Осінні зміни у житті рослин

Презентація до уроку

Мета уроку:

  • розширити та уточнити уявлення дітей про осінні зміни в житті рослин;
  • забезпечити умови для розвитку мовлення учнів, розвитку довільної уваги;
  • створити умови для емоційного сприйняття осінньої природи.

Завдання

1) формувати уявлення дітей про осінні зміни у житті рослин.

2) показати зв'язок осінніх змін у світі рослин із ознаками осені у неживій природі;

3) розвивати вміння аналізувати, порівнювати та знаходити необхідну інформацію в тексті;

4) розвивати вміння встановлювати причинно-наслідкові зв'язки, узагальнювати та систематизувати спостереження, робити висновки;

5) розвивати вміння працювати зі схемою, користуватися словником;

6) розвивати емоційне сприйняття осінньої природи;

7) виховувати естетичні почуття, дбайливе ставлення до природи.

8) формувати вміння працювати у групі

Обладнання:

  • Персональний комп'ютер, інтерактивний комплект
  • Підручник "Навколишній світ" 3 клас, О.Т.Поглазова, В.Д.Шилін
  • Робочий зошит №1, 3 клас, О.Т.Поглазова
  • Роздатковий матеріал (Картки із завданнями для роботи в групах, зелені та жовті листочки з кольорового паперу, смужки з відрізками для тесту)

Презентації до уроку:

2. Авторська презентація до цього уроку.

Хід уроку

1. Оргмомент.

- Продзвенів і замовк дзвінок, починається урок.

2. Емоційний настрій.

Відеофільм “Осінь у лісі” (Слайд №2)

– З яким настроєм дивилися фільм? (Гарне, радісне)

- Що створює гарний настрій? (Дуже яскраві фарби, хороша музика)

- З гарним настроємми гуляємо осіннім лісом.Слайд №3

Ліс, як терем розписний, Ліловий, золотий, багряний Веселий, строкатою стіною стоїть над світлою галявиною. (І. Бунін)

- У своїх чудових віршах І.Бунін назвав ліс розписним теремом. А хто його розписав?(Осінь)

3. Постановка теми уроку.

- Хто здогадався, про що йтиметься сьогодні на уроці?(Про осінь у лісі, про осіннє листя)

- Правильно, тема нашого уроку "Осінні зміни у житті рослин".

- Сьогодні ми поговоримо про те, як змінилося життя рослин із приходом осені.(Слайд №4)

4. Актуалізація знань.

- Як ви зрозуміли, що в лісі настала осінь? (Змінилося забарвлення листя)

– Мудра Сова приготувала вам завдання. Розподіліть картинки по групах і дайте відповідь на запитання: -Яка осінь зображена в кожній групі? Чому?(Слайд №5)

- Що ж змусило осінь змінити забарвлення листя? Назвіть причини.

(Слайд №6- сонечко, термометр, дощ)

1. Сонце нижче - мало світла і тепла, дні стають коротшими за ніч

2. Зниження температури повітря та води, поява інею на землі. А далі й перші заморозки.

3. Зміна опадів: тумани, затяжні дощі, перший сніг

- Правильно. Саме ці причини змусили осінь змінити життя рослин.

5. Вивчення нового.

1) Зміна забарвлення листя - дуже гарне явище в житті рослин. Розберемося, як це відбувається?

(Слайд №7) Влітку всі дерева мають одне забарвлення — зелене. Зелений колір листя додає хлорофіл. Звичайно, зелений колір має різні відтінки, але здається, що їх пофарбували одним пензлем. А ось восени те ж саме листя набуває різного забарвлення. Звідки беруться цікольори?

- Чому восени змінюється забарвлення листя?(Слайд №8)

- Підручник: с.46, 1обзац (відповіді дітей)

(Слайд №9) Влітку день довгий. Хлорофіл встигає зруйнуватися та відновитися. Тому листя постійно зелене. Восени дні короткі, світла мало, і хлорофіл не встигає відновлюватися. Інші барвники стають яскравішими.

- А які речовини впливають на фарбування листя? Що впливає на яскравість фарб?

Слайди № 10-16 (додаткова інформація-розповідь вчителя)

Слайд №10 У листі є речовина "ксантофіл", яка робить лист жовтим.

Жовті пігменти досить стійкі, і восени листя багатьох рослин стає жовтим. Однак у листя деяких дерев жовті барвники відсутні. Тому восени, коли зі зниженням температури діяльність листка завмирає, проступають багряні, помаранчеві та фіолетові пігменти.

Слайд №11 Каротин надає листям помаранчевого відтінку.

Слайд №12 Існує ще антоціанін, що надає цукровому клену та червоному дубу їх яскравих червоних відтінків.

- Крім того, восени зменшується відтік органічних речовин з листя, і в них йде утворення різних речовин, що змінюють забарвлення листя.

- Слайд №13 Яскравість та міцність забарвлення багато в чому залежать і від погоди. Суха сонячна осінь дарує нам не тільки гарний настрій, а й соковито забарвлене листя.

- Слайд №14 На яскравість осінніх тонів впливає і вік дерева. Чим воно молодше, тим свіжіше у нього листя, тим міцніше воно тримається на гілках.

- Слайд №15 Благоволити до яскравих вбрань та тепла помірковано волога осінь.

- Слайд №16 Навпаки, дощової, похмурої осені зміна забарвлення листя відбувається повільніше. У холод та дощ фарби лісу не такі яскраві та швидко зникають.

- Атепер повторимо причини зміни забарвлення листя

Слайд №17 Називаємо послідовність причин та наслідків змін:

  • Зменшується світловий день
  • Не встигає відновитись хлорофіл
  • Змінюється забарвлення листя

2) Слайд №19. Робота в друкованому зошиті. Учні виконують завдання № 7 – кросворд (ялина, вишня, абрикос, яблуня, шипшина, горобина, дуб).

- Назвіть та впишіть назви рослин.

- Назвіть ключове слово (листопад)

- Що таке листопад? (Відповіді дітей)

До листопаду рослини готуються заздалегідь. Спочатку змінюється фарбування листя. Але не у всіх дерев та чагарників це відбувається. Листя бузку, вільхи опадають зеленими. Половина листя осики обпаде з дерева, поки почервоніє листя, що залишилося.

Слайд №20 - Чому опадає листя?

Відповідь у підручникуна с.46-47.

(Для довідки. Коріння дерева всмоктує воду з ґрунту. А через листя йде випаровування води з рослини. Варто температурі повітря трохи знизитися, як всмоктування сповільнюється, а випаровування йде приблизно з тією ж швидкістю. Дерево починає втрачати вологи більше Якщо так продовжуватиметься довго, то дерево загине від зневоднення – висохне, щоб цього не сталося, дерево з самого початку похолодання починає захищатися. яка припиняє доступ вологи до листя, лист більше не пов'язаний з деревом, він мертвіє. )

- Називаємо послідовність причин та наслідків змін:

1. Зниженнятемператури

2. Уповільнення руху соків

3. Пробковий шар

3)Слайд №21-Навіщо опадає листя?

Листопад (причина) - зменшення випаровування рятує від посухи (наслідок)

- Звільнення від зайвих мінеральних солей (слідство)

4) - Поверніться до кросворду. Яку рослину ви відмітите як зайву? (Ялина)

- Чому? (Листопад у листяних дерев, а у хвойних його немає.)

-Чому хвойні дерева не мають листопада?

Відповідь це питання є у підручнику: с.47,2обзац.

Слайд №22 Називаємо відповіді:

1. Восковий наліт хвоїнок рятує від “зимової посухи”

2. Непотрібні дереву речовини накопичуються повільно, зміна хвої йде поступово

- Модрина-виключення у хвойних дерев.

- Чому хвоя модрини восени опадає?

(У м'якої хвої модрини немає захисного шару)

5) - Що відбувається восени із трав'янистими рослинами?Слайд №24

Відповідь с.48. (Усні відповіді дітей)

6. Фізмінка Слайд №25

7. Тест (графічний диктант) Рослини восени Слайд №26

001 - У вас на парті є смужки із короткими однаковими відрізками. Я читаю твердження. Одні з них вірні, інші невірні. Де вірне-домалюєте “ ”,де невірне-просто пропускаємо відрізок.

1. Листя клена буває і червоне, і жовте. +

2. Листя бузку опадає жовтим. -

3. Листки осики постійно тремтять, навіть якщо немає вітру. +

4. У верби різьблені листочки. -

5. У горобини листя червоніє. +

6. Дуб довше за інших не скидає листя. +

7. Біля берези листя жовте. +

8. Ясен жовтіє останнім. -

9. У клена, як і берези, беруть солодкий сік. +

10. Усі хвойні дерева залишаються зеленими. -

- Порівняли свої відповіді з моїм (з'являється у презентації). Оцініть свою роботу за критеріями оцінювання.

- А тепер дізнаємося вірні твердження. (Учитель читає твердження, учні називають правильні відповіді, де твердження невірні.)

8. Робота у групахСлайд №27

- Кожна група одержала картку, яка розділена на три частини: картинка, назва, текст. Текст уже надруковано. Це уривок із розповіді про осінь. Уважно прочитайте його та визначте про який період осені розповів письменник. Підберіть та наклейте назву тексту та картинку-ілюстрацію до нього

1 група

Тургенєв Іван Сергійович

Погода була непостійна. То йшов дрібний дощик, то через розсунуті хмари показувалося сонечко. Гай то освітлювався весь, наче раптом у ньому все посміхалося, то раптом знову все кругом злегка синіло: яскраві фарби миттєво гасли і крадькома починав сіятись і шепотіти лісом дрібний дощ.

Листя трохи шуміло над моєю головою; по одному їх шуму можна було дізнатися, яка тоді стояла пора року. То був не веселий, сміливий трепет весни, не м'яке шушукання, не довга гомон літа, не боязке й холодне лепетання пізньої осені, а ледь чутна, дрімотна балаканина.

2 група

Скребицький Георгій Олексійович

Взяла Художник-Осінь найяскравіші фарби та вирушила до лісу малювати свою картину.

Берези та клени покрила Осінь лимонною жовтизною. А листя осинок розрум'янило. Могутньому дубу подарувала мідну ковану броню, а липам убір із золотої парчі. Залишилися сосни та їли по-літньому темно-зеленими. І від цього ще яскравіше, ще ошатніше став ліс у своєму строкатому осінньому уборі.

3 група

Паустовський Костянтин Георгійович

Часто восени япильно стежив за опадаючою листям, щоб зловити ту частку секунди, коли лист відокремлюється від гілки і починає падати на землю, але це мені довго не вдавалося. Я хотів почути, як шарудить падаюче листя. Якщо листя і шаруділо, то тільки на землі, під ногами людини.

Якось пізно ввечері я побачив, як обережно і повільно відокремився від гілки клена червоний лист, здригнувся, на одну мить зупинився в повітрі і косо почав падати до моїх ніг, трохи шелестячи і гойдаючись. Вперше я почув шелест падаючого листа — неясний звук, схожий на дитячий шепіт.

Виступ представників кожної групи, показ сторінок із ілюстраціями.

(Приклад: слайд №28)

9. Підсумок уроку Слайд №29

- Про які осінні зміни у житті рослин ви дізналися?

- Про які періоди осені йшлося на уроці? (Рання осінь, золота осінь, пізня осінь)

- Чим вони різняться?

10. Домашнє завдання (слайд №30):

Творче (за бажанням):

- скласти невеликі оповідання: "Осінь у лісі", "Осіння пора", "Листопад у нашому місті";

- Знайти вірші про осінь;

- Малюнок по темі.

11. РефлексіяСлайд №31

- На дошці берези без листя

- У вас на столах лежать листочки: зелений та жовтий. Виберіть один.

  • ЖОВТИЙ: урок був мені цікавим і корисним.
  • ЗЕЛЕНИЙ: урок пройшов без користі для мене.

- А тепер закріпіть свої листочки на березі.

- Подивіться, яка ошатна стала наша береза. Тепер ми всі бачимо, що зустріла береза ​​свою золоту осінь.

(Приклад:слайд № 33)

12. На закінчення. Слайд №32

- Милуючись осінньою природою, я написала такий вірш:

Осінь.

- Бажаю і вам творчого осінньогонатхнення!