Комплексне заняття з ОБЖ «Подорож пожежної безпеки»
Комплексне заняття з ОБЖ
«Подорож пожежної безпеки»
(старша група)
Мета:закріплення знань пожежної безпеки.
- закріпити знання дітей про небезпечні ситуації, причини виникнення пожежі та правил поведінки під час пожежі;
- вчити орієнтуватися у проблемних ситуаціях;
- знайомити з вогнем та його властивостями;
- закріпити знання дітей щодо професії пожежного;
- розширити словник дітей на тему пожежна безпека;
- виховувати у дітей потребу у турботі про свою безпеку;
- Продовжувати знайомити з нетрадиційними техніками в ізодіяльності.
Хід заняття:
Вихователь: Хлопці, сьогодні ми з вами вирушаємо у захоплюючу та корисну подорож країною безпеки. Я запрошую вас пройти в автобус (діти сідають на стільці, що імітують автобус). Поки ми їхатимемо, я розповім вам казку.
«В одному невеликому містечку жила-була сірник. Вона була веселою, пустотливою дівчинкою. Дуже вона любила танцювати, та так танцювала, що забувала про все на світі. Зайнялася і відразу загорялася. Танцюючи, вона зачіпала штори, предмети в будинку, виходячи на вулицю - за дерева, будинки, кущі, траву і все, що їй траплялося по дорозі. Все це згоряло. Люди почали її боятися. Її це не подобалося, бо тільки люди могли дати їй життя. Адже це вони її робили. І ось одного разу вона прийшла до майстра, який робив сірники та попросила про допомогу. Адже вона хотіла приносити користь людям, а лише шкодила. Майстер добре подумав і вирішив сірникові допомогти. Вигадав їй будинок, де можна сховатися і відпочити - це сірникова коробка. Поклав її не одну, а із сестричками. З того часу неслухняний сірник живе всірниковій коробці».
Сподобалася вам казка? Я пропоную вам пограти в гру «Корисність та шкода вогню».
Вихователь: сірником ми запалюємо вогонь. А яку користь приносить вогонь?
Діти: За допомогою вогню ми варимо їжу, обігріваємо житло, освітлюємо вдома.
Вихователь: Яка шкода завдає вогонь? Що може статися від необережного поводження з вогнем?
Діти Можуть згоріти речі, квартира, будинок, ліс.
Вихователь: від чого трапляються пожежі?
Діти: Пожежі бувають від ігор із сірниками, запальничками, від залишених увімкнених електроприладів, включених газових плит.
Вихователь: Молодці, хлопці та дівчата. Ось ми й приїхали.Перша зупинка.Музей пожежної безпеки.Проходьте до першого залу нашого музею. Тут знаходиться «картинна галерея». Вона незвична, здогадалися чому? (На кожній картині намальовано правила безпечної поведінки з вогнем.
Діти розглядають кожну картину, пояснюють, чому виникла небезпечна пожежна ситуація і як діяти в даному випадку. Після кожного пояснення дитини вихователь робить висновок, використовуючи віршовану форму.
- Правило перше стосується кожного, правило перше найважливіше! Надворі, і в кімнаті про нього хлопці пам'ятайте. Сірники не чіпай, у сірниках вогонь!
- Правило друге легко запам'ятати можна: з електроприладами будьте обережні, з праскою та чайником, з плитою та паяльником!
- Правило третє: Не залишайте палаючий газ, за газом потрібне око та око
- Правило четверте: хочемо тебе застерегти, не розпалюй без дорослих пекти
- Правило п'яте: Приємно в лісі посидіти біля багаття, коли ж додому повертатися пора, перед відходом багаття не шкодуй, землею закидай і водою залий
Хлопці, якщо ми з вами дотримуватимемося цих правил, з нами ніколи не станетьсябіди.
А хто ж допомагає людям впоратися із пожежею? (Пожежні). Про професію пожежника ми з вами дізнаємось, якщо пройдемо до наступної зали нашого музею. Проходьте.
Що ви знаєте про форму пожежника? Подивіться, яка форма була у пожежника раніше (звертаємо увагу на фотографії пожежних минулих років). А зараз подивіться (звертаю увагу на сучасну форму): пожежник одягнений у спеціальний костюм, який не промокає та не горить у вогні. Скажіть, а навіщо пожежному каска? (захищає голову від ударів, якщо на пожежника щось упаде). Пропоную поміряти каску (старого та нового зразка). Діти діляться враженнями. Коли трапляється пожежа, це небезпечно, а гасити пожежу нелегко. Як ви вважаєте, яким має бути пожежник? (сміливим, відважним, сильним, хоробрим, добрим). Яких людей не візьмуть до пожежників? Що потрібно, щоб стати пожежним? (займатися спортом, вміти слухати, знати багато правил щодо порятунку людей).
Наша подорож продовжується. Займаємо свої місця. Вихователь запитує дітей: Яка техніка допомагає пожежникам, чому пожежна машина червона, який номер необхідно набрати, щоб викликати пожежників, що сказати?
Наступна зупинка«Експериментальна лабораторія»
Тут ми з вами проводитимемо досліди з вогнем. Познайомимося з вогнем та його властивостями. Щоб пройти в лабораторію, потрібно проти через тунель (пролазять під дугою). Мільйон років тому люди навчилися добувати вогонь. В руках людини він давав світло та тепло. На вогні люди готували собі їжу, захищалися від диких звірів, які могли напасти на людину. Але варто було вогню дати волю, залишити без нагляду, як добрі дії ганя перетворювалися на зло. Пожежі відбуваються і сьогодні. І дуже часто там, де люди необережно поводяться з вогнем. Люди отримуютьопіки та отруєння. Зараз ми з вами проведемо досліди із вогнем. І будемо дуже обережні.
Вихователь запалює свічки. Діти, що ви побачили? (Вогник). Він яскравий, вродливий, привертає до себе увагу. Чи можна до нього торкнутися? Поясніть чому? (Відповіді дітей)
Досвід 1. Якщо вогонь стає небезпечним, як людина може впоратися з ним? (згасити). Чого боїться вогонь? (води, снігу, піску, землі).

Досліди 2, 3. Проводяться аналогічно коїться з іншими матеріалами: піском, землею (якщо заняття проходить взимку – снігом).
Досвід 4. А тепер проведемо останній досвід та зробимо відповідні висновки. Свічку, що горить, накриваємо скляною колбою. Що відбувається з вогнем (він гасне). Чому вогонь погас? Без повітря вогонь не може існувати. Тому, коли доступ повітря припинився, він згас.
На цьому наша робота у лабораторії закінчена, продовжимо шлях. В автобусі ставить запитання: Чи можна дітям користуватися сірниками, чи можна самостійно включати електропобутові прилади, чим можна гасити пожежу, що потрібно робити, якщо пожежа таки сталася?
Хочу вам дати одну пораду:
Хто з вогнем необережний,
У того пожежа можлива,
Хлопці, пам'ятайте про те,
Що не можна грати із вогнем.
На цьому наша подорож закінчилася, ми повернулися до дитячого садка. Чи сподобалася вам наша подорож? Давайте пограємо (проводиться рухлива гра «Вогонь» /ОБЖ для дітей дошк. віку/ Дитинство-прес,2010,с.160)
Ми з вами сьогодні дуже багато дізналися, і зараз я пропоную вам зобразити у своїх малюнках, як виникла пожежа та як пожежники з нею справляються (проводитьсямалювання в нетрадиційній техніці з елементами аплікації «Відважні пожежники»/збірка «Веселе різдво «РОСМЕН», 1996, с.8).