Майстер-клас вчителя-логопеда з використання сучасних методів моделювання у розвитку
Мета: Розвиток фонематичного слуху, звукового аналізу та синтезу.
Завдання:
- Вчити: викладати модель характеристики звуку [С]; розрізняти голоси тварин.
- Закріпити: знання дітей про диких тварин; знання дітей про звук [С]; вміння розрізняти та викладати моделі немовних та мовних звуків.
- Розвивати: фонематичне сприйняття, розумові процеси (пам'ять, увага, мислення), емоції дітей.
Обладнання: картинки із зображенням диких тварин, кошик (в якому лежать – сіно, морква, мед, шишки, яблуко, гриби), лялька лисиці (одягається на руку), ширма, папір, ножиці, чашки, ложка , вода, крупа, по 3 коричневі кружки різної величини на кожну дитину, картки для схематичного зображення характеристики звуку, картки зі схематичним зображенням свійських тварин, картки із зображенням веселої та сумної особи на кожну дитину; трикутники сірого, білого, помаранчевого, коричневого кольору.
Хід заняття
1.Логопед:
– Діти, подивіться, на яку гарну галявину ми прийшли з вами! А яка зараз пора року? Як ви здогадались? (Діти називають ознаки зими).
Словникова робота: сніг, сніжинки, снігопад, іскриться.
Психогімнастика:
– Як світить сонечко взимку?
- Підставте сонечку обличчя, руки та погрійтеся.
- Раптом повіяв сильний вітер, пішов сніг. Ми змерзли, зіщулилися. Покажіть.
- А тепер завірюха закінчилася. З-за хмари виглянуло сонечко, посміхніться йому. Ми зігрілися та розслабилися.
- Покажіть, як світить сонечко, посміхніться йому.
2.Логопед:
– Ми знаходимося на лісовій галявині, довкола ліс. Хто живе у лісі? (Діт перераховують диких тварин).
- Ми знаємо, що диким тваринам зараз холодно і голодно. Я приготувала кошик. Давайте допоможемо тваринам, погодуємо їх.
- Яку тварину пригощатимемо? Що ти обрав?
Діти по черзі дістають із кошика гриби, моркву, яблуко, сіно, шишки, мед. Кладуть частування до картинок тварин.
3.Логопед:
– Сьогодні до нас у гості прийшла. А хто вгадайте:
Хитра шахрай, Руда голівка, Хвіст пухнастий - краса А звуть її ... (лисиця).
Логопед одягає на руку ляльку лисиці та вітається від її імені з дітьми.
4. Викладання моделей шумів.
Лиса:
– А ви вмієте розрізняти різні звуки? Давайте перевіримо.
Лисиця за ширмою пересипає крупу, стукає ложкою об чашку, рве папір, ріже папір ножицями, мне папір, переливає воду. Діти вгадують дії лисиці та викладають картки зі схематичним зображенням звуків у певній послідовності.

5. Гра «Три ведмеді».
Логопед:
– Згадаймо гру «Три ведмеді». Розкладіть на столі кружальця
На столах у дітей лежать по 3 коричневі кружки різного розміру. Закріплюється, що великий гурток – Михайло Потапич, середній – Настасья Петрівна, маленький – Мишко.
Логопед вимовляє репліки у трьох випадках, а діти показують необхідний гурток.
– Хто сидів на моєму стільці?
– Хто їв із моєї чашки?
– Хто спав у моєму ліжку?
6. Характеристика звуку [С].
Логопед: Молодці! Лисичка, а ти букви та звуки знаєш?
Лиса: Ви знаєте, я в лісовій школі вчилася погано інічого не знаю.
Логопед: А наші діти вивчають звуки та літери. Який звук ми почали вивчати з вами? (Звук [З]).
Діти розповідають про звук [С] і одночасно вивішують на дошку модель характеристики звуку (згодний, глухий, буває твердий як кубик льоду, позначається синім кружком, буває м'який як трава, позначається зеленим кружком).
7. Гра "Телефон".
Відтворення складових поєднань з одним та різними голосними звуками.
Лиса: А давайте пограємося з вами в «Телефон».
Лисиця шепоче, а діти мають повторити.
8.Лиса:
Діти, а вам сподобалося грати зі звуком? Я говоритиму слова, якщо в них є звук [С], ви повинні ляснути в долоні.
Слова: сік, шапка, літак, чоботи, шарф, сонце, конвалія, санки…
9. Фізмінутка.
Ведмежата в частіше жили Головою своєю крутили Ось так! Ведмедата мед шукали Дружно кущик розгойдали Ось так! Вперевалочку ходили І з річки воду пили Ось так! А потім вони танцювали Вище лапи піднімали Ось так!
10. Розрізнення голосів тварин,
Лиса: Я сьогодні бігла повз село і чула голоси різних тварин, але чиї вони я не знаю. Допоможіть мені, вгадайте тваринні голоси.
Звучить запис різних голосів свійських тварин. Діти вгадують та показують відповідну картку зі схематичним зображенням тварини.
Логопед: Скажіть, голоси яких тварин ви чули, диких чи домашніх? Чим дикі тварини від домашніх? А лисичка якась тварина?
11. Гра «Хто уважний»
Логопед: У нас з вами в гостях ще й інші тварини. Але іноді я плутаюсь, як їх правильно називати. Допоможіть!
Логопед роздає дітям кружечки із зображеннямсумного та веселого обличчя.
Логопед: Якщо я правильно називатиму тварину, ви покажіть мені гурток з веселим обличчям, а якщо неправильно – з сумним.
Логопед показує картинку із зображенням тварини та вимовляє:
- ялинка, бейка, білка;
- олк, вовк, фолк;
- ведмідь, мудвідь, ведмідь.
12.Лиса: Подивіться скільки у мене трикутників.
Як ви вважаєте, яких тварин вони схожі?
(З'ясовують, що білий трикутник – заєць, сірий трикутник – вовк, помаранчевий – білка, коричневий – ведмідь).
Лиса: Я загадуватиму загадки, а відгадки ви повинні показати трикутниками.
Влітку бродить без дороги, Між сосен і берез, А взимку він спить у барлозі, Від морозу ховає ніс. (Ведмідь).
Взимку біленький, А влітку сіренький, Нікого не ображає, А всіх сам боїться. (14) (Заєць).
З гілки на гілку Швидкий як м'яч, Скаче лісом рудий циркач. Ось на льоту він шишку зірвав, стрибнув на стовбур І в дупло втік. (Білка).
Лиса: Діти, а ви знаєте загадки про диких тварин? Розкажіть.
(Діти розповідають загадки, а відгадки показують трикутниками).
На вівчарку він схожий, Що ні зуб – то гострий ніж! Він біжить вискалив пащу, На вівцю готовий напасти (Вовк)
Хто в лісі глухому живе Незграбний, клишоногий? Влітку їсть малину, мед, А взимку смокче він лапу. (Ведмідь).
Хто спритно скаче по ялинках І злітає на дуби? Хто в дупле горіхи ховає, Сушить на зиму гриби? (Білка).
13. Підбиття підсумків заняття та сюрпризний момент.
Лиса:
– Про які тварини ми сьогодні говорили на занятті?
– Який звук ми закріплювали?
- Голосияких тварин ми з вами слухали?
– Я приготувала вам частування. (Лиса дістає кошик і пригощає дітей).
– Мені час повертатися до свого казкового лісу. До побачення діти.