Конспект відкритого уроку з української мови
Тема уроку: «Парні приголосні дзвінкі та глухі».
Тип уроку: урок-подорож.
Мета уроку:
- закріпити знання про способи перевірки слів з парними приголосними в кінці та в середині.
- опанувати послідовність дій при позначенні приголосних звуків буквами.
- розвивати увагу, орфографічну пильність, усне та письмове мовлення.
- виховувати любов до казок.
Клас розділений на дві групи, на уроці були учні 1-ї групи, оскільки урок проходив у комп'ютерному класі.
I. Організаційний момент (міжпредметні зв'язки)
– Яка музика пролунала? (Чарівна) – Хлопці, а де ми зустрічаємося з чаклунством? (У казках) – Ми сьогодні здійснимо подорож до чарівної країни. Країну казок самі спробуємо стати чарівниками.
«Казки мудрістю багаті Казці скажемо: «Приходь!» Це приказка хлопці. Казка буде попереду».
II. Чистопис (актуалізація знань)
- Подивіться, хлопці, на дошці записані літери.
б -? т - д? - ш з - с г -? ? - Ф
– Що це за літери? (Парні приголосні) – Покажіть віялом пропущену літеру. – Запишіть парні приголосні у зошит.
III. Словникова робота
– Загадаю вам загадки, а записуйте відгадки. (Учитель показує ілюстрації з відгадками.)
Без рук малює, Хвіст пухнастий, Без зубів кусає. Хутро золотисте (Мороз) У лісі живе У селі курей краде. (Лиса)
Що за звір лісовий Він всю зиму спав у шубі. Встав як стовпчик Лапу буру ссав. Під сосною А прокинувшись, став ревти І стоїть серед трави Це звір лісовий...(ведмідь) Вуха більше голови. (Заєць)
– Виділіть орфограми у записаних словах. – Обміняйтеся зошитами. Помилки у товариша виправляйте олівцем.
(Учитель показує картки зі словами.)
Взаємоперевірка (робота у парах)
- У кого немає помилок? Просигнати світлофором. - У кого 1-2 помилки? - Хлопці, вам треба вивчити слова. (Проблемна ситуація) – На яке правило записані слова? (Написання ненаголошеної голосної неперевіреної наголосом. Написання парних приголосних наприкінці слова.)
IV. Тема уроку (цілепокладання, опора на суб'єктний досвід дитини).
- Назвіть слова з парною згодою?
морозмедведь
- Які ви знаєте парні приголосні? – Назвіть їх.
б - п д - т ж - ш з - сг - до в - ф
- Хлопці, як ви думаєте, чим ми займатимемося на уроці? (Вчитися писати слова з парними приголосними.) – А зараз ви можете прочитати тему нашого уроку. Поєднавши голосні та приголосні на обох сторінках книги. (Парні дзвінкі та глухі приголосні)

V. Закріплення ( актуалізація знань)
– Мачуха записала свої завдання до книги. Відкриємо першу сторінку.
Завдання 1. Згрупуйте літери.
– Чим схожі записані літери? (Згідні) - Чи можна їх згрупувати? (Так) - У які групи? Запишіть.

Перевірка груп по табличках після запису учнів (самооцінка).
- У кого так? (Показують світлофором.) - У кого не так виправте. - Молодці! (Проблемна ситуація) – Які згодні вимагають перевірки? (Парні приголосні) – Чому? (Парний приголосний наприкінці слова або перед приголосним приголомшується.) – Послухайте вірш.
Щоб менше було випадківнеясних І щоб відповідей не було поганих Прислухайтеся до звучання приголосних Щоб не плутати дзвінких і глухих Глухі звуки це непосиди, Вони спокійно не хочуть жити Вони прагнуть дзвінкого сусіда У будь-що заглушити.
- Молодці хлопці. Ми впоралися із 1 завданням. І разом із Феєю перетворили гарбуз на карету. Відкриємо другу сторінку книги. Мачуха пропонує вам спостерігати за словами. Попрацювати у парах. (Аналіз та синтез. Проблемна ситуація)
I група II група
казка помилка шубка миші сніжки дощовий холод голуби рукав лісу ворог городній
- Візьміть листочки зі словами. Прочитайте слова. Порівняйте вимову парних приголосних 1 та 2 групи. Що ви помітили? (У 1-й групі у словах написання відповідає вимові. У 2-ї групі у словах вимова слів відповідає написанню.) – У якій позиції перебувають слова 1 групи? (У слабкій) - У якій позиції знаходяться слова у 2 групі? (В сильній) – Вам запропоновано 2 варіанти. Прочитайте. (Таблички на дошці.)
| Варіант 1 |
| 1. Якщо приголосний стоїть перед голосним. 2. Якщо приголосний стоїть перед сонорним приголосним |
– У якому з цих варіантів парний приголосний буде у сильній позиції? (У 1-му варіанті парні приголосні у сильній позиції)
| Парні приголосніу сильній позиції |
– Якщо приголосний стоїть у сильнійпозиції то це буде якесь слово?
| Перевірочне слово |
(Таблички вивішуються після відповідей учнів.)
- Яка група слів підійде до одного варіанту? (II група) – Які слова вимагають перевірки? (У слабкій позиції, слова І групи) - Що відбувається з приголосним у слабкій позиції? (Він приголомшується) – Які слова вимагають перевірки? (Слова I групи) - Молодці! Ваша робота допомогла перетворити мишей на коней. Відкриємо іншу сторінку. Мачуха дала нове завдання: «Вибери букву та доведи свій вибір». Але спершу прослухайте вірш.
Живуть собі два брати Глухий і дзвінкий звук І всі навколо намагаються Їх розрізнити на слух. Але брати один за одного Так ховаються часом Що не зрозумієш ні звуку Де дзвінкий, де глухий. Але тут приходить голосний Такий хороший звук І відразу два приголосних Ми помітимо на слух. Перед прекрасним голосним Ось дзвінкий, ось глухий І кожен навколо згоден Побути самим собою.
Алгоритм:
1. Читаю слово… 2. Чую звук… 3. Перевіряю… 4. Пишу букву…
– Як перевірити парний приголосний у слабкій позиції.
Висновок учнів: Змінити слово, щоб літери були перед голосним або перед сонорним.
– Ось і щура ми змогли перетворити на кучера. Ви дуже добре працювали хлопці, настав час відпочити.
Фізкультхвилинка
Діти читають вірш та виконують рухи.
Ми писали, ми писали Наші очі так втомилися Разом зробимо зарядку Буде все в нас гаразд. Швидко, швидко поморгаємо І моргаючи, відпочиваємо Повертаємо шию Відпочине вона швидше Раз, два,раз, два Триває гра.
- Відкриємо наступну сторінку. Ось і нове завдання. У Попелюшки є карета, є коні, є кучер, але немає гарного вбрання. Виконавши це завдання, ми зможемо перетворити Попелюшку на таємничу незнайомку. І тоді вона зустрінеться з принцом на королівському балі.
VI. Індивідуальна робота учнів
– Ви зараз виконуватимете тест.
Повторення правил з техніки безпеки. Робота учнів на комп'ютері.
Тест – 1 (15) «Як перевірити оглушений приголосний» (Програма «Шкільний наставник»).
- А зараз прошу приступити до виконання тесту.
Тест - 1 (15). «Як перевірити оглушений приголосний»
Завдання. Яким словом можна перевірити оглушений приголосний у двох інших?
ДУБОК ДУБ ДУБКИ
човен човна човновий сусід сусідка сусіди зубчастий зуб зубки замазка мазати мазати конячий конячка кінь спідниці спідниця спідниця морковка морквинка морква шубка шуба шубка крихко дубок дуб дубки очки очко очей ходка ходок знахідка міста місто міський спритність спритний
Підсумки тесту:
– Хто виконав тест без помилок? У кого 1-2 помилки? У кого більше трьох помилок? (Учні сигналять світлофором.) – Хлопці, у кого більше 3 помилок не переживайте, ми ще працюватимемо над цією темою і ваші результати покращаться. Ви були уважними та працьовитими. І ваша добра робота допомогла Попелюшці потрапити на бал.
(Поки хлопці подорожували, на стенді відбувалися перетворення та вивішувалися ілюстрації: з каретою, кіньми, кучером та зустріч принца з таємничою незнайомкою.)
VII. Робота за карткою
Завдання на вибір
Текст 1. Виправте помилки. Заголовоктекст.
У Васютки вужчі чуйні. Вуса довгі, шовкова шупка. Гласки вогневі, кокті чіпкі. Ласкоф Васька, та хитрий. Днем на сонечку лежить і все скаски каже.
Текст 2. Встав слова відповідні за змістом. Заголовок тексту.
Випав пухнастий ______. Весь _______ білий. Вдарив сильний _______. У будинку намело великий _________. Наш _______ застиг. Бережі __________ у великій __________.
Слова для довідок: таз/з, сніг/к, кучураб/п, мороз/с , сад/т, пруд/т, мороз/с.
- Хто вибрав 1 текст? - Хто вибрав 2 текст? - А хто придумав назву? - Ви здасте роботу, а я перевірю і дізнаюся, як ви з нею впоралися.
VIII. Підсумок уроку
– Чому навчалися на уроці? (Вчилися писати слова з парними приголосними) - Якщо сумніваємося в написанні парної приголосної, що треба робити? (Перевіряти) – Хто назве способи перевірки? - А кому ми сьогодні допомогли? (Попелюшці потрапити на бал) - Молодці! Ви були працьовиті, старанні і я задоволена вашими відповідями, і вашою роботою.
IX. Домашнє завдання на вибір (ситуація вибору)
- стор 138 упр. 317 (підручник).
- придумати розповідь із парними приголосними.