Муніципальне загальноосвітньо

Муніципальний загальноосвітній заклад

середня загальноосвітня школа №1

Краснодарського краю станиці Динської

Муніципальний етап крайового конкурсу

«Портфоліо вчителя початкової школи ХХI століття»

Номінація «Сучасний урок»

класів МОУСОШ №1

станиця Динська 2007 рік

Тема уроку:Вода – умова життя Землі.

Цілі:Систематизувати уявлення про значення води для

рослин і тварин, людини. Познайомити учнів зі

властивостями води. Розкрити основні джерела та наслідки

забруднення води, заходи щодо охорони її чистоти та економного

використання. Вчити спостерігати, порівнювати, робити висновки.

Розвивати сприйняття, пам'ять, спостережливість.

Виховувати дбайливе ставлення до природи

Обладнання:Відеофільм, глобус, підручник «Навколишній світ»,

Хід уроку: Ι. Організаційний момент.

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

1.Відгадайте загадку і ви дізнаєтеся про що піде мова на уроці:

Якщо руки наші у ваксі,

Якщо на ніс сіли ляпки,

Хто тоді нам перший друг,

Зніме бруд з обличчя та рук?

Без чого не може мати

Ні готувати, ні прати?

Без чого, ми скажемо прямо,

Щоб лився дощ із неба,

Щоб росли колоски хліба,

Щоб пливли кораблі,

Щоб варилися киселі,

Щоб не було лиха –

Жити не можна нам без… (Води.)

- Розкажіть, яку роль відіграє вода у вашому житті?

2. Що таке вода?

- Як ви вважаєте, чи багато води на Землі?

Подивіться на глобус. Якщо швидко обертати його, то здасться, що він однобарвний – блакитний.А все тому, що цієї фарби на ньому більше, ніж білої, зеленої, коричневої, зеленої. Блакитним кольором зображено моря, океани нашої планети.

Підручник: стор. 19 – 20 (перший абзац).

Вода займає ¾ поверхні земної кулі.

Вода входить до складу будь-якого живого організму. Достатньо пом'яти лист рослини в руках, і ми виявимо в ньому вологу. Вода міститься у всіх частинах рослин. Згадай як багато соку в плодах – кавуні, апельсині, лимоні. Цей сік – вода з розчиненими у ній різними речовинами.

У тілі тварин вода зазвичай становить понад половину маси. Тіло медузи на 90-95% складається із води.

Багато води й у тілі людини. Наше тіло майже на 2/3 складається із води. Вода входить до складу крові, яка розносить по всьому організму поживні речовини. Випаровуючись із поверхні нашої шкіри, вода регулює температуру нашого тіла. Вода потрібна нашому організму для видалення різних шкідливих речовин.

Підручник: стор. 20 (другий абзац).

Живий організм постійно витрачає воду і потребує її поповнення.

Воду п'ють поля та ліси. Без неї не можуть жити ні звірі, ні птахи, ні люди.

Але вода не тільки «поїть», але ще й годує – морями та океанами вдень і вночі пливуть тисячі рибальських суден.

Вода «добуває» електричний струм, працюючи на електростанціях. Вода миє всіх людей, міста, машини, дороги. А ще вода – це найбільша та зручна дорога. Нею вдень і вночі пливуть судна, везуть різні вантажі, пасажирів.

Без води не замісити тісто для хліба, не приготувати бетон для будівництва, не зробити ні папір, ні тканину для одягу, ні гуму, ні цукерки, ні ліки - нічого не зробити без води.

Ось вона яка вода!

Але все це стало доступно людині лише післятого, як він добре вивчив властивості цієї речовини.

3. Практична робота

- Яка прозорість води?

(У склянку з водою опускаємо ложку.)

- Зробіть висновок. (Вода прозора).

- Якого кольору вода?

– На столі у вас лежать смужки паперу. З їхньою допомогою ми визначимо колір води. Приклади та порівняй колір води та колір кожної смужки.

- Який висновок можна зробити? (Вода безбарвна.).

- Який запах води?

Коли мама пече пироги, апетитний запах ти відчуєш за дверима квартири. Тонкий аромат видають парфуми, квіти.

– А чим пахне вода? Понюхай і зроби висновок. (Вода не має запаху.)

- Вода – розчинник. Як це довести?

Але не всі речовини у ній розчиняються. (У склянку насипаємо глини або подрібненої крейди. Що ви помітили? Частина глини та крейди осіло на дно.)

- А чи можна очистити каламутну воду чи воду з домішками піску та глини?

Беремо склянку з каламутною водою, лійку, скляну паличку та фільтр.

Фільтр – це прилад, пристрій чи споруда для очищення рідин (у разі для очищення води).

Наш фільтр зроблений із спеціального паперу. Вставляємо папір у вирву. По скляній паличці вливаємо у вирву каламутну воду. Спостерігайте за водою, яка витікає з вирви. Перевірте її на прозорість. Нерозчинні речовини залишились на фільтрі. Таке очищення води називаєтьсяфільтруванням.

- Що станеться з водою, якщо її вилити з посуду? (Вона розтікається у різні боки).

- Що відбуватиметься з водою, якщо нахилити цю поверхню? (Вода стікає під ухил).

- Чи можна воду з однієї склянки перелити в іншу?

- У всіх цих випадках з'являється одна і та ж властивість води.

– Яке? (Вода тече.

-Дізнаємося, що відбувається з водою при нагріванні та охолодженні.

Колбу із трубкою, заповнену підфарбованою водою, опустимо у гарячу воду. Ми побачимо, що вода у трубці піднімається.

Тепер цю колбу поставимо в тарілку з льодом (снігом). Вода у трубці опускається.

– Як це пояснити?

Висновок: вода під час нагрівання розширюється, при охолодженні стискається.

Льється чиста водиця,

Ми вміємо самі митися.

Порошок зубний беремо,

Міцно щіткою зуби трьом.

Моєму шию, моєму вуха,

Потім витираємо суші.

(Діти виконують рухи)

- Про які властивості води ви дізналися з фізкультхвилинки?

- Виявляється, вода перебуває у небезпеці. Чому?

- Чистої води Землі стає дедалі менше, а потреба у ній зростає.

Води Землі одночасно і багато, і мало. Її багато в морях та океанах, але морська солона вода непридатна для пиття, а також для багатьох технічних виробництв та сільського господарства.

Прісної води значно менше і третина населення Землі відчуває у ній гострий недолік. Основні запаси прісної води зосереджено у полярних льодах. Обмежені запаси прісної води ще більше скорочуються через забруднення.

В останні століття, крім природного забруднення природних джерел частинками ґрунту, гірськими породами, мінеральними солями виникла проблема комунального, промислового, сільськогосподарського забруднення води.

(Заздалегідь підготовлений учень читаєказку «Жила-буларіка» А.А.Рыжова. Додаток 1

Далі обговорення казки.

- Опишіть річку, якою вона була до того, як зустрілася з людьми. Чи бачили ви таку річку?

- Як річка допомогла людям?

- Як люди ставилися до річки? Як вивважаєте, чи правильно вони поводилися, чи ні? Чому?

- Що трапилося з городянами, коли річка пішла?

- Уявіть, що всі річки образилися б на людей і пішли.

- Що трапилося б із нами? Чи змогли б ми жити без них?

- Порівняйте річку, якою вона була до того, як зустрілася з людьми, і якою стала після. Які зміни із нею відбулися?

- Чи правильно вчинили люди наприкінці казки? Що вони ще могли зробити для своєї річки?

- А що б ви могли зробити для своєї річки, озера, які знаходяться поряд з вами?

- Який висновок ви можете зробити?

-Як кожна людина має берегти воду?

6. Не витрачай воду даремно!

Учні читають вірш Б.Заходера «Теч річка».

1. Тече річка здалеку ...

Тече річка… Тече річка…

Як добре, коли річка

І широка, і глибока!

Над нею - пишніше хмари,

Свіжий подих вітерця,

Стрункіший і вище ліс над нею,

І луг прибережний зелений!

2. Тече річка… Тече річка…

Напує поля та міста,

Несе і човни, і судна,

І риби ходять у глибині,

І раки повзають на дні.

Ти гарна, річка, навесні,

І восени, і в літню спеку!

Купання! Що за благодать!

Кому спробуй передати!

Приємніше пливти в живій хвилі

Хлопцям чи хлопцям?

Вся живність цілком щаслива!

3. Але що таке? Караул!

Ні, ні, ніхто не потонув,

Ні, ні, якраз навпаки,

На мілину сідає пароплав

Серед білого дня, який скандал!

Мабуть, лоцман маху дав!

Та ні, далеко до буйка,

Тут була глибока річка.

4. Була. Ось саме – була.

Була, мабуть, спливла.

Ах, річку ми не впізнаємо…

Річка стає струмком!

Вже й човни на мілині.

Плавці раптом посуху пішли.

А риби? У горі та тузі

Бідолахи б'ються на піску.

То що з нею скоїлося, з річкою?

На жаль, друзі, відповідь така:

Дошкільник Сидоров Іван

Забув зачинити на кухні кран.

Ви скажете: яка дрібниця.

Дрібниця. Добро б струмок вичерпався,

А то он через дрібницю

Зникла ціла річка!

- Про що цей вірш?

- Чому в річці раптом зникла вода?

- Про що нагадує кожному цей вірш?

7. Перевірка вивченого. (По групам: 1 група - низький рівень; 2

група - середній рівень; 3 група – високий рівень.)

ΙІI. Домашнє завдання: Стор. 19 - 20.; знайти загадки про воду.

Жила-була річка. Спочатку вона була маленьким веселим струмком, який ховався серед високих струнких ялин і білоствольних берез. І всі казали: яка смачна, яка чиста вода в цьому струмку! Потім струмок перетворився на справжню річку. Вода в ній текла не так швидко, але все ж таки була прозорою і чистою.

Річка дуже любила мандрувати. Якось вона опинилася в місті. Тут не росли ялинки та берези, зате стояли величезні будинки, в яких жили люди. Багато людей. Вони зраділи річці та попросили її залишитися у місті. Річка погодилася, і її закували у кам'яні береги. Нею стали ходити пароплави та човни, на берегах засмагали люди. Річка напувала все місто.

Минали роки. Люди звикли до Річки і вже ні про що її не просили, а робили все, що їм заманеться. Якось на її берегах збудували величезний завод, із труб якого в Річку потекли брудні потоки. Потемніла Річка від смутку, стала брудною та каламутною. Ніхто вже не казав: «Яка чиста, гарна річка!» Ніхто не гуляв її берегами. У ній милимашини, прали білизну. І ніхто з городян не подумав, що річка теж жива. А вона дуже переживала. «Чому люди погано ставляться до мене? Адже я їх напувала, крутила турбіни електростанцій, давала світло, захищала в спекотні дні від спеки?» - думала вона.

Ішов час. Люди все більше забруднювали Річку, і вона все терпіла, чекала, коли вони нарешті схаменуться. Якось річкою проплив великий танкер, з якого у воду вилилося багато нафти. Вкрилася Річка чорною плівкою, стали її мешканці – рослини та тварини – задихатися без повітря. Зовсім захворіла Річка.

«Ні, – думає, – Не можу більше залишатися з людьми. Треба йти від них, інакше я стану мертвою річкою». Покликала вона на допомогу своїх мешканців. «Я завжди була для вас рідною домівкою, а тепер прийшла біда, ваш будинок зруйнували люди, а я захворіла. Допоможіть мені одужати, і ми підемо звідси в інші краї, подалі від невдячних людей».

Зібралися річкові жителі - і рослини, і риби, і равлики, і звірі, - очистили свій будинок від бруду, вилікували Річку. І побігла вона у край свого дитинства. Туди, де росли ялинки та берези, де людина – рідкісний гість.

А мешканці міста наступного дня виявили, що вони залишилися без Річки. Не стало в будинках світла, зупинилися заводи, зникла вода з кранів… Нема чим вмиватися, нема чим напитися, нема з чого суп зварити. Зупинилося життя у місті. Стали її мешканці настільки брудними, що перестали впізнавати один одного. Втім, це було неважливо, все одно вечорами не було світла.

І ось одного дня настав день, коли городяни з'їли всі свої запаси їжі. Тоді найстаріший і наймудріший Городянин сказав: «Дорогі співгромадяни! Я знаю, чому від нас пішла Річка. Коли я був зовсім маленький, я купався у її чистій воді. Вона завжди була нам другом і помічником, а ми не цінували цього і поставилися до неї погано.Ми несправедливо образили Річку і маємо попросити у неї прощення. Я пропоную вирушити в далекі країни на уклін до нашої годувальниці. Ви повинні вибачитись перед нею і пообіцяти свою дружбу. Може тоді вона повернеться».

Вирушили найсильніші та найвитриваліші городяни шукати Річку. Довго шукали і знайшли, але не одразу впізнали, адже вона стала чистою та прозорою. Попросили люди Річку якнайшвидше повернутися до міста, розповіли, як їм погано без неї, пообіцяли свою турботу. Річка була доброю і не пам'ятала зла. До того ж вона почала нудьгувати без людей, до яких за довгі роки звикла у місті.

Повернулася Річка до міста допомагати його мешканцям. А люди прибрали все сміття, очистили стоки заводу, і навіть виділили спеціальних вчених стежити за здоров'ям та самопочуттям Річки. З того часу в цьому місті люди та Річка живуть дружно.

А нещодавно Річку зробили найпочеснішим громадянином міста, а День її повернення відзначають як найголовніше свято).