приміщень;
3) не закінчився передбачений статтею 53 цього Кодексу строк.
2. Рішення про відмову в прийнятті на облік має містити підстави для такої відмови з обов'язковим посиланням на порушення, передбачені частиною 1 цієї статті.
3. Рішення про відмову в прийнятті на облік видається або надсилається громадянину, який подав відповідну заяву про прийняття на облік, не пізніше ніж через три робочі дні з дня прийняття такого рішення і може бути оскаржено ним у судовому порядку.