Конспект заняття - Диференціація голосних О-Е у словах та пропозиціях
Розділи: Логопедія
Мета: закріпити в учнів навички розрізнення звуків "О" - "Е".
Виховні: виховувати любов до природи, повагу один до одного, формувати позитивну навчальну мотивацію.
Здоров'язберігаюча: сприяти збереженню та зміцненню здоров'я учнів.
Обладнання: демонстраційний матеріал: картинки - відгадки, ілюстрації дерев, літери на магнітах (для теми уроку), зразки правопису літерОо, Йо; таблиця зі словами; картки зі словами для гри "Живі слова".
Роздатковий матеріал: індивідуальні дзеркала, кольорові олівці, робочі зошити, кольорові олівці, робочі зошити, картки, дошки з клейкою стрічкою (30/30) для розвитку дрібної моторики рук, коробочки з квасолею.
Т.С.О. - Мультимедійна презентація.
1. Організаційний момент.
Згадаймо наше правило: "Щодня завжди скрізь, На заняттях, у грі Гучно, чітко говоримо, Нікуди ми не поспішаємо!"
2. Артикулаційна гімнастика.
Л.: Щоб наш язичок був слухняним і правильно вимовляв звуки, зробимо невелику зарядку. "Лопаточка", "Голочка", "Чашечка", "Трубочка", "Коника", "Покусаємо язичок".
3. Постановка проблемного завдання.
Л.: Хлопці, відгадайте, хто до нас прийшов на урок?
(На дошці з'являється картинка ослика,дод.1)
Л.: Який звук на початку слова "Ослик"?
Діти проводять звукобуквенний аналіз слова.
Добродушний, діловитий, Весь голками покритий. Чуєш тупіт швидких ніжок? Це наш приятель: (Їжачок)
(На дошці з'являється картинка їжачка,дод.1)
Л.: Який звук на початку слова "їжачок"? Звукобуквенний аналізслова.
Л.: Скажіть ще раз, хто до нас прийшов на урок?
Правильно, до нас на урок сьогодні прийшли ослик та їжачок. Здогадалися, які звуки та літери ви сьогодні вчитимете розрізняти?
4. Повідомлення теми та мети уроку.
5. Характеристика звуків.
Вимовлення звуків "О" - "Е" перед індивідуальними дзеркалами. Порівняння артикуляції голосних "О" - "Е".
Голосний звук другого ряду "Е" - чарівний, він робить м'яким приголосний, який стоїть перед ним.
6. Первинне сприйняття та засвоєння нового теоретичного матеріалу.
Л.: Ослик і їжачок пропонують вам трохи пограти і хочуть дізнатися, хто з вас уважніший?
Якщо у слові голосний звук "О", діти ляскають 1 раз; голосний "Е" - 2 рази.
Сом, мед, лом, лід, човен, весла, йорж, кінь, вовк, бочка, льон, перепілка.
7. Гра "Розклади у два стовпчики" (робота з предметними картинками).
Л.: Ослик і їжачок дуже люблять природу, доглядають дерева, квіти.
А ви, хлопці, дбаєте про природу? Розкажіть, будь ласка, як ви це робите.
Давайте дізнаємося, що росте в ослика, а що в їжачка. А для цього потрібно правильно розставити малюнки з деревами.
Як ви думаєте, у ослика ростуть дерева, в назві яких зустрінеться якийсь звук? (О), а у їжачка дерева зі звуком:? (Е)
Діти прикріплюють картинки на дошку під зображеннями ослика та їжачка, визначають місце звуків у цих словах (тополя, береза, яблуня, клен, ялинка (ялина), сосна).Рис.1


Надається невеликий опис дерев. Потім учні називають дерева лише зі звуком "О", тільки зі звуком "Е".
8. Вправа "Виклади ялинку".
Л.: Хлопці, перед вами дошка з липкою стрічкою та коробочка з квасолею. Давайте викладемодля ослика та їжачка красиву ялинку. Які звуки зустрілися у слові "ялинка"; де знаходиться звук "Е", звук "О"?
Молодці, ви чудово впоралися із завданням.
Л.: А тепер трохи відпочинемо.
Через парти ми вийдемо дружно, але шуміти зовсім не потрібно. Встали прямо, ноги разом, Поворот навколо на місці. Хлопнем пару разів у долоні І потопаємо трошки. А тепер уявимо, дітки, Ніби руки наші - гілки. Похитаємо ними дружно, Ніби дме вітер південний. Вітер стих. Зітхнули дружно. Нам урок продовжити треба. Порівнялися. Тихо сіли. І на дошку подивилися.
Л.: Ось ми з вами трохи відпочили, а тепер продовжимо роботу.
10. Читання слів за таблицею.
Л.: Подивіться на дошку, перед вами написано кілька слів. Прочитаємо їх хором.
Хлопці, що відбувається з приголосним, коли після нього йде голосний звук "Е"? (Згідний стає м'яким).
Запам'ятайте, літера завжди ударна.
Скажіть, чи однакові ці слова за написанням, вимовою і значенням?
Діти порівнюють перші звуки у словах і виявляють їхнє лексичне значення.
10. Вправа "Встав пропущену букву" (робота з картками).
Вивісити зразки правопису літер Оо – Ёё. Додаток 2.
Порівняння букв написання.
Л.: Хлопці, перед вами лежать картки зі словами, в яких пропущені голосні "О - Ё". Ваше завдання записати слова правильно розставивши літери.
Діти записують слова на дошці й у зошиті, вставляючи пропущені букви, пояснюють значення слів, підкреслюють червоним олівцем голосну букву "Про" однією рисою, букву "Е" двома характеристиками. Зеленим олівцем підкреслюють м'який приголосний перед літерою "Е".
Ялинки зелені На вітрі гойдаються, На вітрі гойдаються, Низьконахиляються. Багато ялинок зелених, Багато зробимо нахилів.
12. Гра "Згадай і назви" (презентація).
Л.: Хлопці, назвіть слова, в яких обидва звуки зустрічаються одночасно?
Діти згадують та називають слова. Потім проводиться робота зі словами за допомогою комп'ютера. Дод. 3.
Учні пояснюють значення слів, вказують місце звуків, що вивчаються в слові, записую слова в зошит, підкреслюють.
Ялинка, осел, овес, козел, орел, політ, тхір.
Л.: З будь-яким із слів складіть одну пропозицію. (Записати пропозицію, яка більше сподобається дітям, пояснити орфограми).
13.Гра "Живі слова". Робота з деформованим текстом.
На дошці: картки зі словами.
Л.: У лісі, де живе їжачок, піднявся сильний вітер і переплутав у реченнях слова. Розставте слова у потрібному порядку.
ростуть Зелені у лісі ялинки.
Великий несе Їжачок гриб.
Діти по черзі виходять до дошки та розставляють слова у потрібному порядку.
Л.: У яких словах зустрілися звуки "О", "Е"?
А в словах "несе", "зелені" на що вказує звук "Е"?
(потім записують пропозиції в зошит, підкреслюють голосні букви О - Е, м'які приголосні перед Е).
14. Робота зі скоромовкою:"Проворонила ворона вороненка".
Читання скоромовки вголос дітьми хором, пояснення значення слів: "проворонила", "воронятко". Читання скоромовки кожною дитиною.
Л.: У якому слові зустрівся звук "Е", звук "О"?
Л.: - Згадаймо ще раз, які звуки ви вчилися розрізняти?
- Чому літера "Е" чарівна?
- Хлопці, сьогодні на нашому занятті ви чудово попрацювали, були уважними, активними.
- Скажіть, будь ласка, хто працював сьогодні дужедобре?
- А хто нам допомагав у роботі? (Їжачок і ослик) Скажемо їм спасибі!
- Ах, так, мало не забула! Їжачок на прощання придумав останню загадку:
Чим закінчується "ВСЕ"? Здогадалися? (буквою Е)
Завдання додому (розмальовки з осликом та їжачком). Додаток 4.