Конспект уроку з природознавства у 5 класі «Будова клітина

Муніципальний казенний заклад

«Геологічна основна загальноосвітня школа»

Нижньовдинського району Іркутської області

Конспект уроку з природознавства у 5 класі «Будова клітина.

Різноманітність клітин та їх життєдіяльність»

Кухта Ольга Сергіївна

Різноманітність клітин та їх життєдіяльність

Мета уроку:Охарактеризувати клітину як структурну одиницю живого.

Вивчити різноманітність клітин та їх будову та життєдіяльність.

Продовжити знайомство з мікроскопом як приладом для вивчення клітин;

формування уявлень про клітину як структурну одиницю, живу систему;

розвиток у учнів уміння характеризувати клітину, її основні частини;

розвиток розумових процесів через усвідомлення та осмислення навчального матеріалу;

розвиток образного мислення та пам'яті;

виховання відповідального ставлення до виконання отриманого завдання;

виховання дбайливого ставлення до природи

Тип уроку: Урок комбінований

Устаткування:комп'ютер, мультимедійний проектор, мікроскоп.

1. Організаційний момент 1-2 хвилини

Перевірка домашнього завдання – 7-13 хвилин

Перевірка наявності творівПланета динозаврів

Один уч-ся виходить до дошки, малює клітину та описує її будову

Другий розповідає про будову мікроскопа

Як, ким і коли були відкриті клітини?

Чому клітини називають «цеглинками» організму?

3. Вивчення нового матеріалу 15-20 хвилин

Клітка– структурна одиницяживого.(будова клітини на слайді - актуалізація знань)

Стор. 110 підручника - пояснення вчителя.

конспект

Усі живі організми складаються із клітин. Для клітин характерно: дихання, харчування, розвиток і розмноження (поділ)- тобто. з однієї клітини виходить 2 із двох чотири і т.д.

Розповідь вчителя про процес розподілу, що навчаютьсязамальовують собі у зошит. – стор. 108

Різноманітність клітин організму

-Організми складаються з різноманітних клітин. Клітини відрізняються як за будовою, так і за функціями, що виконуються.

Робота з підручником та роздавальним матеріалом(Додаток 1)

А тепер, хлопці, встати,

Руки повільно підняти,

Пальці стиснути, потім розтиснути.

Руки вниз і так стояти.

І беріться знову за справу!

-Давайте назвемо клітини, з яких складається організм людини, ілюстрації яких ви знайшли у роздавальному матеріалі (нервові клітини крові, шкіри, кістки, статеві).

- Про функції статевих клітин я хочу розповісти докладніше, тому що саместатеві клітинисвого часу і послужилифундаментом для розвитку вашого організму.

жіночі - яйцеклітини,містять у своєму ядрі спадкову інформацію, яка передається від батьківських організмів до потомства. Ці клітини дають початок нове життя.

Цей процес злиття статевих клітин називається -заплідненням.Запліднена яйцеклітина багаторазово ділиться, і з неї розвивається зародок. (Уч-ся записують у зошит)

– Ми з вами розглянули клітину як структурну одиницю живого з різних боків. - Тепер вам доведеться застосувати отримані знання.

Первинна перевірка засвоєння знань (рефлексія) (5 хвилин)

Складаннясинквейнівз використанням роздавального матеріалу (картки)Поясненнясуті завдання:

-У вас на партах лежать картки з таблицями та інструкцією. Картка приготовлена ​​для кожного, але працювати ви будете в парах, радившись один з одним (у кого немає пари – самостійно).

-Ми виконуватимемо незвичайне завдання, станемо ненадовго поетами - складемоСИНКВЕЙНза термінами та поняттями, які вивчили на цьому уроці (пояснення, що таке синквейн).

– Виконання цього завдання допоможе вам краще запам'ятати вивчені поняття.

Синквейн - це п'ятирядкова віршована форма, що виникла США на початку XX століття. Але ця форма згодом була дещо перетворена, видозмінена.

(Цеформа вільної творчості, що вимагає вміння знаходити в інформаційному матеріалі найбільш суттєві елементи.)-не говорити!

-На картці інструкція для складання синквейну:(картка)

Читаю її, пояснюючи на прикладі (на слайді), як складати синквейн

Перший рядок— тема синквейну, містить у собі одне слово об'єкт чи предмет, про який йтиметься(вона вже написана)

Другий рядок— два слова (найчастіше прикметники чи причастя), - опис ознак і властивостей цього предмета чи об'єкта(одне слово вже дано)

Третій рядок— утворено трьома дієсловами або дієприслівниками, що описують характерні дії об'єкта(два слова дані)

П'ятий рядок— одне слово-резюме, що характеризує суть предмета чи об'єкта(частина відповіді вже є, але можна вигадати і свою)

-Чи все зрозуміло? Чи є питання? (Відповіді на питання уч-ся з виконання завдання)

- Ви коригуватимете і вдосконалюватимете майже готовий синквейн.

-Приступайте до роботи, я підійду до тих, хто не зовсім зрозумів, що робити. На виконання завдання

Фронтальне опитування щодо виконаної роботи

– Закінчили роботу. Мені дуже цікаво, які синквейни ви отримали.

-Підніміть руки, хто становив синквейн про клітину, прочитаємо рядково (кілька синквейнів зачитуються учнями) (зразкові синквейни з'являються на екрані) і так по кожному з чотирьох понять (клітина, мікроскоп, статеві клітини))

-Ви всі молодці! Картки можна взяти із собою.

Випливає з узагальнення попередньому етапі –фронтальна робота:

- Отже, успішно попрацювавши, ми вивчили ... (Клітку, її структурні компоненти - органоїди - називають уч-ся)

-Охарактеризували клітину як… (структурну одиницю живого – відповіді уч-ся)

-З'ясували і довели, що клітина … (жива)

-Розглянули різноманітність клітин організмів.

-Отже,підсумовуючи уроку, можна зробити наступнийвисновок:

-Життя на нашій планеті надзвичайно різноманітне. Суша, океан, ґрунт і навіть повітря населені численними організмами. Але як не велике це різноманіття життя, в основі його лежить клітина. Поза клітиною життя на нашій планеті не виявлено. Єдиний виняток – віруси (висновок на слайді).