Карамзін. Повість «Бідна Ліза» очимасучасного читача
Мета:поглибити поняття про сентименталізм; розкрити гуманістичний пафос повісті «Бідна Ліза»; удосконалювати навички аналізу художнього твору в єдності форми та змісту; формувати морально-етичні якості особистості.
Обладнання:роздавальний матеріал для роботи в групах.
I. Організаційний етап
ІІ. Постановка цілей та завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Вчитель. У повісті Карамзіна по-новому розвивається ідея позастанової цінності людини. не знатність і багатство, а душевні якості, здатність до глибокого почуття — головні людські достоїнства. Вони притаманні і селянам, як стверджує письменник. тільки селянки вміють по-справжньому, вірно, віддано, безкорисливо й самовіддано любити — ось про що написав повість Карамзін. І пояснюється це традиційним для сентименталістів протиставленням природності та штучності. З одного боку — просте, нехитре сільське життя, далеке від мирської метушні, марнославства, користолюбства і т. д. З іншого боку — життя міське, відірване від блаженної патріархальності, вже зіпсоване різноманітними спокусами, які несе з собою цивілізація.
Отже, ми знову звертаємося до проблеми, яка завжди хвилювала і завжди хвилюватиме людство: розум та серце. Ми знаємо, що сентименталізм (на відміну класицизму) стверджує культ почуття. але виявляється, що без розуму все ж таки не обійтися.
ІІІ. Робота над темою уроку
1. проектна діяльність учнів (робота у міні-групах)
1 група. Проблема взаємин у сім'ї
На чому ґрунтується добробут сім'ї? Чому батько Лізи був досить заможний селянин? Як би ви визначили "формулу" благополуччя сім'ї? Доведіть їїсправедливість.
2 група. Проблема виховання у повісті
Як намальовано у творі образ Лізи? Який характер героїні? Чому Ліза саме така? Ваша версія змісту назви твору.
3 група. Проблема виховання у повісті
Як представлений у творі образ Ераста? Поясніть причини та мотиви його вчинків, особливості поведінки.
4 група. Проблема кохання у повісті
5 група. Проблема гріха у повісті
6 група. Композиція твору
2. презентація результатів проектної діяльності представниками груп
Коментар для вчителя
Під час виступів представників груп учні роблять попутні записи у зошитах. Якщо відповідь виявиться неповною, будь-який учень, навіть з іншої групи, має право на доповнення. Першочергове право належить членам своєї групи. Вчитель коригує, рецензує відповіді учнів.
IV. Рефлексія.Підбиття підсумків уроку
Заключне слово вчителя
— українська література знала письменників більших, ніж Карамзін, її розвивали потужніші таланти. але за впливом на читача своєї епохи Карамзін стоїть у першому ряду, а за впливом на культуру на той час витримає порівняння з будь-якими, найблискучішими іменами.
8 історії української літератури Карамзін зіграв дуже важливу
V.Домашнє завдання
1. Дати письмову аргументовану відповідь на запитання: «Чи справді повість «Бідна Ліза» — типовий твір сентименталізму?»
2. Підготуватися до тематичної контрольної роботи на тему «Класицизм».
3. Індивідуальні випереджувальні завдання: підготувати монологи від імені Дж. Байрона про різні періоди його життя та творчості (7 учнів).