Космічна подорож

Заняття для дітей підготовчої групи з розвитку елементарних математичних та логічних уявлень

Автор: Любов Дмитрівна Комарова, Місце роботи: МДОУ № 36 м. Сонячногірськ, педагог додаткової освітиЗавдання:

  • Розвивати в дітей віком дрібну моторику кистей рук.
  • Розвивати інтелектуальні здібності дітей.
  • Розвивати мову, увагу, пам'ять, логічне мислення.

Мета заняття:

  • Розвивати в дітей віком вміння виявляти, абстрагувати і називати властивості (колір, форму, розмір, товщину) предметів, позначати відсутність будь-якого конкретного властивості предмета.
  • Розвивати вміння складати предмет із елементів. Розвивати орієнтування у просторі, дрібну моторику рук, увагу логічне мислення. Закріплювати вміння визначати ознаки геометричних фігур за допомогою символів-символів.
  • Закріплювати рахунок не більше десяти.
  • Закріплювати склад числа за допомогою паличок Кюїзенера.
  • Формувати операції класифікації блоків за чотирма ознаками з використанням кодів.

Хід заняття

Вихованець: Хлопці, до нас до дитячого садка прийшов лист. Давайте його прочитаємо!

Лист: Дорогі хлопці! Ми жителі міста Сонячногірськ з далекої планети Марс, просимо Вас про допомогу. На нашій планеті сталася катастрофа, місто зруйноване: не працюють дитячі садки, лікарні, знищені будинки. Допоможіть нам, будь ласка, відновити наше сонячне місто.

Вихованець: Ось виявляється, як у житті буває. На планеті Марс існує місто з такою самою назвою, як і наше. Як називається наше місто?

У марсіанському Сонячногірську сталася біда.Нас просять про допомогу. Ви хочете допомогти марсіянам. Ми з Вами вже були рятувальниками, ми відновлювали міста на Землі, сьогодні ми маємо завдання допомогти марсіянам. Як ви вважаєте, на чому можна дістатися Марса?

(Діти пропонують транспортні засоби та приходять до єдиної думки, що потрібна ракета).

Ракети ми не маємо, доведеться нам їх сконструювати.

1. Гра «Моделювання ракети»

Діти самостійно моделюють ракету.

Вихованець: Молодці, хлопці! Але для того щоб ракети злетіли, потрібно побудувати числову драбинку. З чого ми збудуємо драбинку?

Відповіді дітей: з паличок Кюїзенера.

(Діти будують драбинку, вихователь читає вірш, залучаючи дітей до гри).

2. Гра «Числова драбинка»

Вихованець:

І сходинки все рахуємо

Усі сходи до однієї

Знаємо у драбинці кольоровий.

Один – це білий листок,

Два це рожевий пелюстка,

Три, як блакитний океан,

Чотири – немов червоний тюльпан,

П'ять – це жовте сонячне світло,

Шість фіолетовий яскравий букет.

Сім – чорний пухнастий кіт,

Вісім – смачний вишневий компот,

Дев'ять – синій мій лімузин,

Десять – помаранчевий апельсин.

- Що ми з вами збудували?

Відповіді дітей: ми побудували числову драбинку.

- З чого складається наша драбинка?

Відповіді дітей: з кольорових чисел.

- Скільки цих чисел?

Відповіді дітей: у драбинці 10 кольорових чисел.

Вихованець: Нам час вирушати в політ. Ви готові? Пристебнули ремені, одягли скафандри. Пропоную перевірити чи все гаразд із нашими ракетами?

- Для того, щоб це дізнатися, ми маємо порахувати у прямому порядку квітами, числами.

- Атепер ми перевіримо, як працюють наші прилади. Для цього необхідно порахувати парними числами у прямому та зворотному порядку.

– Пропоную перевірити паливо. Для цього необхідно порахувати у прямому та зворотному порядку непарними числами.

- Ми перевірили всі ракети та готові до польоту. Усі разом рахуємо у зворотному порядку числами.

– Наші ракети летять. Пропоную Вам перейти до пультів управління (кожна дитина має планшет з картками символами).

- Поки що летимо. Пропоную розслабитися та пограти у нашу улюблену гру «Вгадай-но».

(Лічицею вибирається дитина, яка загадуватиме загадку про блок, який він сховав).

3. Гра з блоками Дьєнеша «Вгадай-ка».

подорож

дітей

Наприклад: Дитина сховала за спину блок (жовтий, квадрат, великий і тонкий), діти цього не бачать. Дитина починає загадувати загадку:

- Мій блок не червоний і не синій, він не коло, не квадрат, не прямокутник, не маленький і не товстий.

(Діти закривають потрібні картки, ті картки символи, які залишаються відкритими, є відповіддю загадки. У дітей має бути жовтий, квадрат, великий і тонкий).

Вихователь веде опитування кількох дітей, дитина показує блок, який сховав. Гра закінчена.

4. Фізкультхвилинка:

Раз, два — стоїть ракета. (Стійка на шкарпетках, руки вгору, долоні утворюють «купол ракети».)

Три, чотири - літак. (Стійка ноги нарізно, руки в сторони.)

Руки убік — у політ

Праве крило вперед,

Ліве крило вперед.

Один два три чотири,

Полетів наш літак.

А без точного розрахунку

Не вийде польоту.

Так швидше за роботу,

Сядемо швидко за розрахунки.

Раз, два - вище голова,

Три, чотири - руки ширші,

П'ять, шість – тихо сісти.

Посидімо та відпочинемо. (Діти заплющують очі.)

І працювати ми розпочнемо.

Вихованець: Ми з вами і не помітили, як наші ракети опустилися на планету Марс. Надягаємо скафандри, відкриваємо люки і виходимо у відкритий космос.

- Ось ми й на Марсі! Але що це? Перед нами річка! На чому ж ми переправлятимемося?

Відповіді дітей: діти пропонують побудувати або килими-літаки або плоти.

Вихованець: З чого можна побудувати плоти?

Відповіді дітей: діти пропонують побудувати плоти з паличок Кюїзенера.

5. Гра «Будівництво плотів».

відповіді

Вихованець: Хлопці, у кожного з вас лежить числова картка. Це завдання. Ваш пліт має відповідати заданому числу.

(Діти будують плоти, вихователь, веде опитування дітей склад числа, яке було завданням).

Наприклад: У дитини на числовій картці було число 7. Він побудував пліт, взявши за основу 7. Сім - це 1 і 6,

подорож

Вихованець: Ось ми і побудували плоти, тепер нам не страшна жодна річка. Ми перепливли на другий берег.

(На іншому березі діти знаходять план – макет міста. Вихователь пропонує розділитися на пари. Кожній парі роздає макети: будинків, лікарень, дитячих садків, машин для відновлення міста. Діти приступають до будівництва міста та конструювання машин).

6. Гра «Рятувальники приходять на допомогу»

Вихованець

подорож

Діти будують місто із блоків Дьєнеша. Вихователь оцінює роботи дітей.

Вихованець

Вихованець: Хлопці, ми відновили місто, сконструювали машини, але чогось не вистачає для краси. Як ви думаєте, чого?

Відповіді дітей: У місті немаєквітів.

Вихованець: Ви маєте рацію, яке ж місто без квітів... Я пропоную вам розбити клумби і посадити на них квіти. Але садити квіти ми будемо за певними правилами.

7. Гра з трьома обручами «Ми садимо квіти на клумби»

космічна

Які квіти зростатимуть на коричневій клумбі?

Відповіді дітей: Тут будуть: великі, тонкі, сині, трикутні, квадратні, прямокутні.

Які квіти зростатимуть на зеленій клумбі?

Відповіді дітей: Тут будуть: маленькі, товсті, жовті, круглі, прямокутні, квадратні.

Які квіти зростатимуть на синій клумбі?

Відповіді дітей: Тут будуть: великі, товсті та тонкі, червоні, круги та трикутники.

Вихователь з дітьми милуються посадженими квітами. Вихователь хвалить дітей.

(Діти разом із вихователем вважають у зворотному порядку).

- Ракети злетіли. Ми летимо на землю. А поки що летимо, граємо в гру.

8. Гра «Брехня - істина».

(У дітей картки з літерами «Л» та «І»)

Вихованець:

  • ми сьогодні з вами подорожували на підводному човні;
  • ми грали з числовим драбинкою;
  • ми літали на планету Венера;
  • ми літали на планету Марс;
  • ми грали в гру «Вгадай-но»;
  • ми були пожежниками.

Поки ми грали, наш політ завершився і ми благополучно повернулися на планету Земля, до нашого улюбленого дитячого садка.