Конспект уроку альтруїзм та егоїзм - початкові класи, уроки

Тема: «Альтруїзм та егоїзм».

Мета уроку: формування понять «альтруїзм» та «егоїзм» (через виявлення позитивних та негативних сторін цих понять)

Завдання уроку, орієнтовані досягнення результатов

особистих:

формувати в молодшого школяра моральних якостей через розкриття понять «альтруїзм», «егоїзм», «розумний егоїзм».

метапредметних:

опановувати логічні дії аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, встановлювати аналогії та причинно-наслідкові зв'язки;

готовність визнавати можливість існування різних точок зору та права кожного мати свою власну;

викладати свою думку та аргументувати свою точку зору та оцінку подій;

розвивати навички співробітництва під час роботи у групі, комунікативну компетенцію учнів.

предметних:

познайомити учнів з поняттями «альтруїзм» та «егоїзм»,

розуміти їх значення у вибудовуванні конструктивних відносин у суспільстві.

Заплановані результати:

усвідомлення поняття «альтруїзм» та «егоїзм»

вміння оцінювати правильність виконання навчальної задачі;

розвиток самостійності та особистої відповідальності за свої вчинки;

Устаткування та матеріали до уроку:

Підручник Основи релігійних культур та світської етики. Основи світської етики. 4-5 класи, картки (кросворд, слова), тлумачні словники, презентація.

1. Організаційний момент.

Звучить пісня Володимира Мігулі «Поспішайте робити добрі справи»

У нас сьогодні урок буде не зовсім звичайним. Тему уроку через кілька хвилин назвете самі, але перш за все ви подивіться мультфільм і дайте відповідь на запитання: як вплинули наведмежа прості слова «Просто так»

- Може, хтось із вас знає, як називаються дії, спрямовані на благо іншого, чи то людина чи суспільство, чи безкорисливі вчинки заради інших людей чи заради спільних цілей?

б) - У цьому допоможе кросворд, який лежить у вас на партах (робота у групах), розгадавши його, ви дізнаєтесь відповідь на це запитання. (Слайд 3-22)

а) - Поясніть значення слова "АЛЬТРУЇЗМ"? (слайд 23)

Робота з різними джерелами інформації (за групами):

тлумачний словник: Альтруїзм (від латинського слова альтер-інший) - готовність безкорисливо діяти на користь іншим, не зважаючи на свої інтереси.

Підручник (с.30): Альтруїзм – це моральна, життєва позиція, яка вимагає від людини скоєння безкорисливих вчинків заради інших або заради спільних цілей.

(учні записують у зошит значення слова альтруїзм)

- Підберіть синоніми до слова "альтруїзм" (слайд 24)

Безкорисливість; самопожертву; порятунок чужих людей; порятунок своїх родичів; милосердя; турбота про благо чужих людей; доброта, щедрість, самопожертву.

б) – Послухайте притчу «Орач і кріт» (В.А.Сухомлинський). (слайд 25)

Орач орав землю. Виліз Крот зі своєї нори і здивувався: зорано вже велике поле, а Орач все оре і оре. Запитує Крот:

- Навіщо ти зорав таке велике поле і продовжуєш орати ще?

Орач відповідає: - Я орю не тільки собі, а й людям.

Здивувався Крот: - Чому ти ореш людям? Нехай кожен дбає про себе. Ось я рою нору собі, і кожен Крот риє нору собі.

- Але ж ви - кроти, а ми - люди, - відповів Орач і почав нову борозну.

- Для чого Орач орав землю?

- Чому Крот не розумів сенсу роботи Пахаря?

- Для кого працював кріт?

- Для кого працював Орач?

- Чи можна Пахаря назвати альтруїстом і чому?

- Орач - альтруїст, а кріт?

в) - Для того, щоб відповісти на це питання, проведемо гру «Підбери антоніми» (слайд 26)

г) - Що ж таке "егоїзм"? (слайд 27)

Робота з різними джерелами інформації (за групами):

тлумачний словник: Егоїзм - поведінка, спрямована на

задоволення особистих інтересів, у тому числі й на шкоду інтересам інших людей або

Егоїзм - (від латів. ego – я) – думка, позиція, поведінка людини,

повністю зорієнтовані на його Я, на його благо (задоволення, вигоду, успіх,

Підручник (с.30): Егоїзм - це дії, спрямовані на задоволення особистих інтересів, у тому числі і на шкоду інтересам інших людей чи суспільства.

- Підберіть синоніми до слова "егоїзм" (слайд 28)

своєкорисливість; діє у своїх інтересах; шукає у всьому вигоди собі; розважливість, скупість, себелюбство, самолюбство, егоцентризм.

Співвіднесіть поняття та приклади: (слайд 29)

Людина виконала прохання незнайомої дитини.

Однокласник не передав домашнє завдання.

Хлопчик не поділився подарованими цукерками.

Людина безкоштовно відремонтувала квартиру сусіда.

- А чи завжди егоїзм це погано? Давайте звернемося до підручника.

д) Самостійна робота з підручником.

1.Прочитати в підручнику про егоїзм.

2.Які розрізняють форми егоїзму.

Поясніть таку схему: (слайд30)

Альтруїзм - розумний егоїзм - егоїзм

е) - Перед вами казкові герої. Хто вони – альтруїсти, егоїсти чи розумні егоїсти? Поясніть свою точку зору (слайд 31).

(Попелюшка, Старий Хоттабич, Дванадцять місяців, Іванко –Дурник, Стійкий олов'яний солдатик, Стара з «Казки про рибалку та рибку», Карлсон, Золота рибка з казки А.С. Пушкіна)

4. Рефлексія діяльності у техніці

«Закінчіть речення» (слайд 32)

а) 1. Я сьогодні дізнався… _______________________________

2. Найскладнішим мені було…__________________

- Як ви зрозуміли, про що співається у пісні?

- Які справи можна назвати добрими? (Наводять приклади)

(Зі слів скласти пропозицію, на кожній парті слова)

- З цих слів складіть пропозицію, яка і буде результатом нашого уроку («Життя дане на добрі справи») (слайд 33)

5. Домашнє завдання:

Склади казкову історію «Якби я був чудодій, що зробив би для людей».

Перегляд вмісту документа «конспект уроку альтруїзм та егоїзм»

Тема: «Альтруїзм та егоїзм».

Мета уроку:формування понять «альтруїзм» та «егоїзм» (через виявлення позитивних та негативних сторін цих понять)

Завдання уроку, орієнтовані досягнення результатов

формувати в молодшого школяра моральних якостей через розкриття понять «альтруїзм», «егоїзм», «розумний егоїзм».

опановувати логічні дії аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, встановлювати аналогії та причинно-наслідкові зв'язки;

готовність визнавати можливість існування різних точок зору та права кожного мати свою власну;

викладати свою думку та аргументувати свою точку зору та оцінку подій;

розвивати навички співробітництва під час роботи у групі, комунікативну компетенцію учнів.

познайомити учнів з поняттями «альтруїзм» та «егоїзм»,

розуміти їх значення у вибудовуванні конструктивних відносин у суспільстві.

усвідомлення поняття «альтруїзм» та «егоїзм»

вміння оцінювати правильність виконання навчальної задачі;

розвиток самостійності та особистої відповідальності за свої вчинки;

Устаткування та матеріали до уроку:

Підручник Основи релігійних культур та світської етики. Основи світської етики. 4-5 класи, картки (кросворд, слова), тлумачні словники, презентація.

1. Організаційний момент.

Звучить пісня Володимира Мігулі «Поспішайте робити добрі справи»

У нас сьогодні урок буде не зовсім звичайним. Тему уроку через кілька хвилин назвете самі, але перш за все ви подивіться мультфільм і відповісте на запитання: як вплинули на ведмедика прості слова «Просто так»

- Може, хтось із вас знає, як називаються дії, спрямовані на благо іншого, чи то людина чи суспільство, чи безкорисливі вчинки заради інших людей чи заради спільних цілей?

б) - У цьому допоможе кросворд, який лежить у вас на партах (робота у групах), розгадавши його, ви дізнаєтесь відповідь на це запитання. (Слайд 3-22)

а) - Поясніть значення слова "АЛЬТРУЇЗМ"? (слайд 23)

Робота з різними джерелами інформації (за групами):

тлумачний словник: Альтруїзм (від латинського слова альтер-інший) - готовність безкорисливо діяти на користь іншим, не зважаючи на свої інтереси.

Підручник (с.30): Альтруїзм – це моральна, життєва позиція, яка вимагає від людини скоєння безкорисливих вчинків заради інших або заради спільних цілей.

(учні записують у зошит значення слова альтруїзм)

- Підберіть синоніми до слова "альтруїзм" (слайд 24)

Безкорисливість; самопожертву; порятунок чужих людей; порятунок своїх родичів; милосердя; турбота про благо чужих людей; доброта, щедрість,самопожертву.

б) – Послухайте притчу «Орач і кріт» (В.А.Сухомлинський). (слайд 25)

Орач орав землю. Виліз Крот зі своєї нори і здивувався: зорано вже велике поле, а Орач все оре і оре. Запитує Крот:

- Навіщо ти зорав таке велике поле і продовжуєш орати ще?

Орач відповідає: - Я орю не тільки собі, а й людям.

Здивувався Крот: - Чому ти ореш людям? Нехай кожен дбає про себе. Ось я рою нору собі, і кожен Крот риє нору собі.

- Але ж ви - кроти, а ми - люди, - відповів Орач і почав нову борозну.

- Для чого Орач орав землю?

- Чому Крот не розумів сенсу роботи Пахаря?

- Для кого працював кріт?

- Для кого працював Орач?

- Чи можна Пахаря назвати альтруїстом і чому?

- Орач - альтруїст, а кріт?

в) - Для того, щоб відповісти на це питання, проведемо гру «Підбери антоніми» (слайд 26)

г) - Що ж таке "егоїзм"? (слайд 27)

Робота з різними джерелами інформації (за групами):

тлумачний словник: Егоїзм - поведінка, спрямована на

задоволення особистих інтересів, у тому числі й на шкоду інтересам інших людей або

Егоїзм - (від латів. ego – я) – думка, позиція, поведінка людини,

повністю зорієнтовані на його Я, на його благо (задоволення, вигоду, успіх,

Підручник (с.30): Егоїзм - це дії, спрямовані на задоволення особистих інтересів, у тому числі і на шкоду інтересам інших людей чи суспільства.

- Підберіть синоніми до слова "егоїзм" (слайд 28)

своєкорисливість; діє у своїх інтересах; шукає у всьому вигоди собі; розважливість, скупість, себелюбство, самолюбство, егоцентризм.

Співвіднесіть поняття та приклади: (слайд 29)

Людина виконавпрохання незнайомої дитини.

Однокласник не передав домашнє завдання.

Хлопчик не поділився подарованими цукерками.

Людина безкоштовно відремонтувала квартиру сусіда.

- А чи завжди егоїзм це погано? Давайте звернемося до підручника.

д) Самостійна робота з підручником.

1.Прочитати в підручнику про егоїзм.

2.Які розрізняють форми егоїзму.

Поясніть таку схему: (слайд30)

Альтруїзм - розумний егоїзм - егоїзм

е) - Перед вами казкові герої. Хто вони – альтруїсти, егоїсти чи розумні егоїсти? Поясніть свою точку зору (слайд 31).

(Попелюшка, Старий Хоттабич, Дванадцять місяців, Іванушка – Дурник, Стійкий олов'яний солдатик, Стара зі «Казки про рибалку та рибку», Карлсон, Золота рибка з казки А.С. Пушкіна)

4. Рефлексія діяльності у техніці

«Закінчіть речення» (слайд 32)

а) 1. Я сьогодні дізнався… _______________________________

2. Найскладнішим мені було…__________________

- Як ви зрозуміли, про що співається у пісні?

- Які справи можна назвати добрими? (Наводять приклади)

(Зі слів скласти пропозицію, на кожній парті слова)

- З цих слів складіть пропозицію, яка і буде результатом нашого уроку («Життя дане на добрі справи») (слайд 33)

5. Домашнє завдання:

Склади казкову історію «Якби я був чудодій, що зробив би для людей».