Класна година у 4-му класі на тему - Вчимося слухати та чути

Мета: допомогти усвідомити важливість уміння слухати та чути у процесі спілкування з оточуючими людьми; допомогти учням у оволодінні правилами доброго слухання, спонукати працювати над собою.

Хід заняття

Вступна розмова.

На минулому занятті ми говорили з вами, що таке спілкування, називали якості, які заважають та допомагають спілкуванню, грали у гру “Питання-компліменти”. Сьогодні наша класна година буде присвячена темі: “Вчимося слухати і чути”.

Люди спілкуються одне з одним усе життя. Вчені підрахували, що з часу, необхідного для спілкування з оточуючими людьми:

9% - ми пишемо, 16% - читаємо, 30% - говоримо, 45% - слухаємо.

Більшість людей вважає, що найкращий співрозмовник – близький друг. Це пояснюється тим, що сама дружба народжується на основі здатності слухати один одного, ставитись із щирим інтересом та участю до проблем співрозмовника.

Уміння слухати є обов'язковою умовою ефективного спілкування. Навіщо нам потрібно уважно слухати?

Робота із малюнками.

Розглянь малюнки. Як ти гадаєш, з якою метою слухають герої на малюнках своїх співрозмовників?

тему

4-му

тему

4-му

4-му

Зробіть висновок: слухаємо, щоб отримати інформацію, дізнатися щось нове, цікаве, щоб допомогти іншій людині, поспівчувати, співпереживати.

Інсценування діалогу "Телефонна розмова".

Чи має значення, як вас слухають?

Давайте послухаємо сценку у виконанні наших дівчаток, яка називається “Телефонна розмова”.

- Марино, слухай, що я тобі розповім!

- То тобі собаку купили?

- Невже кошеня подарували?

- Слухай, а мені батьки завждидарують, що я хочу!

- Ні, я хочу про школу.

- А, я знаю, нас у другу зміну переводять, бо ремонт робитимуть.

- Так ні ж! Ти мене послухай!

- Ой, вибач, мене мама кличе. До швидкого, я тобі передзвоню!

Чи залишилися дівчатка задоволені розмовою одна з одною? Чому?

Які сигнали допомагають зрозуміти, що тебе слухають?

(Уважний погляд, кивок голови, посмішка, насуплені брови, поза людини).

До чого може спричинити невміння уважно слухати? (Пропустив щось важливе для себе, засмутив інших).

Виявляється вміння слухати, можна тренувати за допомогою ігор та вправ, чим ми сьогодні й займемося.

Вправи

Виконуються у парах.

Перший учасник висловлює якусь думку.

Мета “Того, хто слухає” - намагатися почути точку зору співрозмовника, а не сформулювати в цей час свою.

1. Що відчував слухач? 2. Як себе почував той, хто говорить? 3. Що допомагало і що заважало співрозмовникам?

Оповідач висловлює свою точку зору з будь-якої теми, що його цікавить.

Мета “Того, хто слухає” - не так слухати співрозмовника, скільки намагатися сконцентруватися на своїй точці зору з цього приводу і не вступати в обговорення.

Під час обговорення відпрацьовуються такі питання:

1. Що відчував кожен із співрозмовників? 2. Що хотілося зробити? 3. Що “слухач” зрозумів зі сказаного? 4. Який сенс насправді?

Мета "Того, хто слухає" - швидше висловитися самому, але не перебивати співрозмовника.

Як змінюється поведінка мовця (міміка, жести, манера, голос) у процесі розмови?

Учнями формулюються та записуються на дошці “правила доброго слухання”.

Гра "Телефакс"

Мета: опрацювативміння активного слухання

Час проведення: 10 хвилин.

Намалювати на аркушах паперу кілька нескладних для зображення об'єктів: дерево, будинок, рибу, квітку. Крім того, кожній команді знадобляться папір та олівець.

1. Група ділиться на команди по шість-вісім гравців у кожній. Усі сідають один за одним на стільці (спинки стільців треба повернути убік) або на підлогу. Перший у ряду гравець отримує чистий аркуш паперу та олівець, останній – картку з малюнком (більше її не повинен бачити ніхто). 2. Кожна команда зараз працюватиме як телефакс. Члени команди намагаються якнайшвидше і точніше переправити повідомлення. Це повідомлення - просте зображення предмета, який малюється вказівним пальцем на спині сидить попереду. Гравці не повинні розмовляти між собою. 3. Коли "повідомлення" дійде до першого члена команди, він зображує на аркуші паперу предмет, який, як йому здається, малювали на його спині і кричить "Готово!". Після цього можна порівняти обидві картки. 4. Підбиття підсумків гри:

Чи злагоджено працювала команда?

Як можна підвищити ефективність роботи?

Чому швидкість, з якою команди виконували завдання, була різною?

Чи сподобалася вам гра? Що викликало труднощі?

Підсумок заняття.

Як ви вважаєте, та тема, яку ми торкнулися сьогодні на занятті, важлива в нашому житті? Чому?

Ладиженська Т.А. Дитяча риторика в оповіданнях та картинках. М., 2001.