Майстер-клас для батьків «Димківська іграшка»
Надія БакулінаМайстер-клас для батьків «Димківська іграшка»
Автор: Бакуліна Н. І., Малигіна Т. Ю.
Мета: створення декоративної композиції за мотивами димківських візерунків.
Завдання:
- збагачувати знання батьків про народну творчість;
- створювати декоративні композиції з мотивів димківських візерунків;
- використовувати димківські вироби як зразки для створення візерунків у стилі цих розписів.
Обладнання: пензлики, підставки для пензликів, гуаш, баночки з водою, серветки, пробники, виліплені іграшки.
Хід заходу.
Димківська іграшка- унікальне явище в українському мистецтві. Це чи не найвідоміший і найпопулярніший серед народних промислів. Слава його давно переступила межі нашої країни. Без веселих ошатних димківських фігурок уже багато десятиліть не обходиться жодна виставка народного мистецтва. Значення димківської іграшки давно вже не ігрове. Це – народна декоративна скульптура.
Малюнок 1 – Димківські іграшки
Етап розпису – нанесення невигадливих візерунків яскравими фарбами. Вибір кольорів невеликий: синій, помаранчевий, зелений, коричневий, жовтий, малиновий. Додаткові кольори можна отримати, розбавляючи основні крейдою. Так, висвітлений синій та малиновий дають блакитний та рожевий відповідно. Замість пензликів у старі часи користувалися дерев'яними паличками з обмоткою із лляного клаптя. Тому й орнамент був гранично простий: прямі чи хвилясті лінії, кола, ромби тощо. В даний час майстрині використовують кисті з колонки або тхора. До фарби, до речі, додають сире яйце. Це дозволяє зробити кольори більш насиченими та надає фігурці блиску. В останню чергу іграшку прикрашають сусальним золотом. Вирізаніз нього геометричні фігури приклеюють на капелюшки та коміри пань, вуха чи роги тварин. Від цього особливу святковість набуває димківська іграшка. Фото не завжди може передати їхню пишність. Розпис, як правило, наноситься за певною схемою. У чоловічків обличчя виглядають досить одноманітно. Малиновою фарбою намічаються щоки та рот, чорною малюються дуги брів та круглі очі. Волосся фарбується переважно в темний колір: чорний або коричневий. Сорочки та головні убори робляться однотонними, а спідниці пань та шкура тварин покривається орнаментом поверх білого кольору.
Всі іграшки прикрашені строгим орнаментом із геометричних фігур: кола, смуги, клітини, ромби та зигзаги. Майстрині не продумують візерунок заздалегідь. Він народжується у процесі розпису, залежно від форми та розміру фігурки. Тому прийнято вважати, що зв'язок декору та основи нерозривний, і двох однакових іграшок знайти неможливо. Незважаючи на навмисну простоту орнаменту, він дуже символічний та зображує важливі для української людини поняття. Так, хвиляста лінія асоціюється з річкою або водою в широкому сенсі, клітини, утворені лініями, що перетинаються, нагадують зруб будинку або колодязя, а коло з точкою в центрі – символ сонця та інших небесних світил.
Рисунок 2 – Елементи розпису димківської іграшки
Послідовність виконання розпису іграшок

Заготовки для розпису димківських іграшок
Вихователь пропонує батькам розписати свої вибрані іграшки так, як це роблять майстрині, пояснюючи послідовність роботи.


Розпис димківського коня
- узяти тонкий пензлик та чорною фарбою дуже акуратно зафарбувати ніс, копита, хвіст, гриву, і дуже акуратно, кінчиком кисті намалювати очі.
-добре промити пензлик і придумати візерунок із кіл і крапок.
- візерунок на коні йде зверху вниз, по ногах і тулубі.
- намалювати всі кола, це зробити краще ватяною паличкою, а потім поставити крапки навколо або вздовж.


Мама із родини Сабуркіних починає розпис димківського коня з гриви за малюнком сина Матвія.

Родина Колганових захоплена розписом свого димківського коня. Разом розпочали роботу з копит.
Розпис димківської качки
Качки-"крилатки" відрізняються від простих качок горизонтальними рядами оборок-крил, ніби на них надіті два фартухи з ліпною оборкою - спереду і ззаду. У їхньому розписі проглядається певна система нанесення візерунка. Спочатку робиться широка смуга на грудях, потім більш вузькі - від шиї на всі боки, відповідно до форми конуса. Потім їх перетинають поперечні смуги, утворюючи картатий візерунок.


Віка зі своєю мамою розписують качечку як майстрині з розпису димківської іграшки.

Мама Лери ретельно промиває пензлик, щоб намалювати новий візерунок іншою фарбою.

Катя і мама працюю дуже дружно, одним пензликом у дві руки.

Влад із мамою по черзі наносять на свою качку різні елементи візерунка, вибираючи яскраві фарби.

Віка нагадує бабусі як правильно малювати візерунки.
У результаті у всіх вийшли гарні роботи на рівні справжніх майстрів цього мистецтва.

Всі іграшки не прості,
А ошатно – розписні,
Білі як берізки -
Кружочки, клітинки, смужки,
Простий здавався б візерунок,
Але відвести неспроможний погляд.
Вихователь пропонує влаштувати виставку своїх іграшок для рідних та друзів.
Література:
1. Н. А. Ветлугіна "Художня творчість і дитина" - М.: 1972.
2. Т. С. Комарова, Т. А. Ратанова, Г. В. Биховець “Народне мистецтво у вихованні дітей (під ред. Т. С. Комарової - М.: 2005).
3. А. Д. Альохін "Коли починається художник" - М.: 1993.
4. Є. А. Флеріна "Естетичне виховання дошкільника" - М.: 1961.








Проект "Димківська іграшка" Проект "Димківська іграшка". Художньо-естетичне виховання займає одне з провідних місць у змісті виховного процесу.