Юридична консультація

Чи слід оформити односторонню відмову від виконання договору, чи можна оформити відповідну угоду?

Як оформити розірвання договору?

Які дії у зв'язку із розірванням необхідно виконати на сайті закупівель?

Чи повинен замовник виставити неустойку виконавцю?

Чи повинен замовник повернути виконавцю суму грошового забезпечення?

ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ІП З ПРИПИНЕННЯМ ЙОГО ДІЯЛЬНОСТІ ПЕРЕХОДИТЬ НА ФІЗИЧНЕ ОСОБИ

Насамперед зазначимо, що право громадянина займатися підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи з моменту державної реєстрації як індивідуального підприємця (ІП) встановлено п. 1 ст. 23 ЦК України. При цьому жодного відокремлення майна, створення нової особи не відбувається. Громадянин, незалежно від цього, зареєстрований як ІП чи ні, набуває і здійснює правничий та обов'язки під своїм ім'ям (п. 1 ст. 19 ДК РФ). До того ж він відповідає за своїми зобов'язаннями всім належним йому майном, за винятком майна, на яке відповідно до закону не може бути звернено стягнення (ст. 24 ЦК України).

КРАЩИЙ ВАРІАНТ — УГОДА СТОРІН

Особливості розірвання договору (цивільно-правого договору) встановлено ст. 95 Закону №44-ФЗ. Відповідно до ч. 8 ст. 95 ФЗ-44 розірвання контракту допускається за згодою сторін, за рішенням суду, у разі односторонньої відмови сторони контракту від виконання контракту відповідно до цивільного законодавства. Замовник має право прийняти рішення про односторонню відмову від виконання контракту з підстав,передбаченим Цивільним кодексом України для односторонньої відмови від виконання окремих видів зобов'язань, за умови, якщо це було передбачено контрактом (ч. 9 ст. 95 Закону № 44-ФЗ).

Право замовника відмовитися від виконання договору надання послуг за умови оплати виконавцю фактично понесених ним витрат встановлено у п. 1 ст. 782 ЦК України. Виконавець може здійснити таке право лише за умови повного відшкодування замовнику збитків (п. 2 ст. 782 ЦК України). Водночас, на нашу думку, положення ч. 9 ст. 95 Закону № 44-ФЗ слід сприймати разом із іншими нормами цієї статті, регулюючими порядок одностороннього відмови замовника від виконання договору:

1) насамперед, замовник повинен належним чином повідомити виконавця про односторонню відмову від виконання контракту шляхом виконання вимог, встановлених ч. 12 ст. 95 Закону №44-ФЗ;

2) рішення замовника про односторонню відмову від виконання контракту набирає чинності, та контракт вважається розірваним через 10 днів з дати належного повідомлення замовником виконавця про односторонню відмову від виконання контракту (ч. 13 ст. 95 Закону № 44-ФЗ);

3) згідно з ч. 14 ст. 95 Закону № 44-ФЗ, замовник зобов'язаний скасувати рішення про односторонню відмову від виконання контракту, що не набуло чинності, якщо протягом десятиденного терміну з дати належного повідомлення виконавця про прийняте рішення про односторонню відмову від виконання контракту усунено порушення умов контракту, що послужило підставою для вказаного рішення. Також замовнику мають бути компенсовані витрати на проведення експертизи відповідно до ч. 10 ст. 95 Закону №44-ФЗ. Це правило не застосовується у разі повторного порушення виконавцем умов контракту,які відповідно до цивільного законодавства є підставою для односторонньої відмови замовника від виконання контракту.

Із сукупності зазначених норм ч. 12 – 14 ст. 95 Закону № 44-ФЗ буквально випливає, що розірвання контракту допускається замовником в односторонньому порядку. Це можливо за наявності порушень, які відповідно до цивільного законодавства є підставою для односторонньої відмови замовника та не виправлені контрагентом за договором протягом 10 днів з дати належного повідомлення замовником виконавця про односторонню відмову від виконання контракту. Якщо таких порушень немає або вони усунуті у зазначений термін, відмовлятися від виконання договору, на думку, замовник немає права.

Разом з тим для розірвання контракту за згодою сторін будь-яких спеціальних підстав не потрібно, досить згоди сторін на розірвання договору. У зв'язку з цим слід зазначити, що нормами ст. 34, 95 Закону № 44-ФЗ встановлено загальне правило про незмінність істотних умов контракту (цивільно-правого договору), у тому числі таких як його ціна. Але це зовсім не означає, що такий контракт (договір) має бути виконаний у повному обсязі у будь-якому випадку, незалежно від жодних об'єктивних обставин. Закон №44-ФЗ такої вимоги не містить. Понад те, видається, що така вимога суперечило б таким принципам закупівлі, як принцип відповідальності за результативність забезпечення державних і муніципальних потреб, принцип ефективності закупівель (ст. 6, 12 Закону № 44-ФЗ). Адже якщо потреба у наданні будь-яких послуг відпадає або їх обсяг уточнюється в ході виконання контракту в меншу сторону, кошти будуть витрачені на фактично відсутнюпотреба. Заборона зміну контракту не залишає багато варіантів вирішення подібних ситуацій. Один із найбільш очевидних — розірвання контракту (договору) за згодою сторін.

Таким чином, якщо під час виконання контракту потреба у виконанні робіт за договором відпала, замовник може укласти з постачальником угоду про розірвання контракту.

Інформація про розірвання контракту має бути розміщена замовником у Єдиній інформаційній системі протягом одного робочого дня, наступного за датою розірвання контракту (п. 26 ст. 95 Закону № 44-ФЗ). Інформація про розірвання контракту включається до звіту про виконання державного (муніципального) контракту та (або) про результати окремого етапу його виконання, що розміщується замовником в ЄІС протягом 7 робочих днів з дня розірвання контракту (при розірванні контракту за згодою сторін - з дня, визначеного угодою сторін про розірвання такого контракту (Закон № 44-ФЗ) Крім того, протягом 3 робочих днів з дня розірвання контракту замовник зобов'язаний направити до Федерального казначейства інформацію про розірвання контракту із зазначенням підстав для його розірвання (ч. 3 ст. 103 Закону № 1). 44-ФЗ) Інші зміни до відомостей, що містяться в ЄІС (на офіційному сайті), у зв'язку з розірванням контрактів за згодою сторін не вносяться.

ЧИ Є ШАНС ВИНИЩУВАТИ НЕУСТОЙКУВАННЯ?

ЯК БУТИ З ЗАБЕЗПЕЧЕННЯМ ВИКОНАННЯ КОНТРАКТУ

Відповідно до ч. 27 ст. 34 Закону № 44-ФЗ, до контракту включається обов'язкова умова про строки повернення замовником постачальнику (підряднику, виконавцю) (далі — контрагент) коштів, внесених як забезпечення виконання контракту (якщо така форма забезпечення виконання контракту застосовується контрагентом), проте порядок повернення сумизабезпечення Законом № 44-ФЗ не регламентовано. Водночас, передбачений ч. 3 ст. 96 Закону № 44-ФЗ метод забезпечення виконання договору як внесення коштів у зазначений замовником рахунок ніде у тексті цього Закону не називається заставою. Це, на наш погляд, визначає його як особливий, не названий у ЦК України спосіб забезпечення виконання зобов'язань (п. 1 ст. 329 ЦК РФ). Відповідно, застосовувати (крім як за аналогією) до зазначеного способу положення цивільного законодавства про будь-які інші способи забезпечення виконання зобов'язань підстав немає.

Відповідно до п. 1 ст. 393 ЦК України, на положеннях якого ґрунтується законодавство України про контрактну систему у сфері закупівель (ч. 1 ст. 2 Закону № 44-ФЗ), боржник зобов'язаний відшкодувати кредитору збитки, заподіяні невиконанням або неналежним виконанням зобов'язання, а в силу п. 1 ст. . 394 ГК РФ, якщо за невиконання або неналежне виконання зобов'язання встановлено неустойка, то збитки відшкодовуються у частині, не покритій неустойкою, якщо інше не передбачено законом чи договором.

Таким чином, цивільно-правова відповідальність за загальним правилом полягає в обов'язку відшкодувати збитки та сплатити неустойку у частині, що перевищує відшкодування збитків, або якщо це встановлено договором, поряд з таким відшкодуванням. Утримання більшої суми за тим самим загальним правилом має розглядатися як безпідставне збагачення - придбання майна за рахунок іншої особи, не засноване на законі або договорі (п. 1 ст. 1102 ЦК України).

Водночас ч. 23 ст. 95 Закону № 44-ФЗ встановлює, що при розірванні контракту у зв'язку з односторонньою відмовою сторони контракту від його виконання інша сторона має право вимагати відшкодування фактично понесеної шкоди,безпосередньо зумовленого обставинами, що є підставою для ухвалення рішення про односторонню відмову від виконання контракту.

Таким чином, за відсутності чіткого правового регулювання питання можливості не повертати суму забезпечення виконання контракту не виключено, що утримання замовником суми забезпечення контракту у разі його розірвання може бути визнано неправомірним.

Тетяна Чашина, Артем Барсегян,експерти служби правового консалтингу ГАРАНТ