Класна година - Вода - джерело життя

Мета: Розширення уявлення учнів про роль води в житті людини, виховання дбайливого ставлення до прісної води та водних ресурсів.

Завдання:

  • Показати значення води у житті людини
  • Виховати дбайливе ставлення до прісної води
  • Формувати ціннісні відносини школярів до свого здоров'я
  • Сприяти розвитку навичок спільної діяльності

Устаткування: презентація “Вода-джерело життя”

Хід заняття

Слайд №1"Вода - джерело життя"

Учитель:“Вода, у тебе немає ні смаку, ні кольору, ні запаху, тобою насолоджуються, не знаючи, що ти таке. Не можна сказати, що ти потрібна для життя: ти – саме життя. " Антуан де Сент-Екзюпері

Вода - найпоширеніша неорганічна сполука на нашій планеті. Вода - основа всіх життєвих процесів, єдине джерело кисню в головному процесі, що рухається на Землі - фотосинтезі. Останнім часом виник гострий дефіцит прісної води. Вже зараз близько третини Землі відчуває нестачу чистої прісної води. Виниклий дефіцит води пов'язаний також із забрудненням водойм промисловими та побутовими стоками.

Слайд №2-№3 "Всесвітній день води"

Ми щодня стикаємося з водою, але чи замислюємося ми про неї?

Чи можемо ми прожити без чистої води хоча б день? Чи раціонально ми використовуємо цінний природний ресурс? Як треба ставитись до води?

На ці та інші питання нам доведеться відповісти під час заняття.

Ви чули про воду? Кажуть, вона скрізь! У калюжі, в морі, в океані І у водопровідному крані. Як бурулька, замерзає, У ліс туманом заповзає, Льодовиком у горах зветься, Стінкою сріблястою в'ється Середвисоких, струнких ялин, Рушається потоком селів. На плиті у вас кипить, Паром чайника шипить, Розчиняє цукор у чаї. Ми її не помічаємо, Ми звикли, що вода – Наша супутниця завжди!

Вчитель: пропоную конкурс "Вода - джерело життя"

Завдання: у своєму міні-оповіданні дати відповідь на запитання – навіщо потрібна вода?

(вислуховуються відповіді учнів)

Слайд №5 "Скільки води необхідно для їжі?"

Вчитель: Кожен із нас випиває 2-4 літри води на добу. Але більшість води надходить у наш організм з їжею. Наприклад, для виробництва 1кг яловичини потрібно близько 100 000 літрів води, а 1 кг пшениці "обходиться" в 1500 літрів (див. дані таблиці) Таким чином, виходячи з даних таблиці можна зробити висновок, що одним з найбільш значних водоспоживачів є сільське господарство.

Учениця: Я хочу розповісти про функції води у нашому організмі.

  1. Регулює температуру тіла.
  2. Забезпечує доставку кисню та поживних речовин до всіх клітин.
  3. Допомагає перетворювати їжу на енергію.
  4. Допомагає засвоювати поживні речовини.
  5. Захищає життєво важливі органи.
  6. Виводить шлаки та відходи продуктів життєдіяльності.

Слайд №6 “Цікаві факти про воду”

Учень: Організм людини як споживає воду, а ще й виводить, тому необхідно постійно відновлювати баланс води у організмі. За добу людина втрачає 2-2,5 літрів води. Тільки при диханні людина втрачає в середньому понад 300 г води. Людина дуже гостро відчуває зміну вмісту води у своєму організмі. При втраті води в кількості 2% - з'являється почуття спраги, 6-8% - напівнепритомність, 10% - галюцинації, порушення ковтання, 10-20% небезпечно для життя. ТакимТаким чином, мати необхідну кількість чистої питної води є обов'язковою умовою життя людини.

Слайд №7 "Майже чверть світових запасів води зосереджено в Україні"

Вчитель: Хлопці, чи замислювалися ви, як ми витрачаємо воду?

Справа в тому, що ми звикли, що в нашій країні є надлишок водних ресурсів. Україна належить до країн, найбільш забезпечених водними ресурсами (на території нашої країни чверть світових запасів прісної води), вартість води у нас одна з найнижчих у світі, тому ми ставимося не економно до води, не бережемо свої ресурси, безтурботно ставимося до них .

До чого може призвести така безвідповідальна поведінка?

За великої кількості водойм на нашій планеті, запаси прісної води, придатної для пиття, обмежені. Сьогодні світова потреба у воді вже перевищує половину середньорічного стоку всіх рік Землі. Нестачу води зазнає понад 2,5 мільярда людей. Зі зростанням та розвитком міст і виробництв дефіцит збільшуватиметься. І одного разу ми теж можемо опинитися у ситуації, коли спрага стане нашим звичним станом.

Учениця: В Україні прийнято цільову програму “Чиста вода”. Вона передбачає такі заходи:

  • раціональне використання водних ресурсів;
  • забезпечення безпеки гідротехнічних споруд;
  • підвищення рівня захищеності водних ресурсів;
  • ухвалення законодавчих актів.

Учениця: Одних зусиль держави щодо збереження водних джерел недостатньо. Необхідно, щоб кожен громадянин України взяв участь у цьому проекті.

А що ми можемо зробити ми?

Ось нехитрі правила, дотримання яких дозволить забезпечити водою наших нащадків:

  • Закривайте кран під час чищення зубів.
  • Вчасно усувайте протікання.
  • Не виливайте вканалізацію токсичну побутову хімію (розчинники, очищувачі) та лікарські препарати.
  • Не використовуєте токсичні добрива у саду.
  • Не розкидайте сміття навколо водойм.
  • Намагайтеся мити машину на спеціалізованих мийках, де застосовується система багаторазового використання води

Слайд №8 "Вода для життя"

Вчитель: Я пропоную всім вікторину. На запитання легко відповість той, хто був активним та уважним сьогодні, хто багато читає та вміє слухати.

Вікторина "Вода для життя"

1. Яка кількість наявної на земній кулі води годиться для споживання людиною?

2. У якому озері знаходиться 80% усієї прісної води нашої країни та п'ята частина прісної води всієї планети?

3. На який вид людської діяльності витрачається найбільша кількість води?

Б - приготування їжі

4. Скільки літрів води на день використовує міський житель, якщо йому необхідно прийняти душ, помити посуд, випрати одяг, спустити воду в туалеті тощо. ?

А – 2 – 5 літрів Б – 100-300 літрів В – 1000-1500 літрів

5. Уявіть, що з крана капає вода. Скільки води губиться через такий несправний кран на добу?

Б - приблизно склянка води

В – приблизно 6 літрів води

6. На виготовлення чого використовується найбільше води?

7. Скільки літрів води знадобиться, щоб виростити кілограмове курча?

8. Скільки літрів води знадобиться, щоб виростити 1 кг рису та 1 кг яловичини?

А - 1 кг рису: 19 л / 1 кг яловичини: 100 л

Б - 1 кг рису: 190 л/1 кг яловичини: 1000 л

В – 1 кг рису: 1900 л/1 кг яловичини: 100000 л

9. Скільки людей у ​​всьому світі не мають доступу до безпечних джерел води?

1. Тільки близько0,25% усієї води на земній кулі може бути використано для задоволення людських потреб.

Факт: 90% усієї прісної води міститься у льодовиках та полярних льодах або зберігається у водоносних шарах на великій глибині.

3. 70% усієї води використовується для зрошення

4. Об'єм споживаної води мешканцем міста становить близько 300 літрів на добу.

5. Так, з крана, що капає, втрачається до 100 літрів води на добу, що приблизно дорівнює восьми відрам води.

Факт: якщо кран протікатиме протягом року, буде втрачено приблизно 35000 літрів чистої прісної води.

Д6. Для виробництва 1 літра пива потрібно 25 літрів води.

Для виробництва 1 кг вовни необхідно 150 літрів води

Для виробництва 1 кг паперу потрібно 300 л води.

7. 3500 літрів = 1 кг курча – бройлера

Факт: Курча випиває невелику кількість цієї води. Більшість води використовується у тому, щоб виростити йому корм.

8. Щоб виростити рис, необхідно приблизно 1900 літрів води. Рис – найбільший “водохліб” із усіх зернових культур. Щоб отримати один кг яловичини, потрібна величезна кількість води – 100000 літрів.

Факт: тварини випивають невелику частину цієї води, більша її частина використовується для вирощування для них корму.

9. Так, наприкінці 1999 р. близько мільярда людей не мали доступу до безпечних джерел води.

Факт: 2,4 мільярда не мало доступу до сучасних санітарно-технічних споруд. Це становить понад 13 всього населення земної кулі.