Конспект пізнавального, проектно-дослідницького заняття «Загадки космосу» у підготовчій
Наталія ШевельоваКонспект пізнавального, проектно-дослідницького заняття «Загадки космосу» у підготовчій до школи групі
СОД. Конспект пізнавального, проектно-дослідницького
заняття «Загадки космосу»
у підготовчій до школи групі
Мета: у процесі експериментальної діяльності уточнювати, конкретизувати та розширювати знання дітей про космос.
Завдання:
- дати елементарні уявлення про будову сонячної системи, зірки і планети,
- навчити проводити експеримент,
- пробуджувати інтерес до пізнання космосу, розвивати бажання робити відкриття,
- формувати у дітей досвідченим шляхом елементарні поняття про закони космосу,
- Формувати вміння робити висновки за результатами дослідів.
Хід заняття.
– Хлопці, наближається День космонавтики. Космонавтика – від слова космос.
- Що таке космос? Вислухати відповіді. Уточнити.
- Весь неосяжний світ, що знаходиться за межами Землі, називають космосом
- Хлопці, хто з вас хоче зараз дізнатися, що ж таке космос, далекий і загадковий, і що в ньому відбувається? Хто хоче стати вченим – експериментатором? Як нас багато! Здорово! І прямо зараз ми досвідченим шляхом розгадуватимемо загадки космосу.
А щоб ми нічого не забували, результати будемо записувати у своїх вчених картках. Хтось із вас виступить із доповіддю.
– Космос називають і іншим словом? Всесвіт. Всесвіт – це весь світ. Все, що нас оточує з усіх боків.
Наприклад, небо, але в небі Сонце. Сонце це величезна куля з розпечених газів. Розміри нашогосвітила просто величезні. Діаметр Сонця перевищує мільйон кілометрів. Навіть дорослим важко уявити та осмислити такі розміри. Щоб спробувати уявити розміри Сонця, проведемо досвід.
Досвід № 1 «Сонце та Земля»
Мета: пояснити співвідношення розмірів Сонця та Землі
Обладнання : великий м'яч і бісером, ілюстрація Сонця.
Хід: якби Сонце поменшало до розмірів м'яча, то наша Земля стала б розміром із цю намистину. Що більше?
Висновок: Сонце набагато більше землі
- Щоб запам'ятати замалюйте цей закон на своїх картках.
– Ми живемо на планеті Земля. Земля – це величезна тверда куля. На поверхні цієї кулі є суша та вода. Землю оточує атмосфера. Вона захищає планету від гарячих променів сонця і метеоритів і льоду, що падають з неба. Вони згоряють у атмосфері. (Показати ілюстрації метеоритного дощу та метеоритів.) Земля це єдина відома нам населена планета. На землі є вода та повітря. Нашу планету називають блакитною планетою.
Чому? Відповісти питанням допоможе досвід.
Досвід №2 «Блакитне небо»
Ціль: встановити, чому землю називають блакитною планетою.
Обладнання: склянка, вода, молоко, ложка, піпетка, ліхтарик, ілюстрація Землі із космосу.
Хід: наповнимо склянку водою, додамо в склянку краплю молока і розмішаємо. Потім кімнату і встановимо ліхтарик так, щоб промінь світла від нього проходив крізь центральну частину склянки з водою. Ми побачимо, що промінь світла проходить тільки через чисту воду, а вода розбавлена молоком має блакитно-сірий відтінок.
Висновок: в атмосфері знаходиться кисень, який також, як частинки молока, виділяє блакитний колір, коли на нього падають промені сонця. Від цього з землі небо здається блакитним, а земля здається блакитною з космосу. Якщо вповітрі багато пилу та вологи, то небо здається сірим.
- Щоб запам'ятати замалюйте цей закон на своїх картках.
У безхмарний ясний вечір все небо над нашою головою посипано безліччю зірок. Вони здаються маленькими блискучими точками, тому що знаходяться далеко від Землі. Насправді зірки – це величезні розпечені газові кулі, схожі на Сонце.
Зірки відрізняються один від одного розмірами: є зірки – гіганти, а є зірки – карлики. Люди ще у давнину умовно розділили небо на райони, а зірки на групи – сузір'я. Найпомітніші зірки в кожній групі з'єднали уявними лініями, а потім дивилися на що схожий малюнок. На небі є цілий звіринець: Велика та Мала ведмедиці, Рак, Лебідь, Дракон, Скорпіон, а також Геркулес.
Зірки не світять, як сонце. Але світяться. І бачимо ми їх тому, що на них потрапляють сонячні промені.
Сонце світить постійно, але вдень ми зірки не бачимо. Чому?
Досвід №3 «Денні зірки»
Мета: показати, що зірки світяться завжди.
Обладнання: дірокол, картон розміром з листівку, білий конверт, ліхтарик, ілюстрація зоряного неба.
Хід: у освітленій кімнаті пробити діроколом у картонці кілька отворів. Вкласти картонку в конверт. Взяти в одну руку конверт, а в іншу ліхтарик. Посвітити на звернений до нас бік конверта – дірки не видно. Посвітити з іншого боку конверта – дірки добре помітні. Світло проходить через дірки у будь-якому випадку, але бачимо ми їх, лише якщо дірка виділяється на темному тлі.
Висновок: вдень зірки світяться теж, але на світлому небі їх не видно. Зірки добре видно лише на темному небі. Вночі.
- Щоб запам'ятати замалюйте цей закон на своїх картках
У всесвіті немає жодного небесного тіла, яке б стояло намісці. Все рухається. Нам здається, що зірки нерухомі, але насправді зірки такі далекі, що ми не помічаємо, як вони мчать у космосі з величезною швидкістю своїм шляхом. У всесвіті існує строгий порядок і не одна зірка чи планета не зійдуть зі свого шляху чи орбіти і не зіткнуться одна з одною. Слово космос означає "порядок", "буд".
Які небесні тіла ви можете назвати, крім Землі, Сонця, зірок? (Місяць, планети)
Місяць – це супутник землі. Вона обертається довкола землі. Чому місяць не летить у космос і не падає на Землю через земне тяжіння? Пропоную провести досвід.
Досвід № 4 «Чому Місяць не падає на Землю?»
Ціль: пояснити дітям, чому Місяць не падає на землю.
Обладнання: спортивне кільце, мотузка, ілюстрація Місяця, ілюстрація досвіду.
Хід: один кінець мотузки прив'язати до каблучки, а інший затиснути в руці. Кільце – це місяць, а дитина – земля. Попросити дитину розкрутити кільце за мотузку. Кільцю не дає полетіти мотузка. Мотузка - це сила земного тяжіння. Як тільки місяць перестане обертатися, так одразу сила земного тяжіння його приземлить, притягне до землі.
Висновок: весь секрет у русі
- Щоб запам'ятати замалюйте цей закон на своїх картках
Давним-давно вчені помітили, що у небі є об'єкти які пересуваються, блукають. Вони назвали ці об'єкти планетами. Планети до нас ближче за інші зірки. І вони так само, як і наша Земля, обертаються навколо нього. Усі планети, а їх 8, що обертаються навколо Сонця, утворюють сонячну систему. Меркурій найближча до сонця планета. Венера здається сріблястою блискучою кулею. Її добре видно зранку. Тому її називають ранковою зіркою.
Якщо на нічному небі ти побачиш червону точку, яка ніби підморгуєтобі, то знай – це планета Марс. Найближчий сусід Землі. На Марсі мало кисню та найвищі гори.
Юпітер є найбільшою планетою сонячної системи. Юпітер, Сатурн, Уран, Нептун складаються з газів, що згустилися. Сатурн має дуже багато супутників і багато місяців. Їх так багато що вони схожі на кільця з каменів та космічного пилу. Уран – унікальна планета Сонячної системи. Її особливість у тому, що вона обертається навколо Сонця не як усі, а “лежачи на боці”. Уран теж має обручки, хоча їх важче побачити. Нептун остання планета Сонячної системи. Плутон виключений із низки планета.
Подивіться картину сонячної системи. Чому ж усі планети сонячної системи рухаються строго своєю орбітою. Що їх там утримує? (Припущення дітей)
Давайте перевіримо ваші припущення та проведемо черговий досвід.
Досвід № 5 «Сонячна система»
Мета: пояснити дітям, чому всі планети обертаються довкола сонця.
Обладнання: паличка із ЦД на кінці, 9 кульок на нитках різної довжини, прикріплені до диска, ілюстрація будови сонячної системи.
Уявіть, що паличка з диском – сонце, а кульки – планети. Обертаємо паличку – всі планети летять по колу, якщо її обертання зупинити до і планети зупиняться. Що допомагає сонцю утримувати всю сонячну систему? (Сонцю допомагає рух, обертання)
Висновок: якщо Сонце не рухатиметься і обертатиметься, то планети не притягуватимуться до нього. Не буде тяжіння, яке не дозволяє планетам увійти зі своєї орбіти.
- Щоб запам'ятати замалюйте цей закон на своїх картках
Подивіться картину сонячної системи. Як ви думаєте, на яких планетах температура буде вищою? (На тих, що ближче до сонця.) Чому? Давайте перевіримо ваше припущення.
Досвід №6«Гаряче і холодно»
Ціль: перевірити, як залежить температура на планеті в залежності від близькості до сонця.
Обладнання: настільна лампа, метрова планка з термометрами, на термометрах мітки поставлені так: чорний – 18, синій – 25, червоний – 35 .
Уявімо, що лампа – це Сонце. Термометри встановлені там, де розташовані крайні планети. Погляньмо, як промені сонця впливають на температуру планет. Вмикаємо лампу. Вихователь озвучує кількість градусів.
Що можна сказати про температуру планети? (на далекому менше, на ближньому більше)
Від чого залежить температура планети? (від того, на якій відстані розташована планета від Сонця)
Що відбувається з променями Сонця, поки вони долетять до далекої планети?)
Висновок: що далі планета від Сонця, то менше сонячних променів до неї доходить, тим і гріють вони меншу планету.
Яка планета найгарячіша? (Меркурій. +350). Найхолодніша? (Нептун. -220)
- Щоб запам'ятати замалюйте цей закон на своїх картках
Примітка.В очікуванні результатів досвіду можна провести фізхвилинку.
Ми ланцюжком один за одним,
Взявшись за руки йдемо. (Ідуть ланцюжком, правое плече вперед, взявшись за руки)
Повернувшись усередину кола,
Повільно кільце замкнемо. (Зупиняються, утворюють коло, взявшись за руки)
Ось колечко, тобто коло. (Прямі руки піднімають нагору).
Наші руки, підвівшись,
Промінчиками стали раптом. (Потягнутися вгору на шкарпетках).
Ми зімкнулися, повернулися (Руки опустити, крок уперед, поворот кругом.)
Раз! І сонцем обернулися. (Руки вгору – потягнутися на шкарпетках).
Щоб нас краще розгледіли,
Раз – присіли, два – присіли. (Руки вперед,присідають двічі).
Вдалину зараз комета мчить (Прямі руки піднімають нагору, з'єднуючи долоні
Прямо в зірковій тиші рук у кулак над головою. Потягнутися на шкарпетках).
І зіркою звернувшись, (Прямі руки над головою – розчепірити пальці рук).
Яскраво світить у темряві. (Виконують рухи "ліхтарики" кистями рук).
Можемо зробити ми прапорець (Поперемінні рухи прямими руками вгору – вниз перед собою).
Можемо трикутник (З'єднати долоні трикутником перед собою).
Це все легко і просто (Махнути правою рукою перед собою)
Підсумок. Скільки загадок космосу ми спробували сьогодні з вами розгадати? А як багато ще космічних загадок та законів залишилося не розгаданими!
- Хлопці, давайте подивимося на ваші картки та згадаємо, які ж загадки космосу ми сьогодні спробували розгадати?
- Який закон вас здивував?
- Який закон виявився для вас найцікавішим?
- Що нового про космос вам допомогли дізнатися про наші експерименти?




Конспект заняття з ознайомлення з цілісною картиною світу "Перші в космосі" з презентацією Конспект заняття з ознайомлення з цілісною картиною світу "Перші в космосі" з презентацією Мета заняття: уточнювати та розширювати уявлення.