Конспект уроку технології - Моделювання фартуха - технологія (дівчатка), уроки
Ціль уроку: сформувати прийоми моделювання швейного виробу.
Перегляд вмісту документа Конспект уроку технології "Моделювання фартуха"»
Технологічна карта уроку
Янпольська Галина Василівна
Клас:5класПредмет:ТехнологіяДата уроку:№ уроку у розділі7/8
Тема уроку:Моделювання фартуха. Розрахунок кількості тканини на виріб
Мета уроку:сформувати прийоми моделювання швейного виробу.
Освітня: Ознайомити учнів із послідовністю виготовлення одягу від ескізу до готового виробу; на прикладі фартуха навчити підбору деталей, що гармонують один з одним за формою, кольором, малюнком тканини, характером обробки
Виховна:розвинути в учнів творчі здібності, просторову уяву, креативне мислення, уважність, точність; розвивати вміння самокритично ставитись до виконаної роботи; набувати навичок самоконтролю в процесі її виконання; формувати знання та вміння про основні прийоми моделювання; розвивати загальнонавчальні вміння, наочно-образне мислення, пам'ять, самостійність, навички правильної організації робочого місця.
Розвиваюча: виховати акуратність, самостійність; виховувати вимогливість до якості виконання своєї роботи; відповідальності за свою роботу; естетичний та художній смак; прагнення доводити свою роботу до кінця.
Тип уроку:Урок засвоєння нових знань.
Вигляд уроку: Комбінований (отримання нових знань та застосування їх на практиці)
Міжпредметні зв'язки: Геометрія, креслення, з,українська мова (моделювання, модель, шаблон)
Кошти, обладнання: мультимедіапроектор, екран, ноутбук; презентація на тему «Моделювання фартуха», ілюстрації предметів декоративно – прикладного мистецтва; таблиці кольорової гами; плакат «Моделі фартухів»; кольоровий папір, клей, ножиці, інструменти креслення.
Плановані результати (предметні, метапредметні)
Організаційний етап 2 хв
Перевірка готовності учнів до уроку. Відмітка відсутніх.
готовність до уроку.
Регулятивні:здатність регулювати свої дії, прогнозувати діяльність на уроці
Постановка мети та завдань уроку 5 хв
На минулому занятті ви збудували креслення фартуха в натуральну величину. В принципі, за цими викрійками вже можна повністю викроїти деталі фартуха і пошити його. Але уявіть таку картину: форми деталей фартуха у вас у всіх однакові. Ви пішли в магазин, і вам сподобалася всім без винятку одна й та сама тканина (а чому б не так?). У цьому випадку ми пошили б формений одяг, але подивіться на таблицю: перед вами представлені фартухи. Всі вони призначені для роботи по дому та кухні.
Показ моделей фартухів на плакаті.
Завдання № 1: 1 ряд – необхідно визначити у яких подібні риси, 2 ряд – визначити відмінності.
Питання: Отже, щоб отримати різні моделі фартухів, що треба зробити? (Змінити основні частини фартухів)
Отже, моделі фартухів відрізняються один від одного формою, кольором та оздобленням.
Як Ви вважаєте, хто відповідає за гармонійне поєднання деталей виробу, лінії крою, підбір обробки? (Модельєр)
-Яких модельєрів Ви знаєте? Зайцев, Юдашкін.
Як ви думаєте, про що ж йтиметься на нашому уроці?
Самецим сьогодні ми і займатимемося, тобто змінювати форму деталей викройки
Отже, тема сьогоднішнього заняття –«Моделювання фартуха та розрахунок кількості тканини на виріб»
Передбачувані відповіді учнівПодібності:у багатьох фартухів є нагрудник і Н.Ч.Ф., кишені, бретелі, застосовується різна обробка.
Відмінності:є фартухи відрізні та невідрізні по л. талії, кишені та Н.Ч.Ф мають різну форму, фартухи розрізняються за колірною гамою.
Учні аналізують, порівнюють і роблять висновок, що вони відрізняються різною формою основних частин викрійки, оздобленням, кольором.
(про фартухи, про моделі та про те, як можна змінити їх).
Орієнтуватися у своїй системі знань (визначати межі знання/незнання)
Особистісні:побудова логічних міркувань
Комунікативні:вираз своїх думок, аргументація своїх думок
Регулятивні:планування послідовних дій
Етап актуалізації знань 10 хв
Моделювання одягу - це розробка ескізного проекту (малюнку) виробу з виготовленням його зразка.
Стосовно нашого уроку:моделювання - це зміна форми деталей одягувідповідно до обраної моделі.
Займається моделюванням одягухудожник – модельєр. Образ моделі, що зародився, він втілює графічно - в ескізі, який може бути виконаний як у чорно - білому, так і в кольоровому варіанті.
Ескіз- це попередній малюнок, не розроблений в деталях. Художник - модельєр повинен знати людську фігуру, її пропорції та пластику, а також закони та правила гармонійного поєднання окремих частин костюма, ліній крою, оздоблення, добре розумітися на додатках та прикрасах, атакож у технології швейної справи.
Можна сказати і так:
Створення малюнка моделі одягу чи предмета побуту називаєтьсяхудожнім моделюванням.
Конструкторвтілює ідеї художника у кресленнях та викрійках.
Перенесення фасонних особливостей з малюнка на креслення називаєтьсятехнічним моделюванням.
Робота над створенням нових видів моделей одягу заснована на реальних вимогах життя та здійснюється за формулою:для кого – для чого – з чого.
Фартух призначений для захисту одягу від забруднення при збиранні приміщення, приготування їжі. Для обслуговування гостей добре мати невеликий (поясний) ошатний фартух.
Слухають та записують новий матеріал (ескіз, фасон, моделювання);
Учні аналізують, порівнюють і роблять висновок, що вони відрізняються різною формою основних частин викрійки, оздобленням, кольором.
Особистісні:виявляти інтерес до вивчення теми.
Регулятивні: висувати свої гіпотези на основі навчального матеріалу
Пізнавальні:розкривати значення понять: «ескіз, моделювання, фасон», вміти знаходити та виділяти необхідну інформацію
Комунікативні: адекватно використовувати мовні засоби в рамках навчального діалогу, слухати та розуміти мову інших, вміти досить повно та точно висловлювати свої думки.
Отримання нових знань та способів діяльності 10 хв
Повернемося до плаката із зображеннями фартухів (моделі фартухів відрізняються один від одного формою, кольором та оздобленням). Або: Те, чим одна модель відрізняється від іншої, називаєтьсяфасоном.
На основі побудованого креслення фартуха можна моделювати безліч фасонів.
Можнавиділити кілька способів моделювання
Природно, що з створенні нової моделі можна застосовувати відразу кілька способів моделювання.
Найпростіший спосіб моделювання – зміна геометричної форми деталей фартуха. Необхідно тільки пам'ятати, що якщо, наприклад, змінили форму вирізу кишені, то ця форма повинна повторитися в будь-якій деталі фартуха (Н.Ч. або нагруднику – закруглили). Тобто всі частини одного виробу повинні поєднуватися між собою.
Завдання № 1 Поєднання форми
По слайдах підібрати кишеню та нагрудник до нижньої частини фартухів.
Підібрати деталі за формою та обробкою, малюнком тканини.
При моделюванні фартуха як художнє оздоблення може бути використана тасьма, оборки, аплікація, розпис по тканині, волани та ін. волани можуть бути з тієї ж тканини, що і весь фартух, або з іншої тканини. При побудові креслення оборок слід мати на увазі, що довжина оборки повинна бути принаймні в 2 рази більша, ніж довжина тієї частини виробу, на яку вона нашивається.
Велике значення для моделювання має колір. Окремі деталі фартуха можуть бути виконані з тканин гармонійних кольорів, так і контрастних.
Насправді найчастіше застосовується відразу кілька способів моделювання задля досягнення найбільшої естетичної виразності вироби.
Учні записують у зошитах нові поняття
-Змінагеометричних розмірів та форми окремих деталей фартуха;
-Поділдеталей фартуха на частини, як у клаптевому шитті, або об'єднання частин фартуха в єдині деталі;
-Застосуванняхудожнього оздоблення, моделювання кольором.
Усні відповіді учнів
Особистісні:побудова логічнихміркувань
Комунікативні:вираз своїх думок, аргументація своїх думок
Регулятивні:планування послідовних дій
Закріплення первинних знань. Практична робота «Моделювання фартуха» 30 хв
Сьогодні з вами ми працюватимемо з папером, ножицями та клеєм. Відповідно, потрібно буде організувати своє робоче місце так, щоб було зручно користуватися всіма цими предметами, і водночас, щоб вони не заважали вам під час роботи. Крім того, слід згадати правила охорони праці під час роботи з ножицями.
Продумати та розробити фасон виробу
Намалювати ескіз фартуха
Вирізати лекала вироби із кольорового паперу
Внести в них зміни (згідно з ескізами моделей) і приклеїти в зошит поряд з основою фартуха
Під час виконання практичної роботи обхід робочих місць учнів з метою перевірки правильності виконання роботи.
При необхідності - проведення інструктажу на робочих місцях учнів.
Користуючись інструкційними картами, учні фронтально виконують моделювання фартухів у зошитах (фасони № 1 – 4)
Предметні:знати та вміти застосовувати на практиці найпростіші прийоми моделювання одягу.
Особистісні:оволодіння нормами та правилами організації праці;
Розвиток працьовитості та відповідальності за якість своєї діяльності
Регулятивні:вміння застосовувати отримані знання на практиці, здійснювати контроль за результатом, виявлення допущених помилок у процесі праці та обґрунтування способів їх виправлення
Пізнавальні:вміння орієнтуватися в поняттях,.
Комунікативнівзаємодіяти з учителем групою.
Перевірка вивченого 10 хв
Вчитель демонструє зразки виконаних робіт.
Розрахунок кількості тканини
Від чого залежить, як ви вважаєте, витрата тканини на виріб?
При ширині тканини 90 см і більше, треба мати:
Ді + Дк + 10 см+ 55 см (на косинку) –якщо обтачка складається з двох деталей.
Якщо обтачка складається з однієї деталі:
Ді + Дк + Доб + 10 см + 55 см,деДоб- Довжина обтачки;Ді– довжина виробу (фартуха);Дк- Довжина кишені.
При ширині тканини 80см:
Ді + Дк + Доб + 30см + 55 см.
Примітка: приблизна витрата тканини при ширині 90 см і більше становить 130 см, а при ширині 80 см – 150 см.
Якщо у фартуху передбачені оборки, волани і т.д., слід тканини купити більше для викроювання цих деталей.
Учні, зіставляючи свої роботи з зразком, перевіряють правильність виконання роботи
Витрата тканини залежить, перш за все, від індивідуальних мірок, від ширини тканини та від фасону обраної моделі.
Записують у зошитах норму витрати тканини на виріб
Предметні:самостійно розраховувати норму витрати тканини на виріб
Особистісні:формування естетичного смаку.
Комунікативні:формулювання, висловлювання та обґрунтування своїх думок.
Регулятивні:оцінка виконаної роботи.
Пізнавальні:ввисновки про виконану роботу
Узагальнення та систематизація знань 7 хв
Закріплення пройденого матеріалу
А) Якими способами моделювання можна створити нові фасони виробів?
Б) Як ви розумієте слова «Взаємопоєднання окремих деталей, дотримання пропорцій, перевантаження моделі зайвими деталями»?
Передбачені відповіді учнів
вигадують питання на тему, відповідають на них,
-Дають самооцінку результатам своєї роботи.
Пізнавальні:навчаться самостійно створювати способи вирішення проблем творчого характеру;
Регулятивні:цілепокладання, аналіз ситуації та моделювання, планування своєї діяльності, рефлексія, вольова регуляція, оцінка та самооцінка; розвивати практичні навички та вміння при вирішенні повсякденних проблем, пов'язаних з технологією.
Рефлексія, підбиття підсумків 4 хв
Перевірити рівень засвоєння учнями матеріалу з моделювання фартуха; зняти емоційну напругу наприкінці уроку
А тепер поділіться думками про урок. Попрошу охочих висловити свою думку
Відповідають на запитання. Дають оцінку своєї діяльності, оцінюють роботу класу.
Особистісні:Узагальнення ціннісного ставлення до діяльності, до спільної діяльності
Регулятивні: аналіз ситуації та моделювання, планування своєї діяльності, рефлексія, оцінка та самооцінка.
Комунікативні:брати участь у діалозі, точно висловлювати свої думки.
Домашнє завдання 2 хв
Розрахувати норму витрати тканини на виріб. Принести наступний урок:
Тканина для розкрою фартуха, кравецькі крейди та крейда, лінійки, ножиці
Учні записують домашнє завдання у щоденниках
Прибирання робочих місць
Особистісні:формування відповідальності при підготовці до наступного заняття.
Предметні:розраховувати кількість тканини, необхідне виготовлення фартуха.
Пізнавальні: співвідносити мірки та фасон з необхідною кількістю тканини на виріб