Конспект уроку - Загадки та їх своєрідність - українська мова, уроки
Тема уроку: Загадки та їх своєрідність Тип уроку: Комбінований. Мета уроку: познайомити з походженням і природою загадок, розширити уявлення про загадки та їх різновиди.
Освітня: познайомити із загадками, їх історією та походженням; Розвиваюча: розвивати кругозір учнів, образне та логічне мислення, творчу активність; Виховна: виховувати культуру мови учнів під час складання зв'язкових висловлювань, любов до української мови. Тип уроку: комбінований. Методи навчання: слово вчителя, розмова, твір загадки. Обладнання: комп'ютер, презентація «Загадки», схема «Сонечко», таблиця «Жанри фольклору»
Зміст уроку: Структурні елементи уроку Хід уроку 1.Организационный момент -Здрастуйте хлопці! Сьогодні ми продовжимо подорож країною Фольклорія (таблиця «Жанри фольклору»). Тема уроку «Загадки та їх своєрідність». Одним із малих жанрів фольклору є загадки. Вони розвивають кмітливість. Раніше їх становили дорослі люди, і вони несли відповідальність за них, оскільки найчастіше від загадок залежало життя людини. Але нам потрібно спочатку отримати ключ від нового міста. 2. Перевірка домашнього завдання Твір-мініатюра за вибраним прислів'ям. Читання та обговорення робіт. 3. Підготовка учнів до освоєння нових знань - Скажіть, а ви любите грати? Давайте пограємося і перевіримо, як багато загадок ви знаєте? -Комочок пуху, Довге вухо, Стрибає спритно, Любить морквину. -Людини сіли в ряд, про все нам говорять. (Букви алфавіту) <->Ходжу в пухнастій шубі, Живу в густому лісі. У дуплі на старому дубі Горішки я гризу.
-Скажи ти мені, який дивак І вдень і вночі носить фрак? (Пінгвін) -Летіторлиця По синьому небу. Крила розпластала, Сонечко застелала.
-Синій мундир, тепла підкладка, а серце солодко. (Слива) -Молодці, хлопці, багато загадок ви знаєте! Ми переконалися, що загадки дуже різноманітні і за своїм змістом і формою. В одних один предмет порівнюється з іншим (так, наприклад, синя шкірка сливи порівнюється з синім мундиром), в інших предмет, що відгадується, робить дію і т.д. Загадка змушує нас думати. Фізкультхвилинка (під музику) (1)Головами покиваємо Носиками помотаємо І зубами постукаємо (2)І трошки помовчимо (3)Плечики ми покрутимо (4 ) І про ручки не забудемо Пальчиками потрясемо (5) І трошки відпочинемо (6) Ми ногами поговоримо І трохи поприсідаємо Ніжку ніжкою підіб'ємо (7) І з початку все почнемо ... 1 (і далі) - дії відповідають тексту пісні. 2 – притискаємо вказівні пальці до губ і видихаємо («тсс…»). 3 - поставивши пальці на плечі, обертаємо плечима. 4 (і далі) - за текстом 5 - нахилившись, качаємо руками («щоб ручки відпочили») 6 (і далі) - за текстом 7 - стрибаємо на місці або ритмічно плескаємо в долоні. В інших випадках дії відповідають тексту. 4. Етап засвоєння нових знань. Робота з терміном "загадка" Сьогодні ми з вами самі складемо загадку. А для цього треба згадати, що таке загадка? Загадка-це короткий опис предмета чи явища, що містить у собі хитромудре завдання у вигляді явного чи прихованого питання. - Наприклад, червоне коромисло через річку повисло. У цій загадці 2 предмети, один захований за іншим, який якимось чином на нього схожий чи має з ним спільні властивості. - А який же предмет захований за коромислом? (Райдуга) -У чому схожі веселка і коромисло? (У формі та в кольорі) -Як ви думаєте, чомукоромисло, порівнюване з веселкою, саме червоне? (Слово «червоне» не просте прикметник, а епітет. Порівняйте: червона дівчина в казках, значить, «червоне» від «красиве», веселка ж красива, вона складається з 7 різних кольорів) - У загадках люди наближають до себе явища природи, порівнюючи їх із повсякденними конкретними речами. Веселка нагадувала людям коромисло, звідси й народилася загадка. У багатьох казках герою пропонується загадка, і від цієї відповіді залежатиме його життя чи доля. У Стародавній Греції було місто Фіви, як розповідає легенда, жило там страшне чудовисько Сфінкс, він загадував загадку людям, а хто не міг вгадати, того з'їдав, тільки один герой вгадав. Спробуйте і ви відгадати цю загадку: Що ходить вранці на 4-х ногах, опівдні на 2-х ногах, а ввечері на 3-х ногах? Відповідь: людина. (Ранок порівнюється з малюком, який ще не вміє ходити, опівдні з людиною у розквіті життєвих сил, вечір - зі старим, що спирається на тростину.) 5. Етап закріплення знань. Твір загадки - Хлопці, подивіться у вікно. Що ми бачимо у небі? (Сонце) -А якими ознаками воно має? (Кругле, жовте) - Якого кольору воно буває ввечері, під час заходу сонця влітку? (Червоного) - Яким ми бачимо його взимку чи дощову осінь? (Тускле, біле, в серпанку). - Яку користь воно приносить світові, всьому живому? (Світить і гріє) - А коли доби сонце зігріває нас своїм теплом, дарує світло? (Вранці, вдень) -Хлопці, а з чим ви можете порівняти сонце? (Курча, кульбаба, блискуча монетка і т.д.) ( Під час бесіди Вчитель складає схему сонця з променями, на яких пише відповіді учнів)
конспект уроку з літератури на тему "Загадки їх своєрідність"