Основні поняття генетики

Мета уроку.

  1. познайомити учнів із основними етапами розвитку генетики;
  2. сформулювати та закріпити основні поняття генетики.

Обладнання.

  • портрет Грегора Менделя (презентація Мендель, додаток 2);
  • модель ДНК та хромосоми (додаток 3, додаток 4);
  • робочі листи (додаток1).

Хід уроку

Сьогодні на уроці ми починаємо знайомитись із найцікавішою наукою, що дозволяє відповісти на безліч запитань.

Питання

  • Чи матимуть ямочки на щоках діти сімейної пари, де у мами вони є, а в тата немає?

Учні висловлюють різні варіанти своїх суджень.

Наприкінці уроку ми з вами повернемося до цього завдання, і ви самі визначите, чи будуть мати ямочки на щоках діти цієї подружжя, науково обґрунтувавши свою відповідь.

Генетика - наука, що вивчає закони спадковості та мінливості. (Додаток 1).

Питання

  • Що таке спадковість?

Спадковість – це здатність організмів передавати свої ознаки наступним поколінням. Записується учнями у робочі листи.

Питання

  • Що таке мінливість?

Мінливість – здатність організмів набувати нових ознак у процесі індивідуального розвитку. Записується учнями у робочі листи.

Становлення цієї науки пов'язані з ім'ям Грегора Йоганна Менделя (додаток 2). Саме він сформулював основні закони спадковості у своїй монографії "Досліди над рослинними гібридами", що вийшла 1866 року. Але ця робота була непомічена науковим світом. І 1871 року Мендель залишив досліди назавжди. Наприкінці свого життя він сказав: “Мої наукові праці принесли мені багато задоволення, і япереконаний, що не пройде багато часу – і весь світ визнає результати моєї праці”.

І він не схибив. Закони наслідування ознак, встановлені Менделем, визначили розвиток генетики як науки протягом наступного періоду. Офіційною датою народження генетики прийнято вважати навесні 1900 року, коли незалежно один від одного Г. де Фріз, Корренс, Чермак перевідкрили закони Менделя. З цього моменту генетика - це наука, що є будівництвом, де гуркочуть вибухи відкриттів. У становленні генетики виділяють два періоди: це класичний до 50-х років 20 століття та молекулярний. Чітко сформульовані закони. Запропоновані Менделем лягли основою класичної генетики.

Мендель визначив існування одиниць спадкування та назвав їх задатками. Тепер ми знаємо, що це гени. Існує два поняття гена: молекулярне та генетичне. (Додаток 1).

Ген – ділянка молекули ДНК, що відповідає за розвиток певної ознаки.

Кожен організм має свій набір генів, тобтогенотипом. (Додаток 1).

Але не всі ознаки, одержані організмом від батьків, виявляються у нащадків. Кожен організм має свійфенотип. (Додатком 1).

Всі гени організму знаходяться в хромосомах - самоподвоюються структурних елементах ядра, що містять ДНК. (Додаток 3, додаток 4).

Кожен ген має своє місцезнаходження – локус.

Кожна соматична клітина містить кілька пар однакових - гомологічних хромосом.

У кожній парі гомологічних хромосом містятьсяалельні гени.(додаток1).

На малюнку знайти алельні гени, розфарбувати в різні кольори, довести, що вони є такими. На малюнку навести свої приклади алельних генів та відзначити їх на малюнку.

Питання

  • Якщо в людини в генотипі присутні два гени, який з них буде проявлятися фенотипно?

З цим пов'язані ще два поняття: домінантні і рецесивні гени. (Додаток 1).

Залежно від того які гени містить організм, він може бути гомозиготним і гетерозиготним. (11). Підписати який особин належить дана пара гомологічних хромосом.

Питання

  • Підписати який особин належить дана пара гомологічних хромосом.
  • Пояснити чому?

Отже, дізнавшись основні поняття генетики, ви вже можете з наукового погляду відповісти на питання, поставлене на початку уроку. Чи матимуть ямочки на щоках діти сімейної пари, де у мами вони є, а в тата немає? Якщо відомо, наявність ямочок – домінантний ген, а їх відсутність – рецесивний.