Моря як великі природні комплекси - географія, уроки

Рівень освіти: основна загальна освіта

Клас: 8 а клас

Предмет: Географія

Тема уроку: Моря як великі природні комплекси

Мета уроку:

Сформувати уявлення про різноманітність природних комплексів морів України (на прикладі Білого та Азовського морів).

Завдання:

I. Освітні.

  • Ознайомити учнів із причинами різноманітності ПТК морів.
  • Визначити риси подібності та відмінності між ПТК Білого та Азовського морів.
  • Розширити знання про природні комплекси.

II. Розвиваючі.

  • Удосконалювати вміння роботи з джерелами географічної інформації.
  • Розвивати вміння аналізувати, узагальнювати та робити висновки.

III. Виховні.

  • Екологічне виховання через розкриття питання “Екологічні проблеми морів”.

Тип уроку:

Устаткування:

комп'ютер, проектор, презентація, карта Росії, картки із завданнями для індивідуального опитування.

Підручник та навчальні посібники:

Пятунін В.Б., Митна Є. А. "Географія Укаїни. Природа. Населення", атлас «Географія Укаїни» 8-9 клас

Методи: словесний (пояснення, бесіда), наочний (робота у настінних карт, з атласами, демонстрація презентації), практичний, проблемно-пошуковий.

Форми навчання : колективна, індивідуальна.

Короткий опис:

заочна екскурсія морями України

Внутрішньопредметні зв'язки: тема “Розміри території та природно-географічне положення України” та “Сухопутні та морські кордони України”.

Перегляд вмісту документа «Моря як великіприродні комплекси »

Муніципальна бюджетна освітня установа

«Краснозаводська середня загальноосвітня школа №7»

Розробка відкритого уроку

Тема: Моря як великі природні комплекси

вчитель: Балахонова Діна Шамільївна

Рівень освіти:основна загальна освіта

Клас:8 а клас

Тема уроку:Моря як великі природні комплекси

Сформувати уявлення про різноманітність природних комплексів морів України (на прикладі Білого та Азовського морів).

Ознайомити учнів із причинами різноманітності ПТК морів.

Визначити риси подібності та відмінності між ПТК Білого та Азовського морів.

Розширити знання про природні комплекси.

Удосконалювати вміння роботи з джерелами географічної інформації.

Розвивати вміння аналізувати, узагальнювати та робити висновки.

Екологічне виховання через розкриття питання “Екологічні проблеми морів”.

комп'ютер, проектор, презентація, карта Росії, картки із завданнями для індивідуального опитування.

Підручник та навчальні посібники:

Пятунін В.Б., Митна Є. А. "Географія Укаїни. Природа. Населення", атлас «Географія Укаїни» 8-9 клас

Методи:словесний (пояснення, бесіда), наочний (робота у настінних карт, з атласами, демонстрація презентації), практичний, проблемно-пошуковий.

Форми навчання: колективна, індивідуальна.

заочна екскурсія морями України

Внутрішньопредметні зв'язки:тема “Розміри території та природно-географічне положення України” та “Сухопутні та морські кордони України”.

СТРУКТУРА І ХІД УРОКУ

Зміст навчального матеріалу

Тема уроку:Моря як великі природні комплекси

Сформувати уявлення про різноманітність природних комплексів морів України (на прикладі Білого та Азовського морів).

Привітання, перевірка готовності до уроку. Оголошення теми, мети та завдань уроку

Підготовка до роботи на уроці.

1. Що таке ПТК? З яких компонентів він складається?

2. Як взаємопов'язані компоненти ПТК?

3. Наведіть приклади зональних ПТК

4. Наведіть приклади азональних ПТК

5. Покажіть на карті райони розповсюдження висотної поясності

6. У якому напрямі здійснюється зміна природних комплексів у горах, із чим це пов'язано?

індивідуальне опитування (тест для слабоуспішних)

Відповідають на запитання

Вивчення нового матеріалу

1. Аквальні природні комплекси біля берегів України.

2. Ресурси морів.

3. Проблеми охорони природних комплексів морів.

Практична робота «Порівняння особливостей природи Білого та Азовського морів»

Чому солоність Білого моря вища за солоність Азовського моря?

ня практ. роботи Демонстрація презенту

1. Перегляд презентації

2. засвоєння пояснення вчителя

1. відзначають моря на контур

Виконують практичну роботу (колекцій

ють таблицю(додаток),користуючись атласами та додатком у підручнику (с.298),

Роблять висновки щодо практ. роботі та відповідають на запитання

Закріплення нових знань

1. Які природні комплекси називають аквальними?

2. Скільки морів омивають береги України?

3. Які чинники впливають формування ПК моря? Поясніть, який зв'язок між органічним світом та глибиною моря.

4. Якими видами ресурсів багаті моря України?

5.Чому річки часто називають основними забруднювачами морів? У чому причина несприятливої ​​екологічної обстановки у Баренцевому, Білому, Карському, Японському морях?

Відповідають на запитання

1. Прочитати § 40

2. Висвітлити питання та виконати завдання на сторінці 193

3. Відзначити у контурних картах моря, що омивають Україну та держави, з якими межує Україна

ня домашньої. роботи

Записують домашнє завдання до щоденника.

сія та Підбиття підсумків уроку

Аналіз уроку: чи вдалося досягти запланованої мети. Виставлення оцінки роботу на уроці.

Учень формулює свої результати та труднощі з нової теми.

I. Організаційний момент.

Учитель :

Сьогодні урок у нас не простий: Відкритий, святковий та заводний. Я в подорож Вас запрошую Удачі в роботі я всім вам бажаю.

А тепер послухайте загадку: Навколо вода, а з питтям біда.

Про який ПТК йдеться?(море)

Які види морів ви знаєте? 15 11 16

Тема уроку:Моря як великі природні комплекси

Мета уроку така:

Сформувати уявлення про різноманітність природних комплексів морів України (на прикладі Білого та Азовського морів).

На уроці ми познайомимося з такими поняттями як аквальний комплекс, дізнаємось якими біологічними ресурсами багаті моря Укаїни, а також познайомимося з тими проблемами, що виникають внаслідок антропогенного впливу.

II. Перевірка домашнього завдання

1. Дайте визначення поняття ПТК?(ПТК - Природно - територіальний комплекс - це закономірне поєднання взаємозалежних компонентів природи на певній території).Перерахуйте компоненти ПТК. (клімат, гірські породи,живі організми, внутрішні води і т.д.).

2. Як взаємопов'язані компоненти ПТК?(обміном речовини та енергією).

3. Наведіть приклади зональних ПТК?(природні зони)

4. У якому напрямі здійснюється зміна природних комплексів у горах, із чим це пов'язано?

5. Покажіть на карті райони розповсюдження висотної поясності.

ІІІ. Вивчення нового матеріалу.

Учитель : Сьогодні на уроці ми подорожуватимемо морями України і епіграфом уроку буде наступний вірш.

Україна – морська держава. Вона в штормові вітри Своє вітрило полотняний тримала Ще до діянь Петра. П.С. Комарів

Чому Україну називають морською державою?(Україну омиває велику кількість морів).

Скільки морів омиває територію України? До басейнів яких океанів вони відносяться (12 морів Світового океану і Каспійське море, що відноситься до внутрішнього безстічного басейну).

Назвіть і позначте ці моря на карті.(робота з картою атласу та карткою на екрані).

За основними показниками (температурою, солоністю, глибиною, органічним світом) моря відрізняються ін.

1. Аквальний комплекс. Всі моря відрізняються один від одного за особливостями гідрологічного режиму та циркуляції течій, ступеня вивченості та кожне море своєю чергою впливає на компоненти природи (клімат), а також на життя та господарську діяльність людини.

Моря одного океану мають спільні риси, що пояснюється загальним ДП та походженням їх улоговин. Це своє чергу впливає клімат, рух водних мас, ресурси та його використання. Таким чином ми бачимо, що кожне море є особливим природним комплексом. Такі природні комплекси називаютьсяаквальними.Природні комплекси існують не тільки на суші, а й у різних водоймах – океанах та морях, озерах та річках. Такі водні комплекси називають аквальними («аква» - від лат. аqua– «вода»)

Кожен аквальний ПК займає певну територію і відмежуються один від одного межами. Кордонами моря часто є ділянки суші (острова, півострова або піднесення підводного рельєфу (Охотське море, моря СЛО))

Кожне море має власний гідрологічний режим і циркуляцію течій. Водообмін із МО та надходження прісної води, яку приносять великі річки, визначають властивості морської води (солоність, щільність, прозорість). Близькість суші впливає на моря: на температуру вод, рельєф дна. Різниця сезонних коливань температур повітря та поверхневих вод моря значно більша, ніж в океані.

Особливості гідрологічного режиму, властивостей морської води, клімату та ін фактори впливають на флору та фауну. Видовий склад рослинного та тваринного світу морів багатший, ніж океанів.

Як і природні комплекси материків, моря підпорядковуються закону природної зональності. Крім того, АПК змінюються з глибиною.

Комплексне вивчення АПК має велике практичне значення, оскільки дедалі більше зростає потреба у використанні ресурсів морів та океанів.

2. Ресурси морів. Моря України мають важливе господарське значення. Вони мають найрізноманітніші ресурси.

-Велику цінність мають біологічні ресурси

-Все більше зростає значення мінеральних ресурсів морів.

-Моря служать дешевими транспортними шляхами

-енергетичні ресурси морів можуть бути перетворені на електричну

- рекреаційні ресурси в основному використовуються на теплому Чорному та Азовськомуморях

3. Проблеми охорони природних комплексів морів

Річки, що впадають у моря, не тільки опріснюють морські води, а й приносять велику кількість забруднюючих речовин.

Учитель : Зараз ми проведемо дослідження природних умов двох морів Білого та Азовського. У ході дослідження ми заповнюватимемо щоденник мандрівника, а саме таблицю в щоденнику.

1. Особливості природи Білого та Азовського морів (заповнення таблиці; робота з картами атласу, текстом підручника, таблиця 8 у додатку (стор. 298); вирішення проблемного питання у вигляді евристичної бесіди, бесіда з елементами пояснення).

Особливості природи Білого та Азовського морів(слайди 5 – 15)

Назва моряпоказники