Конспект заняття на тему «Натюрморт»
ЦЕНТР ДИТЯЧОГО ТВОРЧОСТІ
КОНСПЕКТ ВІДКРИТОГО ЗАНЯТТЯ на тему "Натюрморт"
3-й рік навчання
Мета: ознайомити учнів із натюрмортом як жанром образотворчого мистецтва.
Завдання:навчальна: навчити основам композиції та правилам побудови натюрморту.розвиваючі: сприяти естетичному сприйняттю реальної дійсності та художньо-образному відображенню цієї дійсності в малюнку розвивати почуття пропорції, пропорційності, кольору.виховні: виховувати почуття гармонійного, цілісного, художнього бачення краси звичайних предметів (овочів, плодів, квітів, скла, металу), поважне ставлення до художнього матеріалу, акуратність у роботі.
Форма проведення: практична робота.
Форми та методи, що застосовуються на занятті:
- Словесний (оповідання, пояснення)
- Наочний (ілюстрації художників)
- Практичний (виконання практичного завдання)
Устаткування заняття:
Дидактичний матеріал:
- Репродукції картин: Ф.Снейдерса, Ж.Шардена, Е.Мане, Гогена, Сезана, Матісса.
- Ілюстрації натюрморту:
- гризаль;
- кольорова акварель;
- пленерні зразки.
- Натурна постановка.
- Виставка навчальних робіт учнів.
Матеріально-технічне оснащення: мольберти, папір (ватман), фарби (акварель, темперні, масляні), палітра, пензлі, вода, простий олівець, гумка, точила.
Хід заняття
1. Організаційний момент (5 хвилин) Привітання, підготовка робочого місця, зібраність, зосередженість перед початком роботи. Визначення та вибір виразної вигідної точки зору.
2. Розповідь «З історіїнатюрморта» (5 хвилин) Якщо ми звернемося до історії, то побачимо, що за часів глибокої давнини Єгипетські та Грецькі художники любили зображати плоди землі, предмети жертвоприношень, домашнє начиння. Ці традиції продовжили римляни, які у декоративних цілях розписували фресками стіни вілл та усипальниць.
У Голландії XVII століття прославилися великі майстри натюрморту – художники Ян Давідс де Хем та Віллем Кальф, у Фландрії великі полотна із зображенням дичини створив Франс Снейдерс (демонстрація репродукцій картин), у Франції XVIII ст. Ж.Б.Шарден, у ХІХ столітті зверталися до натюрморту Е.Мане, Гоген, Сезан, Матісс та інші художники.
В Україні XIX ст. натюрморти писав І.Т.Хруцький (1810-1885 р.р.) («Натюрморт зі свічкою»). На початку XX століття в Україні в жанрі натюрморту працювали К.Коровін, І.Рєпін, М.Врубель, Машков, Купрін, Кончаловський, Петров-Водкін.
3. Основна частина (10 хвилин)
Натюрморт є самостійним жанром образотворчого мистецтва, і навіть допоміжним засобом «жанрової картини».
Натюрморт походить від французького "nature morte - мертва природа" і позначає зображення предметів побуту (фруктів, овочів, тварин, птахів та ін.)
Натюрморти розрізняються за змістом, технікою виконання, добіркою речей, сюжетом, композицією, колоритом.
У жанрі натюрморту художники стверджують поезію та красу світу, буденних речей, закликають людей милуватися красою плодів, овочів, квітів, металу, скла формою звичайнісіньких предметів.
Натюрморти поділяються на навчальні та творчі.
Навчальний натюрморт дає можливість вивчити основні положення реалістичного малюнка та живопису, а також розвиває естетичне сприйняття, зір, моторику руки, цілісність бачення, а найголовніше –художньо-мистецьке мислення.
Натюрморт, як навчального завдання учням, необхідний засвоєння принципів лінійно-конструктивного зображення форми і знайомить з теорією перспективи, що розвиває просторово-образне мислення.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Навчальний процес роботи над натюрмортом поділяється на етапи (розподіл на етапи умовний).
Перший етап роботи:
- попередній аналіз постановки натюрморту (цілісність постановки);
- вибір місця для роботи (погляд);
- виконання ескізів (по 2-3 хвилини).
Другий етап роботи: - композиційне розміщення зображення на площині листа. Необхідно скомпонувати всю групу предметів так, щоб площина листа була заповнена рівномірно, зображувані предмети не упиралися в краї листа, і навпаки, не залишалося багато порожнього місця. Часто зоровий центр не збігається із композиційним центром. Велику увагу треба приділяти освітленню (штучне, верхнє, бічне чи природне денне).
Третій та четвертий етапи роботи - передача характеру форми та пропорції предметів. Виявляючи конструктивну основу форми предметів необхідно перевірити перспективу великих форм і особливо підстав предметів.
![]() |
П'ятий етап роботи - виявлення обсягу предметів із засобів світлотіні та кольору. Об'єм предметів у малюнку передається за допомогоюперспективи та передачі форми засобами світлотіні - тоном або кольором у потрібному тоні в живописі. Тон – це фізична характеристика світла. Світло, падаючи на поверхню площини, змінюється в тоні в залежності від положення площин у просторі по відношенню до джерела світла.
![]() |
Шостий етап роботи детальне промальовування форми предметів.
![]() |
![]() |
![]() |
При детальному промальовуванні форми треба уважно спостерігати за всіма відтінками та переходами світлотіні, за всіма деталями форми. Приступаючи до виявлення обсягу предметів тоном або кольором, треба визначити найсвітліше і найтемніше місце в натюрморті. Встановивши ці два полюси, звернути увагу на півтіні.
Сьомий завершальний етап роботи - узагальнення та синтез. Підбиття підсумків роботи над натюрмортом. На цьому етапі треба уважно перевірити загальне враження від зображення натури здалеку примруженими очима та порівняти силу рефлексів з натурою, які мають зливатися з тінями, тобто має бути тональна та кольорова єдність зображення.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
3. Перегляд навчального фільму (10 хвилин) Майстер-клас С.Андріякі натюрморт «Жовті лілії».
4. Практична частина (45 хвилин) З дозволу педагога учні приступають до роботи над натюрмортом з натури. Надання індивідуальної педагогічної допомоги. Для кожного, хто навчається, перерва в роботі може бути індивідуальною. Не відволікає інших дітей, від виконання свого завдання, не перериває творчого процесу.
5. Підбиття підсумку заняття (15хвилин) Виставка робіт учнів. Мобілізація дітей на самооцінку. Поради та рекомендації педагога учням. Використання інформації пов'язаної із практичною творчою діяльністю педагога.


















