Конспект заняття з ознайомлення дошкільнят із традиціями святкування Різдва біля мордви.

Юлія МихайловаКонспект заняття з ознайомлення дошкільнят з традиціями святкування Різдва у мордви

Мета: долучити дітей до національноїтрадиції святкування Різдва українського та мордівського народів.

- розвивати у дітей інтерес до народної культури українського тамордовського народів ;

-Ознайомити дітей із музичною фольклорною творчістю;

- Формувати розуміння дітьми сенсу народнихтрадицій святкування Різдва.

- бесіда про особливостісвяткування Різдва у українського та мордівського народів ;

- прослуховування фольклорноїмордівської музики ;

- знайомство з новими словами, особливостями виконання жанру колядок, змістом обряду ворожіння;

- розучування колядок українською тамордівською мовами.

Обладнання та матеріали:

- аудіозапис змордівською музикою,

- предметне середовище музею, що занурює в атмосферусвята,

- предмети для ворожіння,

-музичні народні інструменти,

- національні костюми, маски для ряження,різдвяна зірка.

Хід заняття:

М. Р.: Здрастуйте, добрі молодці та красні дівиці! Ось і прийшло до нас великесвято – Різдво Христове ! Помордовськи -«Роштова». З нього і розпочиналися святки. Святки від слова«святий». Цього дня славили Христа. Ангели сповістили, що Христос народився, і закликали людей радіти і радіти.

Пісня проРіздво.

М. Р. Наші бабусі та дідусі дуже любили цесвято. Є таке повір'я, як проведеш Новий рік іРіздво, таким і буде весь наступний рік. Тому всі бажали одне одному здоров'я та щастя. А ось ще вітали непросто словами, а спеціальними пісеньками. Згадаймо, як вони називаються(відповіді дітей – Колядки).

Коляда-свято передріздвяне. Звідси – колядувати. Давайте нарядимося в маски, візьмеморіздвяну зірку і заспіваємо українські тамордовські колядки, з якими ходили дворами.

1. Приходила коляда, напередодні Різдва,

Хто дасть пирога, тому повний хлів худоби,

Овин з вівсом, жеребця з хвостом.

2. Каляда, коляда!

Щакай давай хлопця!

Сань шачі цериня!

3. Будете нас дарувати-хвалитимемо вас!

А не даруйте-будемо вас докоряти!

4. Каляда! Течі чизе коляда!

Каляда! Валське чизе роштова!

М. н. Кожна сім'я чекала до себе в гості колядників. Господарі із задоволенням вислуховували колядки, а потім давали частування.(роздає дітям частування)

М. Р. Після веселого і галасливого обходу, всі збиралися в хаті посиді, влаштовували спільну гулянку, дівчата заводили хороводи, а хлопці теж осторонь не залишалися, грали на музичних інструментах.

Оркестр на музичних інструментах.

М. Р. Дуже любили хлопці та дівки влаштовувати посиденьки. Та один одному загадки загадували.

1. Відчинилися тихо двері-

І ввійшов вусатий звір,

Сів біля печі, щурячись солодко.

І вмився сірою лапкою.

Бережись мишачий рід-

На полювання вийшов(кіт)

2. Літала ковдра, м'яка, біла.

Сонце припекло-ковдра потекла.(Сніг)

3. Що вгору корінням росте?(Соулька)

4. У синьому небі світляки,

Чи не дотягнеш до них руки.

Один великий світляк

Загнувся, як хробак.(Зірки та місяць)

М. Р. А ще у святки хлопці виглядали собінаречених. А дівчата сідали за стіл і гадали. Для дівчат у цьому головне значення святкових вечорів. І ми зараз із вами спробуємо погадати.

Гра ворожіння. (По колу пускають мішок з предметами - кожна річ передбачення, хто що витягне, тому і дістанеться)

Крупа – до багатства.

Ножиці – суджений буде кравець.

Монетки – до багатства.

Сіль – наречений буде шкідливий.

Дзеркало – наречений буде чепуруном.

М. Р. Закінчувалися святки з веселощами, ворожіннями, ряженням, святковим безпутством і пустотою! І нашесвято теж закінчується !

Заняття з формування у дошкільнят уявлень про історію, культуру та побут мордви «В гостях у тітоньки Рузави» Мета: Формувати у дітей уявлення про історію, культуру та побут мордви. Завдання: освітні - систематизувати та закріплювати ті, що мають.

Конспект інтегрованого заняття у старшій групі «Життя і побут мордви за старих часів» (з використанням мордівського фольклору) Мета: Познайомити дітей з знаряддями праці та предметами селянського побуту. Викликати інтерес до фольклору рідного краю, народних традицій.

Конспект НУД щодо ознайомлення дошкільнят з правами дітей Мета: дати дітям загальні уявлення про їхні права. Завдання: - сприяти розвитку правового світогляду та моральних уявлень;

Конспект відкритого заняття з ознайомлення з культурою та традиціями мордівського народу «День народження Алдуні» Мета: познайомити дітей з культурою та традиціями мордовського народу через мордовські народні та різні види ігор, розроблених з урахуванням.

План заняття з ознайомлення із зарубіжною літературою для дошкільнят 5–6 років з використанням мультимедійного посібника Опис роботи з алгоритмом використання електронного інтерактивного дидактичногомультимедійної допомоги в освітньому процесі.

Сценарій свята з ознайомлення дошкільнят з народними традиціями «Посвячення у козачата» Цілі: Продовжувати знайомство із традиціями рідного краю, долучати до фольклорної творчості. Діючі особи: Хазяїн Хазяйка Козак дорослі.

Рекомендації для батьків по ознайомленню старших дошкільнят з Москвою «Прогулянки Москвою для дошкільнят» (2 частина) 1 Частина ТЕМАТИЧНІ ПРОГУЛКИ 4 КРЕМЛЬ Є в Кремлі два дива ливарного мистецтва: ЦАР-ГАРМАНКА, яка ніколи не стріляла і ЦАР-КОЛО.

Заняття для дітей середньої групи з ознайомлення з народними святами та традиціями ЗНАКОМСТВО З НАРОДНИМИ СВЯТАМИ Мета: Продовжувати знайомити дітей з народним фольклором, з фольклором Рязанського краю. Зацікавити.