Круглий стіл «Аналіз позитивних та негативних аспектів технології проблемного навчання»,
Засідання творчої групи, які працюють за технологією «Проблемного навчання». Засідання проводилося на районному семінарі вчителів.
«Практика - критерій істини», а істина є сила, гнучкість, витривалість, координація розуму. Ден Сяопін
Мета: Організація підвищення майстерності та творчості вчителя у малих творчих дослідницьких групах з єдиних проблем.
Сутність проблемного навчання та класифікаційні параметри технології проблемного навчання
Конструювання дидактичного змісту матеріалу для створення особливого виду мотивації — проблемної, у якому урок має бути представлений, як ланцюг проблемних ситуацій.
Аналіз позитивних та негативних аспектів технології проблемного навчання.
Методи: консультації, колективна творчість, робота з джерелами, співпраця, групове спілкування, спільний аналіз, прогнозування.
Хід заходу:
1. Привітання учасників засідання круглого столу, виступ лідера – спікера Беленка Л.В. (вчитель фізики). 2. Виступ історика гурту Білякової Л.М. (вчитель біології). 3. Подання технології проблемного навчання Монастирьова І.П. (вчитель хімії). 4. Виступ експерта групи Арєп'євої В.В. (вчитель географії). 5. Виступ критика групи Шадаєва М.Т. (вчитель математики). 6. Оформлення Нурмамбетової Г.К. (Вчитель з).
Зміст:
Доброго дня пані та панове! Ви, всі присутні у цьому залі є учасниками круглого столу творчої групи, яка працює з вивчення технології проблемного навчання.
У складі нашої групи наймолодший учитель математики,блакитна мрія якого побачити свого учня переможцем на грі Лідер ХХ1 століття. Знайомтесь Шадаєв Муратбек Тунишпекович. Сьогодні грає роль критика.
Мені приємно познайомити вас із учителем географії, яка вважає, що «Розум у людей зростає відповідно до світу пізнанням». Знайомтесь Ареп'єва Валентина Василівна – експерт групи.
Але все, як правило, починається з історії, роль історика сьогодні відіграє біолог Белякова Л. Н. Їй близький девіз Лисенкової - "Вчить переможно!".
Під девізом «Знання – це діти здивування та цікавості» працює хімік Монастирєва І.П. сьогодні вона наш найенергійніший генератор ідей.
А улюблений нами оформлювач - розумна, сором'язлива, тактовна - Гульміра Куандиківна Нурмамбетова - вчитель з.
І в ролі лідера спікера, тобто провідного вчителя фізики Беленки Лідії Василівни, яка вважає «Практика — критерій істини».
Ми дуже сподіваємося, що сьогодні в залі не буде пасивних спостерігачів, і просимо наших гостей розділитись на дві групи: критиків та експертів.
А ці молоді створіння — група підтримки (учні 7 «А» класу).
Мета роботи нашого спільного колективу ознайомитись з історією розвитку проблемного навчання, з його основними аспектами. Дати аналіз того, у чому сила проблемного навчання та у чому його прорахунки.
Все починається з історії, слухаємо.
Для задоволення цих інстинктів дитині надавалася як джерела пізнання: слово, витвори мистецтва, технічні пристрої, діти залучалися до гри та практичну діяльність — працю.
У 1923 р. в СРСР були "комплекс-проекти" на основі Дьюї. Класно-урочна система оголошувалась віджилою формою, вона замінювалася лабораторно-бригадним методом. Однак у 1932 р. постановою ЦК ВКП(б) ці методи було оголошенометодичним прожектерством та скасовані.
Сьогодні під проблемним навчанням розуміється така організація навчальних занять, яка передбачає створення під керівництвом вчителя проблемних ситуацій та активну самостійну діяльність учнів з їх вирішення, внаслідок чого відбувається творче оволодіння професійними знаннями, навичками, вміннями та розвиток розумових здібностей.
Але педагоги — новатори й нині розробляють технологію проблемного навчання. Послухаємо основні аспекти технології проблемного навчання
Проблемне навчання — це навчання, тому що мислити людина починає лише тоді, коли в неї є потреба щось зрозуміти.
Основним із головних завдань, що стоять перед учителем, є завдання навчити школярів мислити, виробити здатність до самостійної активної діяльності спрямоване на оновлення та збагачення наукових знань. Ще одне завдання, яке стоїть перед учителем, — визначити, як і коли використовувати проблемні ситуації на уроці.
Ступінь самостійності учнів у навчальному процесі: незначна – учні стежать за ходом розв'язання завдання вчителем, висока – самостійне вирішення проблеми учнем.

Існує три види проблемних уроків:
1. Уроки із проблемним викладом навчального матеріалу вчителем. 2. Уроки із залученням учнів до самостійного пошуку у процесі викладу навчального матеріалу 3. Уроки з самостійним пошуком вирішення проблем, поставлених учителем.
Проблемні ситуації можна класифікувати, класифікація представлена у таблиці:

Етапи проблемного навчання:
- підготовка до сприйняття
- створення проблемної ситуації
- формування проблеми
- процес вирішення проблеми
- Доведення.
Самостійний експеримент - один із способів вирішення навчальної проблеми. Настав момент для роботи групи підтримки.
Вчитель – новатор. Зараз хлопці, вам допоможуть лише увага, знання, отримані у процесі вивчення фізики, допитливість та прагнення знайти відповідь на запитання…
Вчитель звертаючи увагу на плакат - малюнок, читає:
У Сіракузах жив мудрець Архімед, Був другом царя Гієрона, А який у царя Найголовніший предмет? Ви всі здогадалися? - Корона! (читається вірш)
Потім стає друга навчальна проблема. ЩО Архімед знав про корону і що йому ще потрібно було визначити, щоб відповісти на запитання Гієрона «Чи чисто зроблена робота?».
Учні висловлюючи припущення (вірні та невірні) вирішують проблему. Після вирішення підтверджують експериментально, при цьому складають план вирішення проблеми.
Ми обговорили основні аспекти технології проблемного навчання, переглянули фрагмент уроку, на якому вирішувалися навчальні проблеми. А тепер хотілося б послухати експертів та критиків.
Виступ експертів:
1. Експерт групи. Проблемне навчання це система творчих завдань, пов'язаних єдиною ниткою. Вчитель, який добре володіє методикою, легко виявляє навчальні проблеми, а вирішення їх дуже важливе для розвитку мислення учнів. Практично будь-якому етапі уроку можна використовувати проблемні ситуації, урізноманітнити форми уроку. Наразі проблемний підхід знаходить застосування у методиці навчання всіх наук. Забезпечує максимальний розвиток активного самостійного творчого мислення. Здійснення проблемного підходу дозволяє вчителю максимально використати мимовільну увагу учнів, виробити стійку увагу до того, хто вивчаєматеріалу, розвиває самостійне творче мислення, запам'ятовування навчальної інформації підвищує інтерес до предмета, що вивчається.
2. Далі слухаємо групу експертів, яку репрезентують гості.
Виступ критиків:
1. Критик групи
2. Слухаємо наших гостей – групу критиків.
Висновок «Якщо зібрати всі радощі – це той. Зібрати всі найкращі думки - це нова ідея»